Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Zájem investovat do nových zemědělských prostor kvůli suchu klesá. Pomohou dotace i rekonstrukce

Tropické sucho, které provázelo celý letošní rok, se negativně odrazilo na výsledcích zemědělské produkce. Podzemním vodám klesla hladina, půda vyschla a úroda plodin se snížila. Mnozí zemědělci proto zvažují, zda se vyplatí investovat do výstavby nových budov. Náplastí by mohly být rekonstrukce stávajících areálů i dotační programy, v nichž na investice do zemědělských podniků půjde v příštím roce bezmála 2,55 miliardy korun.

Daňové dopady zvýšení minimální mzdy

Minimální měsíční mzda se od roku 2016 zvyšuje z 9 200 korun na 9 900 korun. Zaměstnanci pracující za minimální mzdu si finančně polepší a mzdové náklady jejich zaměstnavatelů stoupnou. Zvýšení minimální mzdy má dopad i na některé daňové platby a další odvody.