Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 14.09.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

Představitelé odborů i zaměstnavatelů podpořili na dnešním jednání tripartity priority nastavené vládou v návrhu státního rozpočtu na příští rok, jako je například růst platů, důchodů nebo investic. Zároveň ale například Svazu průmyslu a dopravy chce po vládě zrychlit výstavbu dopravní infrastruktury nebo ještě více rušit neobsazená úřednická místa. Podle ČTK to vyplývá z vyjádření účastníků tripartity na twitteru.

Ministerstvo financí navrhuje rozpočet s deficitem 40 miliard korun. Letos je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun, ke konci srpna rozpočet vykázal přebytek 14,8 miliardy korun. Prioritami rozpočtu jsou investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje MF na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula prohlásil, že odbory podporují vládu v boji proti daňovým únikům. Vítají růst důchodů, platů a zavedení slev na jízdném. „Věřím v dohodu u platů ve zdravotnictví. Předpokládám růst minimální mzdy," uvedl Josef Středula.

I Svaz průmyslu a dopravy na twitteru uvedl, že podporuje navýšení platů učitelům, podporu výzkumu, vývoje a inovací a investice do infrastruktury. Představitelé svazu "chtějí ještě více vidět provozní úspory státu, jako je například škrtání úřednických míst, což by mělo dále pokračovat.

Tarifní platy učitelů vzrostou od příštího roku o deset procent a tarifní platy příslušníků bezpečnostních sborů o dvě procenta. Těm zároveň stoupne minimálně o 2000 korun rizikový příplatek. Tarifní platy ostatních zaměstnanců placených ze státního rozpočtu vzrostou o pět procent.

Celkový nárůst objemu platů by pak měl být u pedagogů o 15 procent a nepedagogických pracovníků o deset procent. U ostatních pracovníků se nejvyšší procentuální nárůst bude týkat civilních zaměstnanců státních zastupitelství (15,9 procenta) a soudů (13,9 procenta).

Spor ještě přetrvává o růst platů ve zdravotnictví. Vláda nabídla přidat sedm procent, odbory chtějí deset procent. Zároveň by podle kabinetu nemělo být přidávání plošné, ale mělo by směřovat na zaměstnance ve zdravotnictví s nižšími příjmy.