Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.
  • Zveřejněno: 22.07.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Vláda v pondělí schválila model financování výstavby nového jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, podle zpravodajství České televize to oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vládní plán počítá s tím, že stát bude blok při výstavbě financovat bezúročně, a až začne provoz, počítá se s dvouprocentním úrokem.

Dukovanská elektrárna patří společnosti ČEZ, ale hlavní roli při financování sehraje podle modelu schváleného vládou stát. Měl by se na stavbě podílet ze 70 procent. ČEZ by měl kromě „svých“ třiceti procent hradit i všechny případné dodatečné náklady.

Ministr Karel Havlíček považuje rozložení financování za vyvážené. Podle něho stát nese odpovědnost za to, že musí dodržet všechny podmínky tak, aby nebyla bariéra toho, aby se to vůbec mohlo postavit. ČEZ nese odpovědnost za to, že to postaví v čase a za předem nasmlouvanou cenu. Vláda rovněž počítá s tím, že nový blok bude takzvanou stavbou na klíč, která zajistí možnost kontroly subdodavatelů projektu.

Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by blok měl přijít přibližně na šest miliard eur, tedy více než 160 miliard korun. V provozu by mohl být od roku 2036. Materiál pro jednání vlády uvádí, že koncové ceny elektřiny by se v roce 2040 podle současných předpokladů vývoje cen ve spojení s poskytnutím návratné finanční pomoci mohly pro české spotřebitele snížit při podpoře na 30 až 40 let zhruba o 2,7 až 6,6 miliardy korun. Při podpoře na 60 let by se snížily o 7,7 miliardy korun.

Vláda kromě modelu financování schválila i rámcovou a prováděcí smlouvu mezi Českou republikou a ČEZem. Ministr Karel Havlíček již před jednáním vlády ČR avizoval, že smlouvy by měly být podepsány v úterý 28. července. Výběr dodavatele by se měl uskutečnit do konce roku 2022. Nejzazším termínem podpisu smlouvy s dodavatelem a konečného potvrzení financování návratné finanční pomoci je červen 2024. Samotná stavba by měla začít o pět let později a trvat dalších sedm roků.

Podle opozice má dostavba Dukovan čím dál větší zpoždění. Například

Možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Dlouhodobě se proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR staví ekologové. Zatímco opoziční strany v Poslanecké sněmovně kritizují způsob a řešení dostavby JE Dukovany s tím, že stavba má - z důvodu špatné připravenosti projektu - zpoždění.

  • Zdroj: Česká televize