Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.
  • Zveřejněno: 28.05.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Velké množství českých zaměstnanců od začátku nouzového stavu pracovalo z domova – populární home office – a stravenky dostanou až po návratu do práce. Právě tímto tématem se zabývá dnešní vydání serveru Lidovky.cz.

Lidovky.cz ve své zprávě uvádějí, že čerpání zaměstnaneckých výhod nemá krize jednoznačný vliv. Benefity, které firmy velkoobjemově nakupují na sklonku roku, tak zaměstnancům zůstávají. Kde teď ale nahromaděné stravenky uplatnit?

V článku se dále píše, že v případě restaurací záleží na daném provozovateli, zda uzavře se stravenkovou společností smlouvu a umožní zákazníkům platbu touto formou. Jednodušší je to v případě obchodních řetězců.

„Řetězec Billa přijímá papírové stravenky i elektronické karty společností Sodexo, Edenred a Up. Na jeden nákup je možné uplatnit maximálně pět kusů stravenek. Pokladní vrací nejvíce deset korun,“ řekla pro Lidovky.cz Dana Bratánková, mluvčí společnosti Billa.

Britský řetězec Tesco akceptuje stravenky od všech společností, rovněž do maximální výše pěti kusů na jeden nákup. Mimo papírové poukázky přijímá také stravenkové karty do vyčerpání denního limitu.

Podobná pravidla platí také v obchodech Albert. Zákazníci mohou nákup zaplatit poukázkami Sodexo, Edenred a Up Česká republika. Maximální počet stravenek při jednom placení je rovněž pět kusů a řetězec vrací do deseti korun. V případě stravenkových karet jsou to potom Up, Edenred, Sodexo, CES ePlatby a Benefit Plus s kumulativním denním limitem 500 korun.

Řetězce Kaufland a Lidl akceptují poukázku Naše stravenka, která má podobu karty, ale i papírové stravenky. Na rozdíl od ostatních poukázek však můžete uplatnit až deset stravenek při jednom nákupu anebo až 1600 korun z karty denně. V Kauflandu lze navíc uplatnit i stravenky společnosti Edenred.

Lidovky.cz rovněž píší, že klasické stravenky by již příští rok mohl nahradit stravenkový paušál. Alespoň podle představ ministerstva financí, které včera předložilo vládě daňový balíček pro rok 2021, jehož součástí je i tato změna.

Stravenkový paušál resort navrhuje zavést jako alternativu ke stravenkám a podnikovému stravování. Firmy by mohly částku, kterou dnes platí stravenkovým firmám z hodnoty poukázky, dávat za stejného daňového zvýhodnění k výplatě přímo zaměstnancům. Kromě papírování by tím odpadla i provize pro dodavatele stravenek. Se „stravným“ by si pak lidé hospodařili po svém.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) věří, že by to mohlo přilákat možná až všechny zaměstnavatele, kteří dosud z různých důvodů nemají žádný obědový benefit pro zhruba milion lidí. Připouští však, že se jedná o spekulaci a pouhý odhad, protože ministerstvo zatím nemá k dispozici žádný průzkum zájmu mezi zaměstnavateli.

S tím však nesouhlasí předseda Asociace poskytovatelů poukázkových systémů (APROPOS) Miroslav Sedlák. „Jsme šokováni. Vláda slíbila téma stravenkového paušálu projednat v tripartitě, ale vůbec téma neumožnila otevřít, a to navzdory naléhání jednotlivých sociálních partnerů. Vzhledem k velmi rozdílným pohledům na tuto problematiku je pro nás naprosto nepochopitelné, proč ministerstvo financí tuto změnu prosazuje takto silou. Zvlášť, když se proti vyjádřili jak sociální partneři, tak i řada dalších subjektů,“ prohlásil pro Lidovky.cz Miroslav Sedlák.

Návrh na zavedení paušálu je totiž podle Miroslava Sedláka další těžkou ranou pro restaurace a kantýny, které vinou koronakrize přijdou letos o několik desítek miliard korun a z nichž se řada potácí na hraně přežití. Podle názoru stravenkových společností lidé, kteří teď platí v restauracích prostřednictvím poukázek a navyšují jim tak tržby, budou hotové peníze ze stravenkového paušálu utrácet jinde, především v běžných obchodech s potravinami.

„V České republice používá stravenky v současné době zhruba 1,5 milionu zaměstnanců, s těmi, kteří využívají i služeb firemních jídelen, jsou to asi tři miliony lidí využívajících příspěvek na stravování,“ řekla pro Lidovky.cz Daniela Pedret, mluvčí stravenkové společnosti Edenred.

Výše příspěvku se u jednotlivých zaměstnavatelů liší, daňově nejvýhodnější hodnota stravenky je v tomto roce 123 korun. Nejčastěji ale firmy svým zaměstnancům poskytují stravenky v hodnotě stokoruny.

  • Zdroj: Lidovky.cz