• Zveřejněno: 22.10.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Hladina podzemních vod v České republice byla v září proti loňsku příznivější. Na čtvrtině území se vrátila do normálu, výrazně ubylo mělkých vrtů s mimořádně podnormálním stavem vody. Pomohly srážky a nižší teploty. Proti loňskému roku je výrazně lepší také stav vegetace. Podle portálu Zemědělec to v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ČHMÚ ve své zprávě dále konstatuje, že zmírnění půdního sucha umožňuje pronikání vody i do podzemí. Podle meteorologů loni koncem léta některé rostliny, například šeřík, vinou sucha „usnuly“ a probudily se v říjnu, kdy kvetly. Letos žádný pozorovatel tento stav nehlásí. Loni zůstala hladina podzemní vody v mělkých vrtech po celé září silně podnormální. Letos se stav během devátého měsíce mírně zlepšoval ze silně podnormálního na mírně podnormální. Situace se proti loňsku zlepšila zejména na severovýchodě Moravy v povodí Odry a Moravy a v jihozápadních Čechách v povodí Berounky, kde letos převažovaly vrty s normální hladinou podzemní vody.

Podle meteorologů se také zlepšil stav v povodí Dyje, a to ze silně podnormálního na mírně podnormální stav. Podle nich rovněž došlo i ke zlepšení celkového stavu podzemních vod v povodí horního Labe, ale pouze na silně podnormální úroveň z mimořádně podnormální. Ovšem zároveň uvádějí, že hladina u většiny mělkých vrtů v této oblasti navíc zůstala mimořádně podnormální. V povodí horní i dolní Vltavy a dolního Labe zůstala v září hladina podzemní vody stejně jako loni silně podnormální.

Podle dřívějších informací ČHMÚ bylo letošní září v Česku teplotně i srážkově normální.

Za naši redakci k tomu mohu jenom dodat, že například představitelé Agrární komory ČR říkají, že současná tvrzení klimatologů a ekologů o tom, že v souvislosti se suchem, který prožila střední Evropa, a tím i Česká republika, v posledních třech letech to lze chápat tak, že je to díky činnosti člověka, a to i zemědělců v rámci jejich živočišné výroby. Na tato jejich tvrzení jsme reagovali mimo jiné 13. října 2019 v rozhovoru s prezidentem Agrární komory ČR Zdeňkem Jandejskem, který jsme uveřejnili pod názvem „Klima se na planetě země měnilo vždy a bude to tak i nadále!“.

Zároveň mohu říci, že na základě mých častých rozhovorů s představiteli Agrární komory ČR, tito aktivní výrobci potřebných plodin a živočišných produktů poukazují na skutečnost, že Země existuje 4,5 miliardy let, přičemž klima se za tu dobu radikálně měnilo několikráte, a to bez činnosti člověka! Jenom připomínají, že to není tak dávno, co skončila doba ledová. Přitom před 10.000 lety byla na Sahaře úrodná zem, plná zeleně a zvěře. Také Island a Grónsko byly před tisícem let plné zeleně a zvěře. A to bez přispění lidské společnosti, která ovlivňuje počasí svojí činnosti až posledních 150 let. Takže, podle zemědělců, je zřejmé, že suché roky budou časem zase vystřídané těmi deštivými.