Změna v poskytování pracovněprávního poradenství od 1. 1. 2016

Státní úřad inspekce práce informuje veřejnost, že s účinností od 1. 1. 2016 je poskytováno ze strany orgánů inspekce práce základní pracovněprávní poradenství na následujících pracovištích oblastních inspektorátů práce.

Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.
  • Zveřejněno: 11.05.2015

Kolín, 11. května 2015 – Vedení automobilky TPCA Toyota Peugeot Citroën  dospělo ke shodě při letošním vyjednávání o nové kolektivní smlouvě s odborovými organizacemi ASO a KOVO. Zaměstnanci ve výrobě na dělnických pozicích si polepší o 700 Kč a celkově rozpočet na mzdové náklady vzroste o 3,4%

 

Novinkou je pak zavedení třináctého platu namísto dosavadního bonusu pro většinu zaměstnanců. Výraznou změnou je, že 70% třináctého platu je garantováno a zbytek pak podléhá splnění výkonnostních ukazatelů. Zaměstnanci tak dostanou vyplaceno minimálně 11 900 Kč, ale mohou si přijít až na 22 100 Kč. Znovu se zlepší i ocenění seniornějších zaměstnanců. Pro ty, kteří pracují v TPCA šest a více let, se atraktivní benefitový systém Z-konto bude zvedat o 100 Kč každý rok. Například dělník s desetiletou zkušeností v TPCA tak bude dostávat 4000 Kč do Z-konta měsíčně. Firma zároveň navyšuje i svůj systém odstupného a příplatek za mimořádnou směnu, který nově bude ve výši 800 Kč nad rámec zákonných příplatků. Součástí dohody mezi TPCA a odbory je i zavedení Konta pracovní doby, které přijde na řadu pravděpodobně koncem letošního roku.

 

Letošní jednání bylo jedno z nejdelších v historii TPCA, ale oběma stranám se podařilo najít shodu ve všech projednávaných bodech. „Jsem rád, že jsme nakonec s našimi odboráři našli společnou řeč a myslím si, že jsme se dohodli na rozumném kompromisu. Chceme, aby naši lidé byli spokojeni, na druhou stranu musíme zachovat svoji konkurenceschopnost a dlouhodobou zaměstnanost,“ říká generální manažer personálního oddělení TPCA Jan Pešek. „Navýšení mezd, zavedení třináctého platu a zvýšení příplatku za mimořádnou směnu tak vyvažuje dohoda o Kontu pracovní doby,“ dodává Pešek.

 

 

Také oba předsedové odborových organizací v TPCA jsou s výsledkem vyjednávání spokojeni. „Přes svou délku a náročnost přineslo letošní kolektivní vyjednávání několik zásadních bodů. Jako hlavní nevidím tentokrát mzdy, ale odstupné, senioritu a 13. plat, a to vše na dobu neurčitou,“ říká předseda ZO OS KOVO při TPCA Ivo Navalaný a stejné priority vyzdvihuje i předseda TPCA ASO Kolín Imrich Rezek. „Koncepce třináctého platu je pro zaměstnance výhodnější než dosavadní firemní bonus a o zakotvení odstupného na dobu neurčitou jsme usilovali deset let,“ říká Rezek. Odboráři rovněž přijali i zavedení Konta pracovní doby. „Jde sice o krok do neznáma, ale po úpravách, které se nám podařilo vyjednat, bych se konta tolik neobával,“ dodává Navalaný.

 

Kolektivní smlouva bude podepsána na období od 1. května 2015 do 31. března 2016, za duben pak zaměstnanci dostanou mimořádnou odměnu v podobě kompenzace navýšení mzdy a Z-konta.

 

 

 

 

 

 

______________________________________________________________________________________________

TPCA Toyota Peugeot Citroën je společným podnikem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën. Výroba v závodě postaveném v roce 2002 v průmyslové zóně Kolín - Ovčáry byla zahájena v únoru roku 2005 a již v následujícím roce dosáhla plánované roční kapacity 300 000 vozů.

 

V TPCA pracuje v současné době 3 000 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice. V současné době vyrábí modely Toyota AYGO, Peugeot 108 a Citroën C1, městské vozy vyznačující se spolehlivostí a nízkou spotřebou.

TPCA používá nejekologičtější dostupné technologie, což potvrdila i certifikace BAT (Best Available Techniques), kterou automobilka obdržela společně s certifikátem řízení ochrany životního prostředí EN ISO 14001:2004. Rozvoj Kolínska v uplynulých deseti letech ovlivnila nejen vytvořením tisíců pracovních míst, ale aktivní je i v podpoře dobročinných projektů. Finančně podpořila více než 300 projektů v celkové částce přesahující 100 milionů korun.

  • Zdroj: TPCA