Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 17.07.2025
  • Autor: Miroslav Svoboda

Německo rozdává cizincům své občanství rekordním tempem. Uvádí na na svých webových stránkách Za oponou migrace český expert mna problematiku migrace Vlastimil Veselý.

Načež dále poukazuje na tom,  že podle zprávy Spolkového statistického úřadu udělilo Německo za rok 2024 téměř 300 tisíc státních občanství, což je nejvíce od začátku vedení statistiky v roce 2000, a téměř o 100 tisíc více než předcházející rok. Mezi cizinci nejvíce uspěli Syřané (28 % z celkového počtu žadatelů), a dále potom Turci (8 %), Iráčané, Rusové a Afghánci.

Podle Vlastimila Veselého, schválený návrh reformy zákona o státním občanství, znamená, že cizinci budou moci nyní získat občanství po pěti letech pobytu, místo stávajících osmi. V úspěšných případech integrace, to je, kdy dosahují v práci vynikajícího výkonu nebo se angažují jako dobrovolníci, mluví velmi dobře německy a dokáží si pro sebe a svoji rodinu vydělat na živobytí, dokonce již po třech letech. Samozřejmě s tím, že si své původní občanství mohou ponechat. A pokud nejméně jeden rodič žije v Německu alespoň pět let, získá občanství bez podmínek i narozený potomek.

Ve své zprávě Vlastimil Veselý uvádí názor bývalé české poslankyně Heleny Mallotové, která konstatuje, že pro udělení občanství ve standardní lhůtě, již nebude žadatel nucen prokazovat, „že je schopen vlastní prací hradit své životní náklady. Kromě výdělku se v některých případech může prokázat podporou v nezaměstnanosti. Snadno lze projít i předepsaným testem. Na internetu se může zpaměti naučit správnou odpověď na 300 otázek, z nichž 33 dostane. Pokud neuspěje, může test několikrát opakovat.“

Podle nejčtenějšího německého deníku Bild je proces získání německého občanství nyní překvapivě snadný. Vše lze vyřídit na dálku, přes počítač, a k osobnímu setkání s úředníkem může dojít až po kladném vyřízení žádosti. „Schůzka na úvodní konzultaci již není vyžadována, a proto již není nabízena. Pokud chcete požádat o naturalizaci jako rodina, stačí podat pouze jednu žádost…,“ píše se na webu města Hamburk. To platí rovněž v Berlíně, kde v prvním pololetí letošního roku obdrželo německé občanství přes 20 tisíc cizinců. To je dvakráte tolik, jako za celý rok 2023. Tempo udělování občanství se tedy zrychlilo čtyřikráte.

V Německu se zhruba 84 miliony obyvatel žije bez německého pasu přes 12 milionů lidí, z nichž takřka polovina je v zemi déle než 10 let. V zemi žije 1,4 mil. uprchlíků s přiznaným právem pobytu, kteří zatím neobdrželi státní občanství. K nim je ale třeba přičíst statisíce migrantů, kteří nemají dosud vyřízené dokumenty s povolením trvalého pobytu, jejich žádosti se teprve vyřizují nebo byly již zamítnuty.

„Průměrná doba, po kterou cizinci žili v Německu, než občanství získali, loni činila 11,8 roku, u Syřanů to bylo ale jen 7,4 roku. Syřanky a Syřané, kteří do Německa uprchli v letech 2015-16, často o občanství žádají, jakmile splní podmínky,“ konstatuje ve své zprávě Vlastimil Veselý.

Udělování občanství v dalších zemích EU

„V roce 2023 udělily země Evropské unie více než 1,1 milionů státních občanství, což, ve srovnání s rokem 2022, představuje nárůst o 6,1 %,“ uvádí ve své zprávě Eurostat. Statistika za rok 2024 ještě není zveřejněná. Nejúspěšnější žadatelé pocházejí ze Sýrie, Maroka a Albánie.

Nejvíce občanství udělilo Španělsko (240.200 osob, tj. 23 % z celkového počtu v EU), dále Itálie (213.600 osob, což je 20 %), Německo (199.800 osob, tj. 19 %), Francie (97.300 osob, tj. 9 %) a Švédsko (67.800 osob, tj. 6,5 %). Českými občany se, podle této statistiky, v roce 2023 stalo 4426 lidí (1257 Ukrajinců, 1176 Rusů, 858 Slováků, 168 Bělorusů, 126 Vietnamců). Co se týká našich dalších sousedů, Rakousko udělilo občanství 11.900 osobám, Polsko 11.800 a Slovensko 600 osobám.

Udělování českého občanství

Podle článku českého vydání amerického listu Epoch Times CZ, má v České reopublice na starosti udělování státního občanství ministerstvo vnitra, které rozhoduje na základě žádosti, podané na krajském úřadě v místě bydliště žadatele. Podle MV ČR uspělo v roce 2024 celkem 6880 cizinců. Největší podíl tvořili Ukrajinci, Rusové, Slováci, Bělorusové a Vietnamci. V porovnání s rokem 2001, kdy občanství získalo 1121 lidí, se změnilo množství i demografická skladba žadatelů. „Největším počtem byli zastoupeni občané Polska (163), Rumunska (140), Bulharska (132) a Ukrajiny (173), z toho se v 56 případech jednalo o osoby přesídlené do ČR v rámci pomoci poskytnuté krajanům z oblasti Černobylu,“ uvádí Vlastimil Vselý.

Podmínky pro získání českého občanství

Trvalý pobyt – před podáním žádosti je občan států EU povinen mít trvalý pobyt v ČR po dobu alespoň 3 let. Pro osobu ze zemí mimo EU se jedná o 5 let. Tuto podmínku lze prominout žadateli, pokud se jedná o sňatek s českým občanem nebo o dítě narozené na českém území, pokud je jeden rodič českého původu.

Vyžaduje se trestní bezúhonnost, přičemž tuto povinnost musí prokázat osoby starší 15ti let. Dále znalost českého jazyka a českých reálií. Zkoušku z češtiny a znalost českého ústavního systému provádí žadatel v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. Současně se vyžaduje i prokázání výše a zdroje příjmů, současně s tím, že žadatel o české občanství nezatěžuje systém státní sociální podpory nebo systém pomoci v hmotné nouzi. Podrobnosti k udělování českého občanství lze nalézt na příslušném webu MV ČR.

  • Zdroj: Za oponou migrace