Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 23.07.2026
  • Autor: Miroslav Svoboda
Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) předložila ve svých volebních slibech řadu návrhů na zlepšení české ekonomiky a tím i života našich občanů. Působí již více než půl roku. Při prosazování svých cílů to nemá jednoduché, a to především kvůli parlamentní opozici, ale zároveň i negativnímu působení mainstreamových médií. O tom, jak se vládě daří tyto cíle naplňovat, jsme hovořili s předsedou Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumírem Dufkem, který zastupuje Českou republiku i odbory rovněž jako člen Evropského hospodářského a sociálního výboru, tedy poradního orgánu Evropské komise. iportaL24
 

Ekonomické cíle vlády odbory vidí vcelku pozitivně. Ale jejich prosazování v naší společnosti není pro odpor parlamentní opozice a působení mainstreamových médií jednoduché. Jak tuto situaci vidíte vy?

Vláda to opravdu nemá jednoduché. Zdědila státní rozpočet připravený minulou vládou expremiéra Petra Fialy, takže má svázané ruce, aby mohla jednoduše realizovat své záměry, s nimiž zvítězila v loňských volbách.

Takže uvidíme, co se vládě podaří udělat se státním rozpočtem na příští rok. Avšak co je podle mne nejsložitější, je chování opozice v Poslanecké sněmovně, kdy se opoziční strany snaží blokovat všechny návrhy změn zákonů, které vláda do Sněmovny předkládá. Přitom jde o návrhy zákonů, které by po jejich přijetí a odsouhlasení měly pomoci státu, tedy našemu hospodářství, a tím zpětně i našim občanům. Právě v působení politické opozice ve Sněmovně vznikl největší problém, který vládě Andreje Babiše brání uskutečnit její záměry. V tomto smyslu není situace opravdu jednoduchá.

Nicméně vláda veřejně deklaruje, že se jí přesto podařilo uskutečnit řadu pozitivních kroků. Které z nich odbory vidí jako nejvýznamnější?

Některé dílčí kroky se jí v ekonomické oblasti podařily. Počátkem roku to bylo například snížení cen elektřiny pro občany. Ale pokud jde o otázky navrhovaných změn zákonů, tedy otázky zásadního charakteru, myslím si, že si v tomto případě budeme muset ještě počkat.

Jednou z hlavních plánovaných změn zákonů, kterou vláda ve svém Programovém prohlášení vyhlásila, byl požadavek odborů na zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let. To znamená, aby bylo revidováno rozhodnutí bývalé Fialovy vlády o posunutí věku odchodu do důchodu na 67 let. Mimochodem hnutí ANO a SPD jako dvě hlavní strany vládní koalice to slibovaly ve své předvolební kampani.

Pokud jde o předčasný odchod do důchodu, který vláda rovněž slibuje ve svém Programovém prohlášení, odbory požadují, aby v tzv. těžkých profesích byla možnost odejít do předčasného důchodu. Týká se to zejména kategorie č. 4 pracovního zařazení, tedy kategorie vysoce rizikové práce, kde existuje vysoké riziko ohrožení zdraví, a části kategorie 3, tedy rizikové práce, při níž jsou dlouhodobě překračovány hygienické limity a které nelze spolehlivě snížit technickými opatřeními.

Odbory toto požadují hlavně z toho důvodu, že některé profese jsou opravdu nebezpečné. Navíc je to v souladu s tím, co sama vláda říká, aby lidé mohli odejít do důchodu dříve.

Samozřejmě je nutné, aby se vládě podařilo postupně uskutečňovat jeden její předvolební slib za druhým. Je nutné stabilizovat státní rozpočet, tedy abychom měli minimální dluh. Dále by vláda měla učinit všechny kroky k tomu, aby zabezpečila bezpečnost České republiky. Ještě dodám, že pozitivním krokem vlády bylo doplnění rozpočtů zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, aby nezkolabovalo naše zdravotnictví.

