Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.
  • Zveřejněno: 21.02.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Odbory automobilky Škoda Auto odmítly návrh firmy na růst mezd v rámci letošního kolektivního vyjednávání jako zcela nedostatečný. Konkrétní nabídku vedení firmy neuvedly, podle odborářů ale představovala navýšení v některých tarifních třídách pod úrovní očekávané inflace. Odbory vyhrožují, že se závody Škoda zastaví. Podle dnešní zprávy Hospodářských novin to dnes uvedl týdeník Škodovácký odborář.

Zpráva uvádí, že jako první představili svůj návrh na růst platů odboráři. Firma jej odmítla a odvolala se na zhoršenou situaci s tím, že nelze silné výsledky dělat každý rok. Škoda podle odborářů nyní nabídla rozdílný růst v různých tarifních třídách, odbory hodlají jednat o pevné částce. Návrh firmy se od představy odborářů liší také v prémiích, příplatcích a osobním ohodnocení. Podle týdeníku Škodovácký odborář jsou v některých bodech rozdíly mezi návrhy vedení podniku a odbory propastné rozdíly. Například u řady z nich firma navrhuje nulové navýšení, respektive zachování současných hodnot.

Stanovisko odborů je, podle předsedy odborů Jaroslava Povšíka, jednoznačné. Pokud odbory neprosadí své požadavky, tak se závody firmy Škoda zastaví. Podle předsedy škodováckých odborů je ale zřejmé, že se jen těžko podaří dosáhnout rekordního růstu mezd jako loni.

Zpráva dále uvádí, že poslední dohodu o růstu mezd firma s odbory uzavřela loni v dubnu. Tarifní mzdy zaměstnanců Škody Auto vzrostly zpětně od 1. dubna o 12 procent. Vyjednat se podařilo také mimořádné prémie či vyšší bonusy. Novou kolektivní smlouvu odbory vyjednaly na rok. Průměrná mzda tarifního zaměstnance ve Škodě Auto v roce 2017 činila 45.385 korun, s dvanáctiprocentním zvýšením by tedy měla hrubá průměrná mzda ve Škodovce přesáhnout 50 tisíc korun.

Již před koncem loňského roku se odborům povedlo vyjednat například pracovní dobu na rok 2019 nebo vánoční bonusy. Automobilka v loňském roce zaměstnancům vyplatila na bonusech v součtu průměrně kolem 100 tisíc korun hrubého, dalších 19 tisíc zaměstnanci dostali v rámci jednorázových plateb, bylo to 7 tisíc korun na jaře a vyjednaných 12 tisíc korun v prosinci.