Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.
  • Zveřejněno: 16.10.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Kombinace zavřených restaurací a zrušení kulturních akcí tvrdě dopadá zejména na menší vinařství na jihu Moravy. Některým výrobcům se odbyt propadl až o 80 procent, v odvětví budou letos pravděpodobně ztráty ve výši 1,5 miliardy korun, podle Potravinářské komory ČR to řekl pro ČTK prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

"Ministr zemědělství nás tento týden vyzval, abychom očekávané škody vyčíslili, a snaží se najít způsob jak tyto ztráty kompenzovat. Jeho úsilí velmi vítáme, protože dopad opatření proti šíření koronaviru je opravdu devastující," uvedl Tibor Nyitray.

Opatření, která už na jaře a nyní znovu uzavřela restaurace, nejhůře dopadají na menší výrobce, kteří na gastronomii cílí, jako je například Roman Fabig z Hustopečí na Břeclavsku. "Od března do května jsem měl odbyt na deseti procentech běžného roku. Výsledky v červnu byly sice krásné, ale nestihly ty tři ztracené měsíce vynahradit. A šance na to, že nám pomůžou výborné prodeje, které míváme na konci roku, jsou velmi malé," uvedl Roman Fabig s tím, že v posledních měsících roku odbyt stoupá s poptávkou po firemních dárkových vínech a se spotřebou na vánočních večírcích v restauracích.

Podobně je na tom Jakub Šamšula z Čejkovic. "Do gastronomie prodávám 80 procent produkce. Teď jsem přibližně na 50 procentech obratu, protože v září ještě lidé chodili, ale už v říjnu byla cítit mezi lidmi špatná nálada, jak přišlo omezování otvírací doby," poznamenal.

Radostný rok letos není ani pro malé výrobce, kteří svá vína nabízejí na trzích, vinobraních a dalších kulturních akcích. Vinařství Vydařelý-Holomáč z Čejkovic kvůli tomu letos omezí výrobu svatomartinských vín. "Svatomartinské slavnosti se ruší, vinotéky nemají martinské víno objednané, takže nám zbývá pouze privátní prodej těm, kdo se zastaví přímo ve sklepě. Kulturní akce jsou pro nás naprosto stěžejní, oslovujeme tam nové zákazníky, kteří se pak k nám vracejí. Žádný e-shop pro nás nemá smysl," poznamenal za vinařství Milan Vydařelý.

Kromě kulturních akcí se toto malé vinařství zaměřuje i na gastronomii, takže uzavření hospod a restaurací na ně tvrdě dopadá. "Tenhle rok je katastrofální," poznamenal Milan Vydařelý.

Výrobci vína se podle Nyitraye zatím nevešli do žádného ze záchranných programů, které na podporu podnikatelů vyhlásila vláda. Nespadali ani do jednoho z programů Covid a většinou ani do programu Antivirus, který umožňoval udržet zaměstnance.

  • Zdroj: Potravinářská komora ČR, ČTK