Vláda deklarovala nastartování mohutné výstavby dopravní infrastruktury a bytové výstavby. Kvůli tomu chce prosadit přijetí nového stavebního zákona. Co k tomu můžete říci?

Zde musím zmínit jednu věc, a to, že bývalá Fialova vláda na základě návrhu České pirátské strany na digitalizaci stavebního řízení změnila stavební zákon. Všichni víme, jak tato digitalizace stavebního řízení zkolabovala a že hrozilo, že se stavební řízení úplně zastaví. Právě to bylo hlavní příčinou odchodu Pirátů z vlády.

Současná vláda při novelizaci stavebního zákona vychází z předchozího znění původního stavebního zákona, jak ho před několika lety připravila a přijala první Babišova vláda. Zajímavé na tom je, že tehdy se na přípravě tohoto zákona podílela Hospodářská komora ČR a podnikatelské svazy. Jeho plánovaným přínosem mělo být nastartování budování jak dopravní infrastruktury, tak i dostupného bydlení. Fialova vláda tomuto záměru vystavila stopku, a to právě touto zpackanou digitalizací stavebního řízení.

Podle vlády má novelizace stavebního zákona za cíl urychlit stavební řízení, především tím, že bude převedeno z veřejné do státní správy. Pokud jde o hlasitý nesouhlas s tímto převodem ze strany obcí a měst, myslíme si, že o stavebním řízení chtějí i nadále rozhodovat ony, protože jsou to právě ony, které řídí svou obec či město. Proto odmítají převod na státní správu.

V této souvislosti bych ještě zmínil jeden konkrétní příklad, a to vznik akceleračních zón, v nichž se budou stavět mohutné větrníky pro výrobu elektrické energie. Tento projekt nastartovala bývalá Fialova vláda, načež vedení některých obcí tomu dalo zelenou ve vidině vysokých příjmů pro obce. Nyní se však ukazuje, že jedna zóna za druhou padá, protože řadoví občané v obcích s tím nesouhlasí, jelikož si uvědomují, že tyto větrníky nemají se zajištěním dostatku elektřiny pro jejich domácnosti nic společného. Jen na tom bohatne energetický byznys.

Zároveň se proti přijetí nového stavebního zákona urputně brání parlamentní opozice, neboť je úzce propojena s vedením mnoha radnic. Takže až bude schválen nový stavební zákon, stavební řízení se urychlí. Jen k tomu dodám, že lidé by neměli v nadcházejících obecních volbách volit ty, kteří jen lobbují za své zájmy a jen naoko deklarují, že jim jde o rozkvět jejich obcí.

Zmínili jsme se o návratu zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let a vyřešení otázky předčasného odchodu do důchodu u náročných a rizikových profesí. Jak se k tomuto vládnímu záměru staví zaměstnavatelé?

Zaměstnavatelé jsou zásadně proti. My jejich postoj nepodporujeme. Vyjádřili jsme to požadavkem na zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let s tím, že by se měl zásadním způsobem změnit důchodový zákon, aby jeho součástí bylo i možné připojištění zaměstnanců. Vždyť občané, kteří si platí pojištění na vyšší důchod, jsou z hlediska zabezpečení životních potřeb na tom lépe. Prostě aby toho mohli využít.

Musím dodat, že podnikatelé neustále chtějí prodlužovat věk odchodu do důchodu, a to je špatně. Přitom na druhé straně nejsou schopni své zaměstnance zaplatit. Výsledkem je, že místo aby rostly mzdy a tím i životní úroveň, se v mnoha případech životní úroveň našich občanů propadá do horších podmínek, než tomu bylo v minulosti.

