• Zveřejněno: 19.04.2019
Datum: 19.04.2019 20:00
Klíčová slova: Souhrn ekonomický 20:00

Velké Losiny (Šumpersko) - Majitel Termálních lázní ve Velkých Losinách na Šumpersku zahájil rekonstrukci lázeňského domu Brněnka, ve kterém vznikne devět nových bytů pro zaměstnance. Oprava nemovitosti bude stát osm milionů korun. ČTK to sdělil jednatel Termálních Lázní Velké Losiny Martin Plachý. Skupina Royal Spa do budov v losinském lázeňském areálu v uplynulých deseti letech investovala zhruba 350 milionů korun.

Peking - Čína bude dál podporovat svou ekonomiku, přestože výsledky prvního čtvrtletí překonaly odhady. Její hospodářství totiž stále čelí tlakům a problémům, konstatovalo dnes podle agentury Nová Čína čínské politbyro, které je řídícím orgánem tamní komunistické strany.

Tokio/San Francisco - Konsorcium japonských firem investuje miliardu dolarů (zhruba 23 miliard Kč) do poskytovatele alternativní taxislužby Uber. Investiční fond banky SoftBank, automobilka Toyota Motor a výrobce automobilových součástek Denso sdělily, že podpoří jeho finančně náročný vývoj autonomně řízených vozů. Uber, který chystá vstup na burzu, tento měsíc varoval, že je tato technologie "drahá, časově náročná a nemusí být úspěšná."

Datum: 19.04.2019 16:00

Klíčová slova: Souhrn ekonomický 16:00

Praha - Velkoobchodům Makro Cash&Carry meziročně stoupl ve finančním roce 2017/2018 zisk o pět procent na 606 milionů korun. Tržby se proti předchozímu období se snížily o procento na 28,95 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy jednoho z největších obchodních řetězců v Česku za účetní období, které skončilo k 30. září loňského roku. Makro Cash & Carry provozuje v ČR 13 velkoobchodních center. Spadá pod německý řetězec Metro, který chce převzít podnikatel Daniel Křetínský.

Praha - Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun. Tržby jí naopak vzrostly o 9,7 procenta na 21,5 miliardy korun. Výsledky zveřejněné v pozvánce na valnou hromadu ČTK potvrdil mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha. Příčinou poklesu zisku podle něj byla nízká až záporná ziskovost u projektů získaných v minulých letech. Zhruba 30 procent tržeb Metrostav loni vytvořil na zahraničních trzích.

Praha - Energetické skupině MVV Energie CZ se v uplynulém finančním roce od začátku října 2017 do konce září 2018 meziročně snížil čistý zisk o 8,6 procenta na 237,1 milionu korun. Konsolidované výnosy klesly o 5,3 procenta na necelé dvě miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou skupina zveřejnila na webových stránkách. Firma patří k předním výrobcům a distributorům tepelné energie v ČR.

Praha - Evropská komise do konce března Česku proplatila 27,6 procenta dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 159,5 miliardy korun z celkově přidělených 577,6 miliardy Kč. Smluvně zajištěno má Česko 416,7 miliardy korun, tedy 72,1 procenta. Vyplývá to z údajů zveřejněných na stránkách ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Olomouc - Integrovaný dopravní systém Olomouckém kraje (IDSOK) loni evidoval v linkových autobusech, vlacích a vozidlech MHD 266,458.078 cestujících, kterých bylo navzdory problémům s novými jízdními řády meziročně o sedm milionů více. V závěru roku 2018 totiž počet cestujících v kraji výrazně vzrostl díky nově zavedeným celostátním slevám na jízdné pro důchodce a studenty. ČTK informaci získala z výroční zprávy Koordinátora integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK).

Tokio - Japonská automobilka Nissan Motor vehementně popřela zprávu ekonomického deníku Nikkei o chystaném snížení své globální produkce. Na svých webových stránkách ji označila za "naprosto chybnou" a renomovanému listu adresovala v Japonsku neobvyklém kroku stížnost, napsala agentura Reuters. Deník informoval, že firma v letošním fiskálním roce - tedy do konce března 2020 - sníží výrobu o 15 procent, a opustí tak politiku agresivní expanze, kterou prosazoval její dřívější šéf Carlos Ghosn.

Amsterodam - Výrobci tradičního sýru v nizozemském městě Gouda se obávají dopadu amerických cel, kterými Evropě kvůli subvencím pro výrobce letadel Airbus pohrozil americký prezident Donald Trump. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Evropská unie podle šéfa Bílého domu řadu let využívá Spojené státy, což uvalením cla na zboží v hodnotě 11 miliard dolarů (250 miliard korun) přestane.

