• Zveřejněno: 26.07.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Vláda schválila memorandum mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a ČEZ o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily v České republice. Očekávaná investice je přes 50 miliard korun.

O memorandu k továrně na baterie informoval na Twitteru vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Očekávaná investice přes 50 miliard korun, podle něho, přinese minimálně 2300 pracovních míst. Investice má v první fázi činit minimálně 52 miliard korun. Havlíček a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš memorandum podepíšou v úterý dopoledne.

Podle zpravodajství České televize ministr Karel Havlíček už loni oznámil, že skupina ČEZ zvažuje v příštích několika letech stavbu továrny na lithiové baterie pro auta v severních Čechách, kterou označil právě jako projekt gigafactory. Na výrobu baterií chce firma spolu s investory z automobilového průmyslu využívat lithium z oblasti Cínovce v Krušných horách. „Jednáme se dvěma hlavními subjekty mezinárodního charakteru. Je to citlivá věc, nechtějí, abychom to příliš komentovali. Jejich názor respektujeme,“ řekl ministr minulý týden deníku Právo.

Zároveň k tomu musíme dodat, že tyto předběžně zveřejněné informace dnes potvrdil na tiskové konferenci vlády ČR, kde zároveň informoval i o tom, že vláda rovněž schválila Vodíkovou strategii ČR.

  • Zdroj: Česká televize