Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 20.08.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zhruba před měsícem si prezident ČR Miloš Zeman kritizoval, že „armáda“ úředníků se rozrůstá. Téměř každý dvacátý Čech je zaměstnanec státu, uvádí se v článku serveru iDNES.cz, zveřejněném 19. srpna. V článku se zároveň uvádí, že ministerstvo financí proto vypracovalo první plán, jak tyto počty snížit. Podle autorů článku je tento plán zatím opatrný, rozhodně nejde o žádný radikální řez.

Lidí natvrdo propuštěných na dlažbu asi nebude mnoho, pokud vůbec někdo. Na druhou stranu je to první návrh od ekonomické krize, jak osekat počty úředníků poté, co předchozí vláda, pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky, naopak zaměstnance nabírala.

Ministerstvo financí chce škrtnout část neobsazených míst, která mají ministerstva jako rezervu, ale dostávají na ně ze státního rozpočtu peníze. Instituci, která má neobsazených míst víc než pět procent, se všechna nad pět procent škrtnou. Podle ministryně financí Aleny Schillerové, jak uvedla ve svém vyjádření pro MF DNES 18. srpna, vláda tak zruší dva tisíce černých duší na jednotlivých ministerstvech a ušetří 3,4 miliardy korun. Ministryně také apeluje na všechny ministry, aby nevznášeli nároky na další místa a naopak hledali personální rezervy.

Jednotliví ministři už dostali od Schillerové „svoji“ tabulku. Některým z nich se to ale nelíbí. Trochu to ostatně nastínil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě. „Plošné škrty nejsou ideální. Třeba jen na odboru azylové a migrační politiky by to bylo 100 míst,“ zmínil Hamáček. Opatrně poznamenal, že je schopen „provést interní audity“ pracovních míst a pak se teprve rozhodne, co dál.

Zdroj z ministerstva zahraničí pak prozradil, že jim z financí přišel návrh škrtnout 60 diplomatických míst, což se rovná osazenstvu celkem tří ambasád.

Předseda vlády Andrej Babiš včera přes mluvčí ANO Lucii Kubovičovou vzkázal, že jde o návrh, který ještě není dopracovaný a povede se o něm určitě ještě dlouhá debata s ostatními ministry.

MF DNES v této souvislosti oslovila velká ministerstva, kolik lidí zamýšlejí ušetřit. Nejkonkrétnější bylo ministerstvo dopravy. „Naším záměrem je v resortu dopravy zrušit 29 úřednických míst,“ uvedl mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar. Doprava má celkem něco přes tisíc úředníků.

Ministerstva sice někde místa ušetří, ale jinde chtějí naopak přidat. Mluvčí dopravy Neusar třeba doplnil, že jejich resort bude potřebovat i nové úředníky. Po zářijovém zavedení slev pro děti a seniory ve vlacích budou totiž například víc kontrolovat dopravce.

Další dva resorty potvrdily škrtání úřednických míst bez udání přesných počtů. „Na přípravě systemizace pracujeme. O připravovaných změnách chce pan premiér nejprve informovat členy vlády a odbory,“ uvedla mluvčí Úřadu vlády Petra Doležalová. A na školství už se škrty počítají. „Ministerstvo zohlednilo krácení počtu úřednických míst při přípravě rozpočtu na rok 2019,“ odpověděl tamní tiskový odbor.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) byla ještě stručnější: „Stále o tom jednáme, čísla nechci říkat,“ reagovala na dotaz. Bývalý hejtman Kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS) si myslí, že prostor pro zeštíhlení je největší na ministerstvech, jejichž práce se dubluje s krajskými úřady. „Po vzniku krajů se měla zrušit podobná místa na ministerstvech. Kraje řídí střední školy, a přesto na ministerstvu školství neubyl ani jeden úředník,“ upozorňuje Miloš Vystrčil.