Peking - Výroky miliardáře a zakladatele čínského internetového obchodu Alibaba, že aby mladý člověk uspěl, musí pracovat 12 hodin denně šest dní v týdnu, vyvolaly v Číně veřejnou debatu o vyváženosti osobního a pracovního života. Reakce na výroky Jacka Ma jsou v zemi proslulé vysokou pracovní morálkou a procházející v současnosti hospodářským zpomalením souhlasné i odmítavé. Píše o tom agentura AP.

Datum: 19.04.2019 12:00

Klíčová slova: Souhrn ekonomický 12:00

Praha - Finanční úřady vybraly v prvním čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) 92,5 miliardy korun, meziročně o 0,1 miliardy korun méně. Na dani z příjmu právnických osob stát naopak vybral o 1,4 miliardy více, celkem 40,5 miliardy korun. Vyplývá to z dat zveřejněných Finanční správou na internetu. Výběr klesl ve čtvrtletí také u daně z technických her a ze spotřebních daní.

Praha - Ministerstvo dopravy chce převést 150 milionů korun ze zisku Řízení letového provozu do státního rozpočtu. Zhruba 20 milionů korun chce využít na výcvik řídících letového provozu armády, zbytek by měl být součástí rozpočtové kapitoly ministerstva. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který má ČTK k dispozici. Loni ŘLP odvedlo státu 105 milionů korun.

Praha - Podíl nových aut s dieselovým motorem prodávaných na českém trhu by se mohl během příštích tří let snížit až ke 20 procentům ze stávajících 28 procent. Ještě v roce 2017 to přitom bylo 38 procent, tedy o deset procentních bodů více. ČTK to řekl partner EY pro automobilový průmysl Petr Knap.

Hřensko (Děčínsko) - Divoká soutěska na řece Kamenici se dnes po opravě otevřela turistům. Edmundova soutěska v Hřensku na Děčínsku je návštěvníkům přístupná už od 30. března. Velikonoční svátky přilákají každoročně do soutěsek stovky návštěvníků. Obliba atrakce se každoročně zvyšuje. ČTK to dnes řekl starosta Hřenska Zdeněk Pánek (nezávislý).

Bořislav (Teplicko) - U obce Bořislav na Teplicku se napouští nová nádrž. Jejím úkolem je zadržovat vodu v krajině, zachycovat přívalovou vodu a zabránit splavům. V případě potřeby může sloužit i hasičům. Vedle nádrže bude rekreační plocha. Druhá nádrž vznikne z bývalého koupaliště. Investorem je Státní pozemkový úřad (SPÚ). Obec projekt vítá.

Datum: 19.04.2019 03:00
Klíčová slova: Souhrn ekonomický 03:00

Praha - Velké obchody budou mít v dnešní sváteční den otevřeno, stejné to bude i v neděli, kdy je první velikonoční svátek. Naopak o Velikonočním pondělí zůstanou zavřené. ČTK to sdělili zástupci řetězců. V pondělí bude zavřená například i Alza. Na pondělí se vztahuje zákaz prodeje v maloobchodu u provozů nad 200 metrů čtverečních.

Praha - Mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov na lince C pražského metra dnes ráno začíná čtyřdenní výluka. Důvodem je plánovaná oprava trati. Podzemní dráhu v tomto úseku nahradí v obou směrech zvláštní autobusová linka. Provoz bude obnoven po Velikonocích, v úterý 23. dubna.

Praha - Nevidomí a zrakově postižení dnes budou mít možnost se seznámit se zázemím pražského metra. Na uzavřeném úseku trasy C ve stanici Budějovická se budou moci bez přítomnosti ostatních cestujících seznámit s kolejištěm, informačním orientačním systémem a dalším zázemím metra. ČTK to sdělila mluvčí Dopravního podniku hlavního městě Prahy (DPP) Aneta Řehková. DPP akci pořádá spolu se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS ČR).

Velká Bíteš (Žďársko) - Provoz na opravovaném úseku dálnice D1 mezi Velkým Beranovem na 119. kilometru a Měřínem na 134. kilometru přeruší v noci z dneška na sobotu bourání nadjezdu u Kozlova. Přípravné práce stavbaři zahájí odpoledne, úplná uzavírka začne dnes ve 20:00. Skončit by podle informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) měla do sobotních 10:00. Auta budou v obou směrech jezdit po objízdné trase, která převážně povede po silnici II/602 souběžné s dálnicí.

