• Zveřejněno: 12.01.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Některé společnosti z holdingu Koh-i-noor kvůli protipandemickým opatřením stále stojí, státní podporu ale čerpat nemohou. Velké firmy totiž narazily na unijní limit 800 tisíc eur. Vláda se to snaží řešit. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy.

Ve zprávě se dále uvádí, že českobudějovický holding Koh-i-noor nejsou jen tužky. Společnost vyrábí zdravotnické potřeby, díly do automobilového průmyslu, vlastní stovku obchodů i několik hotelů. Zaměstnává celkem dva a půl tisíce lidí.

Už na jaře se stejně jako automobilky zastavila její divize automotivu a rozjezd byl hodně pomalý. Na podzim pak musela firma znovu uzavřít všechny své obchody i všechna hotelová zařízení. Stejně jako ostatní podniky čerpal Koh-i-noor státní podporu COVID. Jenže ta teď pro českobudějovickou firmu skončila. Holding totiž narazil na maximální limit. Hranice podpory je Evropskou unií stanovena na 800 tisíc eur, tj. cca 21 milionů korun, na jednu firmu.

„Co má hotel společného s výrobou?“ zlobí se majitel holdingu Vlastislav Bříza, podle kterého jsou takováto pravidla diskriminační pro velké firmy. „Všude se mluví o tom, že trpí živnostníci, ale tento rámec je pro náš holding obrovskou překážkou. Ta podpora se sčítá a u nás to z drtivé většiny vyčerpal automotiv. Ale my firem, ve kterých zaměstnáváme další stovky lidí, máme celou řadu a limit stanovený EU nám aktuálně způsobuje obrovské problémy,“ říká Vlastislav Bříza s tím, že firma má přitom v tuto chvíli doma zaměstnance hotelů i všechny prodavačky.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček o problému ví a říká, že situaci intenzivně řeší, jenže rozhodnutí bude na Evropské komisi. „Evropská komise předběžně slíbila, že limit zdvojnásobí. To by mělo nastat do konce ledna. Tlak členských zemí je velký, ale je šance, že to tak dopadne,“ řekl Karel Havlíček pro Seznam Zprávy.

Jenže konec ledna je pro podnikatele velmi vzdálený časový horizont. „A my máme do konce ledna dělat co?“ ptá se řečnicky Bříza. „Ustojíme to, ale rozhodně to není příjemné. Samozřejmě že nám to ekonomicky vadí. Je to špatně. Od poloviny prosince máme stovku našich obchodů a dalších 30 v nákupních centrech zavřených a rádi bychom už viděli nějaké světýlko na konci tunelu,“ dodává Vlastislav Bříza.

Koh-i-noor navíc není jedinou českou firmou, která narazila nebo v nejbližší době narazí na unijní limit. „V Česku se jedná o desítky firem,“ dodává vicepremiér Karel Havlíček.

  • Zdroj: Seznam Zprávy