Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.
  • Zveřejněno: 19.06.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Pokud se naplní krizové scénáře, mohlo by být letos napadeno kůrovcem pět set tisíc hektarů smrkových lesů, což je polovina jejich rozlohy v ČR. Podle portálu Zemědělec to na úterním setkání se středočeskými starosty řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Lesníci podle něj nyní čelí největší kůrovcové kalamitě v historii českých zemí.

Ministr Richard Brabec upozornil na proměnu skladby českých lesů. Připomněl, že před nástupem císařovny Marie Terezie bylo v lesích 11 procent smrků, nyní je to podle něj v ČR 60 a na Vysočině 70 procent. Zároveň označil situaci za velmi vážnou s tím, že je to současně i výzva na to, jak by lesy měly vypadat v budoucnu. Podle něj předchozí generace takovou možnost neměly 300 let a současná generace již stojí na prahu zcela nové tvářnosti české krajiny.

Kůrovec podle Richarda Brabce nalétává do středních Čech z Vysočiny, která je napadena z 80 procent. Špatná situace je také v Beskydech a Jeseníkách. Odborníci a lesní hospodáři se podle ministra shodují v tom, že nynější kůrovcová kalamita se nedá zastavit, ale jen zpomalit. Přičemž dodal, že „nikdo jiný než zase sama příroda kůrovce nezastaví“.

Ministr také varoval před suchem, které podle něj působí větší problémy než povodně. Podle něho máme za sebou pět suchých let v kumulaci a v obcích vysychají studny. Tam, kde nevyschly 100, 150, 200 let, vyschly minulý a předminulý rok poprvé, uvedl ministr Richard Brabec. Poukázal na to, že latentní suché oblasti jsou i ve středních Čechách, a to na Rakovnicku a v Polabí. Stát chce situaci zlepšit mimo jiné stavbou nových přehrad, jedná o 49 možných lokalitách s obcemi. „Snažíme se zachytit vodu v krajině za jakoukoliv cenu, protože jsme za posledních 80 let odvedli vodu z jednoho milionu hektarů pozemků,“ uvedl ministr Richard Brabec.