New York - Akcie Pinterestu posílily první den obchodování na burze oproti emisní ceně o 25 procent, když se vzápětí po zahájení prodávaly za 23,75 dolaru. Trh tak tuto internetovou nástěnku obrázků a fotografií ocenil na 15,8 miliardy dolarů (361 miliard Kč) a povzbudil další technologické firmy, které zvažují vstup na burzu.

San Francisco - Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě, ale také k milionům účtů na síti Instagram. Kalifornská společnost ve čtvrtek aktualizovala březnovou tiskovou zprávu o bezpečnostním problému, v níž původně hovořila o desetitisících zasažených instagramových účtů. Komentátorům neuniklo, že Facebook novou informaci vypustil ve chvíli, kdy americká média zaměstnává zveřejnění zprávy o ruských zásazích do prezidentských voleb.

New York - Americké akcie ve čtvrtek posílily. Náladu na akciovém trhu podpořily příznivé hospodářské výsledky některých průmyslových podniků a zpráva o překvapivě silném růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, si připsal 0,42 procenta a obchodování uzavřel na 26.559,54 bodu.

Datum: 18.04.2019 20:09

Klíčová slova: Souhrn ekonomický 20:00

Praha - Při zjištění salmonely v drůbežím mase bude muset jeho dovozce další zásilky ze stejné země nechat laboratorně vyšetřit. Až poté je bude smět uvést na trh. Dnes se na tom dohodl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s vedením Státní veterinární správy, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. V posledních týdnech několikrát veterináři uvedli, že se do ČR dostalo drůbeží maso se salmonelou z Polska.

Praha - Pražská burza dnes posílila i navzdory ztrátám nejobchodovanější emise, kterou byly akcie energetické firmy ČEZ. Index PX stoupl o 0,43 procenta na 1101,67 bodu. Nejvýrazněji si polepšily akcie softwarové společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Praha - Česká měna na konci obchodního týdne před prodlouženým velikonočním víkendem oslabila k euru o dva haléře na 25,69 Kč/EUR. Vůči dolaru ztrácela spolu s evropskou měnou a klesla o 15 haléřů na 22,85 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Praha - Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu mírně oslabily, když index PX ubral 0,3 procenta na 1101,7 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se nejlépe vedlo akciím výrobce antivirových programů Avast, naopak nejvíce oslabily akcie výrobce netkaných textilií PFNonwovens. Předcházející týden české akcie posílily o 1,7 procenta.

Praha - Mezi Prahou a Berounem začnou po Velikonocích jezdit nové kloubové autobusy, do nichž se vejde více cestujících. Měly by odlehčit lince 380 mezi Zličínem a Berounem, která patří dlouhodobě k nejvytíženějším, uvedla dnes v tiskové zprávě organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK).

Ostrava - Letecká společnost SmartWings zruší 124 letů odlétajících během léta z Mezinárodního letiště Leoše Janáčka nedaleko Ostravy, jde o 13 procent sezonních letů. Důvodem je pozastavení provozu letounů Boeing 737 MAX po leteckých nehodách těchto strojů. Zrušení se dotkne hlavně turistických spojů. Letoště situaci řeší s cestovními kancelářemi. ČTK to řekla mluvčí letiště Kateřina Pustějovská.

Příbram - Příbram zavede v městské hromadné dopravě elektronické jízdní řády. Aktuální údaje o příjezdech a odjezdech autobusů budou na informačních tabulích na některých zastávkách, uvedla dnes mluvčí města Eva Švehlová.

New York - Americký dolar dnes posiluje díky příznivým údajům o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Euro se naopak dostalo pod tlak kvůli nepříznivým zprávám o aktivitě zpracovatelského sektoru v eurozóně. Kolem 17:00 SELČ jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela téměř půl procenta na 1,1240 USD.

Moskva - Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,8 procenta. Tempo jeho růstu tak prudce zpomalilo z 2,7 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Oznámilo to podle agentury Reuters ruské ministerstvo hospodářství.

Londýn/New York - Ceny ropy se dnes pohybují oběma směry navzdory poklesu zásob ve Spojených státech, pokračujícím škrtům v produkci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců a americkým sankcím proti Íránu a Venezuele.

