• Zveřejněno: 26.01.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Loni bylo v Česku zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Podel zpravodajství České televize to vyplývá z dat Exekutorské komory ČR.

„Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně,“ okomentoval data viceprezident komory Jan Mlynarčík. Například v roce 2011 bylo zahájeno celkem 936 219 nových exekucí, tedy více než dvojnásobek oproti loňským číslům.

Významný podíl na velkém poklesu může, podle Jana Mlynarčíka, mít i současná epidemická situace. „Na základě vládních opatření se plošně omezilo provádění exekucí, čímž dochází k faktické paralýze věřitelů, kteří ztrácí víru ve vymožení svých pohledávek,“ upozornil Jan Mlynarčík.

Komora již loni varovala před navrhováním opatření, která mají za cíl omezit vymahatelnost práva, ať už jde o moratorium na exekuce, či omezování takzvaných mobiliárních exekucí. Ty jsou ale podle komory často jediným nástrojem, jak se věřitel ke svým prostředkům může dostat.

Data, z nichž komora čerpala, odpovídají stavu z rejstříku zahájených exekucí k 21. lednu 2021. Tento rejstřík spravovaný ministerstvem spravedlnosti je ještě postupně doplňován soudy. Předpokládaná změna absolutních čísel za loňský rok však bude, podle Jana Mlynarčíka, jen minimální.

Prezident Miloš Zeman loni v listopadu podepsal novelu zákona, podle níž jsou exekuce movitých i nemovitých věcí až na výjimky pozastaveny do konce letošního ledna. Vláda původně navrhovala moratorium na exekuce jen u movitých věcí do konce února.

Novela prodlužuje nebo obnovuje změny některých pravidel insolvencí a exekucí v souvislosti s nynější koronavirovou krizí. Firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nemusí podat až do konce letošního června insolvenční návrh. Povinný souhlas věřitelů s prodloužením ochranného moratoria u insolvenčních návrhů je zrušen.

Zkrácení moratoria na exekuce movitých věcí o jeden měsíc komora uvítala. Usilovala ale o to, aby výjimka skončila už na konci roku. Platforma Exekutoři proti teritorialitě a Česká asociace věřitelů uvedly, že exekuční moratorium sníží vymahatelnost práva a poškodí věřitele.

  • Zdroj: Česká televize