Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.
  • Zveřejněno: 10.08.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

Odborové organizace v čele s předsedou ČMKOS Josefem Středulou  a sociálnědemokratičtí ministři – ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová - chtějí plošné zvyšování platů ve veřejné sféře o deset procent. Opět o tomto tématu jednali v pátek dopoledne.

Podle zprávy ČTK a Redakce Seznam ministryně Maláčová na příkladu "prvoliniových" zaměstnanců České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) uvedla, proč chce plošně zvednout tarify státních zaměstnanců. "Ti lidé mají v průměru 21 tisíc korun a dva tisíce osobní ohodnocení. Supermarkety přitom nabízí 28 tisíc korun. Výsledkem je 30procentní fluktuace," uvedla ministryně s tím, že práce v ČSSZ, tedy výplata dávek či nemocenské je náročná. "Potřebujeme zajistit kvalitní služby, k tomu je potřeba ty lidi zaplatit. Není možné, aby nám lidé odcházeli do supermarketů," dodala ministryně.

Na plošném růstu platů trvá i předseda ČMKOS Josef Středula. Připomněl, že i současný návrh rozpočtu počítá s 2% plošným nárůstem. Ten ale podle něj zdaleka nestačí. "To je nižší růst, než na kolik se předpokládá inflace. Znamená to, že by kupní síla státních zaměstnanců klesla," uvedl Josef Středula.

Účastníci dnešní schůzky se shodli na tom, že by měla vzrůst i minimální mzda. A to na 13 760 korun. Směřovat by, podle ministryně práce Maláčové, měla k padesáti procentům mzdy průměrné.

Proti plošnému navyšování je ale premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle Schillerové vyjádření z července by takovýto krok nebyl adekvátní. Premiér A. Babiš se tehdy nechal slyšet, že by zvyšoval výrazněji například v kultuře, kde jsou platy nízké.

Vláda počítá v návrhu rozpočtu na příští rok s růstem platů učitelů o 15 procent a u ostatních zaměstnanců, tedy hasičů, policistů či úředníků, s růstem o šest procent.