Kyjev - Zestátnění největší ukrajinské banky PrivatBank v roce 2016 bylo nezákonné. Rozhodl o tom dnes kyjevský soud. Verdikt by podle agentury Reuters mohl zvýšit šance někdejšího majitele banky, ukrajinského miliardáře Ihora Kolomojského, na odškodné či znovuzískání podniku. Ukrajinské úřady se však proti rozhodnutí hodlají odvolat.

New York - Přední kanadský producent konopí Canopy Growth se dohodl na převzetí amerického konkurenta Acreage Holdings za 3,4 miliardy USD (zhruba 78 miliard Kč). Dohoda však vstoupí v platnost až poté, co Spojené státy legalizují pěstování a prodej konopí na federální úrovni. Oznámila to dnes firma.

Biel/Londýn - Britové v chaosu kolem brexitu houfně nakupují švýcarské hodinky. Jejich dovoz do Británie od začátku roku výrazně stoupl a za březen by se podle údajů Svazu švýcarského hodinářského průmyslu mohl meziročně zvýšit o 76 procent. Obyvatelé Spojeného království si dělají zásoby, protože není jasné, zda případný brexit bez dohody nepřeruší dodávky, řekl agentuře DPA člen Svazu Philippe Pegoraro.

Datum: 18.04.2019 16:00

Klíčová slova: Souhrn ekonomický 16:00

Praha - Státní dluh v letošním 1. čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy na 1,732 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha získat peníze za výhodných podmínek na plánované splátky státních dluhopisů v dubnu a červenci. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 162.600 korun.

Praha - Letošní výdaje Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) se proti původně schváleným plánům zvýší o 750 milionů na 3,48 miliardy korun. Vládní návrh dnes schválila Sněmovna. Na dotace obcím pro výstavbu nájemních sociálních bytů půjde 650 milionů korun. Dvojnásobně na 200 milionů korun se zvýší objem peněz na dotace obcím pro obnovu veřejných prostranství.

Praha - Kraje letos dostanou na opravu silnic druhé a třetí třídy slíbené čtyři miliardy korun. Dvě miliardy korun obdrží z českého rozpočtu, druhá polovina půjde z evropských peněz. Dnes se na tom na ranní schůzce shodli premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Na twitteru to uvedl Babiš.

Praha - Nouzové zásoby ropy v Česku ke konci března meziročně klesly zhruba o tři dny na 83,71 dne průměrných čistých denních dovozů. Česko tak již třetí rok neplní směrnici EU, podle které má být zásoba na 90 dní. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Dodal, že o navýšení zásob bude jednat s vládou. Energetická bezpečnost státu podle něj ohrožena není.

Praha - České dráhy obhájily ratingové hodnocení na stupni Baa2 u agentury Moody's. Z dlouhodobého hlediska považuje agentura hospodářskou situaci drah za stabilní. Hodnocení oznámila Moody's. Stupeň Baa2 patří k nižšímu hodnocení v investičním pásmu. Udržení stabilního ratingu by podniku mělo pomoci například při letošním refinancování dluhopisů.

Praha - Pražský dopravní podnik (DPP) zprovoznil velkokapacitní kolejiště v Ústředních dílnách v Hostivaři. Na více než tři kilometry kolejí se vejdou desítky tramvají. Náklady na vybudování byly 150 milionů korun a práce trvaly pět měsíců. ČTK to dnes sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. Kolejiště podnik vybudoval kvůli chystané demolici a výstavbě nové vozovny v Hloubětíně.

Velká Bíteš (Žďársko) - Dálnice D1 bude v noci na sobotu zcela uzavřená mezi exity 119 Velký Beranov a 134 Měřín kvůli bourání šířkově nevyhovujícího nadjezdu u obce Kozlov. Auta budou v obou směrech jezdit po objízdné trase od pátečních 20:00 do 10:00 v sobotu. Povede po krajských silnicích II. třídy, zejména po trase číslo 602 souběžné s dálnicí. ČTK to dnes sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Brno - Výrobce autobusů Scania se ohradil proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterým úřad zakázal Dopravní společnosti Ústeckého kraje (DSÚK) nákup 161 autobusů za více než miliardu korun od firem Scania a Zliner. V tiskové zprávě označila Scania argumenty úřadu za nekorektní a právně nedostatečně podložené.

Vsetín - Společnost ČSAD Vsetín chystá kompletní obnovu vozového parku pro obsluhu městské hromadné dopravy (MHD) ve Vsetíně. Ve městě tak budou jezdit jen nové autobusy, bude jich 14, řekl dnes novinářům starosta města Jiří Růžička (KDU-ČSL). Nyní zajišťuje MHD ve městě 11 autobusů, počítá se s rozšířením městské dopravy.

