• Zveřejněno: 21.02.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Podpora firem a podnikatelů zasažených dopady pandemie se bude muset zřejmě v květnu nebo červnu změnit z dotací na záruky za úvěry. Důvodem je kapacita státního rozpočtu. Podle zpravodajství České televize to po jednání s expertním týmem prezidenta Miloše Zemana v Lánech uvedl vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Upozornil, že na podporu vydává rozpočet v současnosti zhruba jednu miliardu korun denně.

Expertní tým prezidenta ČR spolu s ministrem Karlem Havlíčkem na jednání v Lánech řešili otázku, zda rozpočet bude mít dostatek zdrojů na to, aby na částky, které činí zhruba jednu miliardu korun denně, Česká republika měla. Prezident Miloš Zeman vyjádřil názor, že by Česká republika měla přejít z dotačního charakteru na záruční charakter, což stejně bude s ohledem na kapacity rozpočtu někdy v květnu, v červnu nutné, jak dodal Karel Havlíček.

Ministr Karel Havlíček zároveň upozornil, že v pondělí vládě nové podpůrné programy, které MPO připravuje, nepředloží. Úřad totiž pracuje na novém programu, který bude vycházet z dosavadního COVID-nájemné. „Ta diskuse je, že by svazy a komory chtěly rozšířit program obecně na náklady, a ne na náklady spojené jen s nájemným,“ uvedl ministr.

Na vládu by tak podle něj měly putovat oba dva programy najednou, takže vláda je bude projednávat na příštím zasedání. „Stejně se musí čekat na definitivní schválení rozpočtu, takže ten týden nebude hrát roli. Navíc programy budou vypláceny zpětně od 1. února,“ dodal Karel Havlíček.

Česká televize k tomu dále uvedla, že pro podnikatele zasažené v souvislosti s koronavirem je v současné době otevřeno několik dotačních programů. Stát například přispívá 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál, provozovatelé ubytovacích zařízení mají nárok na specifickou pomoc, 400 korun na zaměstnance za každý den uzavření dostávají podnikatelé z programu COVID gastro uzavřené provozovny.

Pomoc za dobu od 1. února už by se měla poskytovat z nového plošného programu. Podnikatelé s propadem tržeb alespoň 50 procent v něm budou mít nárok na 500 korun denně na každého zaměstnance. Dotace budou moci čerpat všechny firmy bez ohledu na to, zda jsou uzavřené, nebo ne. Hospodářská komora ČR tento program kritizovala s tím, že bude nerovný a nespravedlivý. Asociace hotelů a restaurací ČR k němu uvedla, že sníží dosavadní pomoc uzavřeným provozům až o 75 procent. Proto také ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje výše zmíněný program náhrad.

Celý systém doplňuje ještě program Antivirus a kompenzační bonus ministerstva financí, který stoupne z 500 korun na 1000 korun denně. Ministr Karel Havlíček dříve uvedl, že nový systém kompenzací bude bez záruk činit 20 až 25 miliard korun měsíčně.

  • Zdroj: Česká televize