Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 20.11.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda
Lidé v České republice si za poslední měsíce nesmírně oblíbili výjezdy do polského příhraničí, kde berou útokem všechny možné obchody. Podle zpravodajství portálu AAzdraví.cz vzhledem k tomu, že v tuzemsku tlak na ceny stále vzrůstá, vyjíždí tímto směrem a za tímto účelem stále více lidí.

„Do určité míry to je pro ospalá polská městečka na hranicích povzbuzením, protože je to svým způsobem ekonomická vzpruha pro místní obyvatele. Ti těží z toho, že zde Češi nakupují, tankují, jedí v restauracích a využívají řady dalších služeb.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš,“ konstatovala redakce AAzdraví.cz.

Podle ní tato situace zřejmě právě nastala. Ukazuje se totiž, že Poláci už Čechy ve svých obchodech nechtějí. Podle nich páchají totiž více škody než užitku. Na polských sociálních sítích jsou stále častější stížnosti na to, že „obchody jsou v podstatě vybrakované a člověk, který si chce dojít třeba po práci nakoupit, nemá šanci. Chybí maso, jogurty, uzeniny, ovoce, zelenina atd.“

Například v obci Bogatynia už místní obcházejí Čechy s letáky, na kterých je vyzývají, aby byli ohleduplní a obchody nevykupovali. „Chceme, aby i naše děti měly k dispozici čerstvé zboží. Jenže to už pomalu není možné. Přijdeme do obchodu a tam najdeme jen prázdné regály,“ stojí doslova v letáku, který míří jednoznačně na české sousedy.

Podle redakce AAzdraví.cz se touto věcí již zabývají i velká polská média. Citují například zákaznici, která se do obchodu vydala ještě před šestou ranní s cílem konečně si nakoupit. Jenže u obchodu ještě před otevřením stála fronta Čechů, kteří se do něj vrhli a začali jako vždy nakupovat vše po kartonech.

Podle AAzdraví.cz se zdá, že právě způsob nákupů českých zákazníků je problémem, kterému ani obchodní řetězce v Polsku nedokáží příliš čelit. Lidé zde totiž nenakupují s mírou, ale tvoří si zásoby na několik týdnů, protože sem jezdí třeba jen jednou nebo dvakrát do měsíce. To potom vede k tomu, že zboží nakupují po kartonech, a to rychle dochází.

Podle redakce AAzdraví.cz názory na sociálních sítích jsou skutečně vše vypovídající, a dokládají, že Poláci už nemají pro nakupování Čechů příliš pochopení. Navíc jim vadí, že jsou v pohraničních obchodech doslova všudypřítomní a jezdí sem v jakoukoliv dobu.

V závěru svého článku redakce AAzdraví.cz uvedla, že důvodem, proč Češi do Polska za nákupy jezdí, je skutečnost, že potraviny jsou zde mnohem levnější, a to o třetinu až polovinu. Je zde totiž nižší DPH a koruna vůči zlotému má momentálně velmi výhodný kurz.

  • Zdroj: AAzdraví.cz