Ostrava - Asistenti přepravy, kteří už dva roky působí v Dopravním podniku Ostrava (DPO), zkontrolovali během této doby přes 50.000 spojů a více než 1,27 milionu cestujících. Více než 107.000 cestujících kvůli porušení podmínek z vozidel vykázali. Novinářům to dnes řekl generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Česká Lípa - Modernizaci a rozšíření veřejného osvětlení připravují v České Lípě. Zastaralé lampy nahradí moderní a úsporná LED technologie. Přibudou světla podél chodníku, který vede od staré sportovní haly a spojuje Sportareál s Wedrichovou ulicí, řekl dnes ČTK místostarosta Jaroslav Turnhöfer (Živá Lípa). Rozšíření osvětlení navrhli sami obyvatelé města v projektu Tvoříme město. Zakázka přijde zhruba na tři miliony Kč.

Vsetín - Vsetínská radnice plánuje vybudování točny pro autobusy na sídlišti Sychrov. Umožní tím zavést na sídliště městskou hromadnou dopravu (MHD). Letos by měla vzniknout projektová dokumentace, příští rok by se měl projekt realizovat, řekl dnes novinářům starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Štrasburk/Brusel - Evropský parlament (EP) dnes potvrdil pravidla pro snižování emisí oxidu uhličitého u nákladních automobilů. Cílem je k roku 2030 snížit emise o 30 procent, už od roku 2025 to má být o 15 procent v porovnání s letošními hodnotami. Je to vůbec poprvé, co si EU stanoví pravidla pro emise u těžkých nákladních automobilů, které jsou v Evropě zodpovědné zhruba za čtvrtinu objemu emisí v dopravě.

Brusel - Uživatelé elektronických zařízení s operačním systémem Android si ode dneška budou moci zvolit, jaký prohlížeč a vyhledávač použijí. Oznámil to dnes zástupce společnosti Google, které Android patří. Lidé podle něj budou mít na výběr z pěti možností, včetně Seznamu.cz. Google chce tímto krokem zmírnit obavy exekutivy Evropské unie o dodržování pravidel hospodářské soutěže a vyhnout se dalším sankcím, uvedla agentura Reuters.

Brusel - Investice do větrné energie v Evropě by se měly v příštích třech letech dál zvyšovat na nové rekordy a v roce 2021 přesáhnout 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč). Vyplývá to z průzkumu odvětvové organizace WindEurope, o kterém informovala agentura Bloomberg. Loni investice činily 65 miliard eur.

Frankfurt - Německá automobilka Daimler chce do roku 2021 zvýšit efektivitu výroby osobních automobilů Mercedes-Benz a dosáhnout úspory nákladů ve výši šesti miliard eur (téměř 154 miliard Kč). Další dvě miliardy pak má uspořit divize Daimler Trucks. Uvedl to dnes server německého listu Manager Magazin. Daimler informaci odmítl komentovat.

Londýn - Británie byla dlouho oblíbeným místem pro státní fondy bohatství z celého světa, které měly zájem o zdejší pompézní mrakodrapy, banky a luxusní obchodní domy. Nejistota spojená s komplikovaným odchodem Británie z Evropské unie však poslala mnoho nových investic k ledu, upozorňuje agentura Reuters s odvoláním na informace od zdrojů blízkých fondům.

Datum: 18.04.2019 12:00

Klíčová slova: Souhrn ekonomický 12:00

Praha - Antivirová firma Avast v 1. čtvrtletí zvýšila provozní zisk EBITDA meziročně o 5,4 procenta na 117,5 milionu dolarů, tedy zhruba 2,67 miliardy korun. Tržby očištěné o vliv kurzových rozdílů a ukončených činností vzrostly o 9,1 procenta na 209,1 milionu dolarů, tedy přes 4,7 miliardy Kč. Firma to oznámila na dnešním setkání s novináři.

Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) - Světelské sklárny Crystalite Bohemia se chystají během tří až čtyř měsíců propustit přes 100 lidí. Firma má méně zakázek kvůli výpadku dodávek do Íránu, řekl dnes ČTK její majitel Lubor Cerva. V továrně zatím pracuje přes 700 lidí. Vloni v červnu Cerva informoval o tom, že se ji chystá prodat.

