Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 22.09.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Vysoké ceny energií by podle představ státu měly v ideálním případě motivovat lidi k tomu, aby se začali z hlediska spotřeby elektřiny a plynu chovat úsporně. To znamená nevytápět příliš a využívat spotřebiče efektivně, případně nechat si zateplit obydlí a nainstalovat si na střechu solární panely. Vysoké ceny energií by, jak uvádí portál AAzdraví.cz, podle představ státu měly v ideálním případě motivovat lidi k tomu, aby se začali z hlediska spotřeby elektřiny a plynu chovat úsporně. To znamená nevytápět příliš a využívat spotřebiče efektivně, případně nechat si zateplit obydlí a nainstalovat si na střechu solární panely.

Redakce portálu k tomu dodává, že zodpovědní občané tímto směrem uvažují a řada z nich se jím také vydala. Jenže pak je tu druhá, pravděpodobně ještě větší skupina těch, kteří do úspor investovat nebudou, a to hlavně proto, že na ně nemají prostředky. Úřady je často horko těžko přesvědčili, aby vypojili své kotle na tuhá paliva a nechali si nainstalovat plynový kotel. Tito lidé se teď ale dozvídají, že plyn možná nebude, případně bude velmi drahý. A do budoucna už se s ním moc nepočítá.

Další změnu a výzvu k úsporám už budou odmítat. Naopak, utvrdí se v tom, že staré dobré způsoby topení, které však vedly i k nepříjemnému znečištění ovzduší, byly ze všeho nejlepší. Ostatně, prodejci už teď pozorují obrovský zájem o dřevo nebo uhlí na zátop. Na mnoha místech dochází a zdražuje, byť ne tolik jako jiné zdroje energie.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák se potom dokonce obává toho, že lidé sáhnou po těch nejosvědčenějších prostředcích, které jsou však pro jejich sousedy a okolí zároveň nejhorší. Zmínil možné opětovné vyrábění takzvaných „ostravských torpéd“. Ta byla v minulosti velmi oblíbená coby velmi levný zdroj tepla.

O co jde? Redakce dále vysvětluje, že leze jednoduše vzít si PET láhev a naplníte ji vyjetým olejem, do kterého přidají piliny. Tato směs dostane obrovskou výhřevnost, ale je vcelku jasné, co pak jde komínem dotyčného člověka ven, do ovzduší. Proto také redakce radí, že pokud už chtějí lidé přejít na tuhá paliva, je přeci jen pro ně lepší volbou klasické uhlí, jakkoliv i to produkuje velké množství škodlivin a mělo se za to, že se k němu Češi už nikdy nevrátí. „Jak se ale ukazuje, uhlí tu s námi ještě nějakou dobu bude. A zřejmě budeme muset v zimě řešit i spoustu případů, kdy lidé budou topit vším možným a znepříjemňovat tak život svému okolí,“ uvádí redakce AAzdraví.cz.

Podle ní jsou přitom kontroly, v tomto ohledu, navíc velmi komplikované. Je sice možné podat stížnost, ovšem úředníci musí v rámci své kontroly přistihnout dotyčného doslova při činu, což se většinou nepovede.

  • Zdroj: AAzdraví.cz