Odbornice na zemědělství sdělila řadu zajímavých údajů k problematice klecových chovů nosnic

Členka Evropského hospodářského a sociálního výboru, což je poradní orgán Evropské komise, a zároveň i výkonná ředitelka pro Společnou zemědělskou politiku EU a vnitropodnikový audit akciové společnosti Rabbit Trhový Štěpánov Jarmila Dubravská před několika dny odpovídala na otázky redakce Parlamentních listů. Rozhovor se týkal nedávno přijatého zákazu klecových chovů v České republice, což na podzim loňského roku přijala Poslanecká sněmovna, a to i proti oficiálnímu stanovisku Ministerstva zemědělství ČR a názoru českých zemědělců, kteří jsou sdruženi v naší největší nevládní agrární organizaci – v Agrární komoře ČR, která produkuje a dodává na trh přes 80 % zemědělských produktů a potravin.

Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord

Objem poskytnutých hypotečních úvěrů loni překročil 250 miliard korun, což je nejvyšší hodnota v historii České republiky. Po celý loňský rok se průměrná úroková sazba držela pod úrovní roku 2019. V prosinci navíc přišlo její další snížení na 1,96 procenta, vyplývá z čerstvých údajů Fincentrum Hypoindexu. Hypoteční úvěry, jak uvádí zpráva televize CNN Prima NEWS, by ale letos měly zdražovat.

Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem

Mezi deseti největšími farmaceutickými společnostmi světa je hned pět amerických. Zbývající sídlí ve Švýcarsku, Francii a Velké Británii. Ačkoli každý rok vydělávají desítky miliard dolarů ročně a jejich tržby mnohdy převyšují roční výkon středně velké ekonomiky, málokdo ví, kam tyto peníze plynou. Televize CNN Prima NEWS zveřejnila zprávu, která se snaží informovat o tom, komu tedy patří společnosti, které stojí za lukrativním byznysem s naším zdravím?

Odborový svaz zdravotnictví a Lékařský odborový klub ostře odmítají pozměňovací návrh poslance Jana Birkeho k zákonu o potravinách, jehož cílem je omezit kompetence hygienické služby v této oblasti

Odbory znovu důrazně varují před přijetím poslaneckého pozměňovacího návrhu poslance Jana Birkeho k novele zákona o potravinách. Tento pozměňovací návrh negativně zasahuje do kompetencí hygienické služby a může vést k ohrožení zdraví lidí.

Za prodej potravin dvojí kvality budou udělovány vysoké pokuty. Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích

Za prodej potravin dvojí kvality, tedy zaměnitelných s výrobky v jiných státech EU, ale s jiným složením, bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Podle zpravodajství České televize v novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích to dnes schválila Poslanecká sněmovna. Původní vládní návrh ovšem zmírnila tím způsobem, že bude muset jít o podstatně odlišné složení nebo vlastnosti. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Ministři unijních zemí začali jednat o „očkovacích pasech“

Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty, které by usnadnily cestování v rámci schengenského prostoru. O využívání těchto „očkovacích pasů“ dnes debatovali unijní ministři pro evropské záležitosti. Podle portugalského předsednictví EU mezi zeměmi převládá názor, že je nejprve potřeba pokročit v očkování a také zajistit, aby nebyli diskriminováni neočkovaní lidé.