Ostrava - Globální skupina GFG (Gupta Family Group) Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty má v úmyslu integrovat většinu svých ocelářských, strojírenských a těžebních podniků Liberty do jednoho globálního subjektu, který zastřeší aktiva ve Spojeném království, Evropě a Austrálii. Tento krok je součástí dlouhodobé strategie skupiny a mimo jiné má pomoci zajistit budoucnost podniku ArcelorMittal Ostrava, jehož novým majitelem se má stát britská společnost Liberty House. ČTK to dnes za Liberty House sdělil Josef Holík.

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před hračkami štěkajícími plyšovými pejsky. Jeden pes je ozdobený červenými mašlemi, druhý má brýle a klobouk. U obou hraček jsou baterie, které děti mohou snadno vyndat. Výrobky původem z Číny dále obsahují malé části, které mohou být dětem nebezpečné. ČOI o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Praha - Zájem cestujících o vlaky se v období Velikonoc zvyšuje proti běžným dnům v roce téměř o 30 procent. Železniční dopravci proto před svátky zvyšují kapacity spojů o tisíce míst. Vyplývá to z informací dopravců na dotaz ČTK. Hlavní nápor cestujících dopravci čekají dnes, v pátek a v pondělí. Zájem o vlaky by letos mohl vyšší i kvůli státním slevám pro studenty a seniory.

Přerov - Obyvatele Přerova čekají po Velikonocích další dopravní omezení. Důvodem je oprava kanalizace a parovodu v některých ulicích města. Silnice podle zástupců radnice uzavřené nebudou, platit zde však bude zákaz stání, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. V Přerově se staví na více místech, uzavřena je páteřní Polní ulice i ulice Brabansko a Za Mlýnem.

Ústí nad Labem - Dálnici D8 v úseku od 83. po 94. kilometr čeká od května do srpna oprava. Dopravní omezení v obou směrech potrvají od 13. května do 18. srpna. Policisté očekávají komplikace. Zvlášť o letních prázdninách se mohou tvořit dlouhé kolony. ČTK to řekl vedoucí dopravní policie krajské policie v Ústí nad Labem Jiří Ušák.

Pardubice - Lodní kapitán Václav Polák letos začíná devatenáctou sezonu na pardubické lodi Arnošt. Má radost, že řeka žije vodními sporty, musí ale ještě víc sledovat provoz než před lety, řekl šestasedmdesátiletý kapitán ČTK.

Londýn - Podnikatelská aktivita v eurozóně v dubnu nečekaně zpomalila. Jak ceny, tak poptávka vykázaly pouze mírné zvýšení. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. Růst všech tří hlavních indexů zaostal za očekáváním. Světlým bodem je vzestup aktivity v sektoru služeb v Německu, tedy v největší evropské ekonomice, na sedmiměsíční maximum. Hůře si tam ale vede zpracovatelský sektor.

Washington - Nejnovějšímu žebříčku zemí s nejbídnější ekonomickou situací sestavovaného agenturou Bloomberg vévodí Venezuela, kde by letos měla inflace dosáhnout až osmi milionů procent. Tato jihoamerická země je v čele žebříčku již pátým rokem za sebou. Naopak Česká republika by se podle odhadu Bloombergu letos měla dostat mezi deset nejlepších ekonomik.

Washington - Obchodní vyjednavači ze Spojených států a Číny plánují více osobních jednání o obchodu a jejich cílem je dosáhnout dohody v této věci do začátku května. Americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching by ji pak také mohli podepsat ještě v květnu. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg.

San Francisco - Americký internetový obchod Amazon hodlá ze své nabídky na čínském trhu do poloviny června odstranit produkty místních podniků. V nejlidnatější zemi světa se chce soustředit na lukrativnější prodej zboží ze zahraničí a cloudové služby. S odvoláním na informované zdroje to uvedl server CNBC.

Soul - Jihokorejská společnost Samsung Electronics obdržela informace o závadě displejů u vzorků svého nového ohebného smartphonu, který plánuje uvést na trh tento měsíc. Zpráva vyvolává obavy, že vstup nového přístroje Galaxy Fold v ceně 1980 dolarů (45.000 Kč) na trh nebude hladký. Design nového telefonu byl přitom oslavován jako nový přelom v odvětví, které od vstupu přístroje iPhone americké společnosti Apple v roce 2007 zažilo jen několik málo překvapení. Uvedla to agentura Reuters.

Šen-čen (Čína) - Čínská společnost Huawei, která je druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, se chystá prodávat přístroj podporující sítě 5G za pouhých 600 dolarů (13.621 Kč). To je zhruba polovina sumy, jakou budou podle analytiků stát tyto smartphony příští generace.