K předčasnému odchodu do důchodu musím říci, že pokud jde o 4. stupeň, je to mezi zaměstnavateli a odbory bez diskuse. Ale v případě 3. stupně jsou odbory toho názoru, že v této kategorii existuje řada profesí, které by měly být rovněž zařazeny do 4. kategorie, a tudíž by měly mít nárok na předčasný odchod do důchodu. K tomu ještě podotýkám, že tito zaměstnanci musí mít tuto možnost. Neboť když podnikatelé cítí, že by jejich zaměstnanec měl odejít do předčasného důchodu, snaží se ho z jeho profese přeřadit úplně na jiné místo v rámci firmy. S tímto jako odbory nesouhlasíme. Protože nelze veřejně deklarovat, že lidé z práce budou rovnou, když to přeženu, odcházet do kremace. To nelze připustit.

Nejde jen o zaměstnavatele, ale proti oběma návrhům vlády se velmi ostře staví parlamentní opozice…

Již na počátku našeho rozhovoru jsem uvedl, že parlament je v současnosti zablokován. Ale až se odblokuje, podaří se tyto potřebné změny zákonů ve Sněmovně prosadit. Osobně jsem přesvědčen, že to opozice nakonec odblokuje. Opozice by si měla být vědoma jedné věci. To je, že když se bude stavět proti zájmům našich zaměstnanců, tedy proti dosažení lepších životních podmínek jejich rodin, v příštích volbách si nepolepší. Spíše může ztratit řadu hlasů běžných občanů. Podle mne si opozice za své jednání tyto hlasy nezaslouží.

Asociace samostatných odborů na jednání tripartity předložila svůj návrh změn v důchodovém systému. O co konkrétně šlo?

Náš návrh obsahoval dvě části. V první jsme jednoznačně deklarovali, že ve 3. skupině pracovního zařazení jsou profese, které si zaslouží dřívější odchod do důchodu. Znamená to, že by při ministerstvu práce a sociálních věcí měla být ustavena určitá komise či pracovní skupina, která se tímto problémem bude zabývat. K tomu mohu říci, že ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka to akceptoval a rozhodl o tom, že se tato komise již utváří. Za Asociaci samostatných odborů bude v komisi předseda Odborového sdružení železničářů Radek Nekola.

Ve druhé části našeho návrhu šlo o to, že ženy, které doma vychovávají děti, mají nízké důchody. Je to dáno tím, že se jim do odpracovaných let nezapočítává výdělek v takové výši, jako kdyby v době, kdy se starají o své děti, chodily do práce. K tomu jsme ještě navrhli, aby důchody žen byly za každé jejich dítě automaticky zvýšeny o 1000 korun.

Jak hodnotíte prorodinnou politiku vlády?

V tomto případě musím být kritický. Myslím si, že si musíme počkat na skutečnou prorodinnou politiku vlády. Je třeba ji řádně připravit a mělo by to projít tripartitou. Samozřejmě že odbory v rámci sociálního dialogu k tomu řeknou své, načež předloží i své připomínky a pozměňovací návrhy.

Vláda v loňských parlamentních volbách zvítězila proto, že slíbila občanům zlepšení jejich ekonomických a sociálních podmínek. Jak se jí to daří plnit?

Prvních půl roku je příliš krátká doba pro celkové zhodnocení činnosti vlády. S jakými problémy se Babišova vláda potýká, jsme v našem rozhovoru naznačili. Ovšem musím k tomu dodat jednu zákonitost, která platí u každé vlády. To je, že vláda, jakmile nastoupí do funkce, musí v prvních dvou letech činit nepopulární kroky. Teprve potom, tedy během dalších dvou let, se bude snažit zlepšit situaci v ekonomice i v sociální oblasti. Zkrátka u současné vlády to vidím tak, že na zlepšení ekonomických a sociálních podmínek bych si počkal ještě rok.

Co byste k současné ekonomické a sociální situaci u nás řekl závěrem?

Musím zde říci, že čekám na příští jednání tripartity. Během jejího zasedání se bude projednávat koeficient navýšení minimální mzdy. Přál bych si, aby se současná ekonomická situace České republiky zlepšila, což se může stát. Pokud jde o sociální situaci, věřím, že se dá zlepšit. V této chvíli je to v přímé úměře s navýšením platů pro příští rok.

Miroslav Svoboda