• Zveřejněno: 06.06.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) nebude proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy je premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Od té doby proplatil projekty za 63 milionů korun. Stejný způsob zvolí i u podniků rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), a to od 2. srpna 2018. Na čtvrteční tiskové konferenci, kterou přímým přenosem odvysílala Česká televize, to řekl ředitel SZIF Martin Šebestyán.

Podle Martina Šebestyána vedení SZIF rozhodlo, že z důvodu předběžné opatrnosti fond nebude dále proplácet projekty podnikům skupiny Agrofert, které jsou schválené po dni 9. 2. 2017, a to i přesto, že se vedení SZIF neztotožňuje se závěry předběžné zprávy, ale je to, z hlediska postoje SZIF, určitá možnost, jak se k tomuto problému postavit. Tento způsob SZIF zvolí i u podniků spojených s rodinou pana ministra Tomana, a to až do doby vysvětlení celé záležitosti.

Rovněž ministr Miroslav Toman odmítl, že by se předběžná auditní zpráva Evropské komise (EK) týkala jeho střetu zájmů kvůli projektům firmy Agrotrade. Konsatoval, že samotná zpráva uvádí, že zmiňované projekty byly schváleny před jeho nástupem do funkce ministra zemědělství. Takže, tím tento příběh končí, ohradil se vůči těmto podezřením z Bruselu ministr Miroslav Toman.

Stejnou názory na tuto záležitost vyjádřil i ředitel SZIF Martin Šebestyán. Podle něho, není ve zprávě explicitně konstatován střet zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana. Česká republika byla, podle něho, požádána, aby vysvětlila a doložila postupy před „vlastní administrací“, jako je například nastavení dotačních programů. Ředitel Miroslav Šebestyán „pevně věří“, že ony postupy fond vysvětlí.

Ministr Miroslav Toman navíc dodal, že jsou v textu nepřesné informace. Uvedl, že Evropská komise se v tomto auditu odkazuje na články, které v legislativě vůbec neexistují. To znamená, že zpráva z pohledu ministerstva zemědělství obsahuje chyby, a úředníci tuto zprávu musejí velmi pečlivě analyzovat.

Nejnovější návrh auditu má podle ředitele SZIF Martina Šebestyána tři hlavní části, v první se řeší střet zájmů premiéra Andreje Babiše a Agrofertu. Ministerstvo již vyčíslilo 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun, jichž se to týká. Podle Martina Šebestyána jde již o proplacené peníze. Druhá část zprávy řeší mimo jiné obecné postupy administrace, schvalovací postupy a efektivitu nákladů. V ní je, podle Martina Šebestyána, navrhována „maximální korekce ve výši pěti procent“. O věci chce dále jednat s Generálním ředitelstvím pro zemědělství a rozvoj venkova. Maximální korekce ve výši pěti procent by byla zhruba kolem 150 až 170 milionů korun, konstatoval Martin Šebestyán.

Třetí část se zabývá již zmíněným možným střetem zájmů ministra Miroslava Tomana.

Evropská komise požaduje seznam všech projektů Agrofertu z dotačního Programu rozvoje venkova a přijetí opatření k zamezení střetu zájmů. Argumentaci, podle ministra Miroslava Tomana, staví na zákonu o českém střetu zájmů. Česko jej má zohlednit jako rizikový faktor při kontrolách.