Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Je to závod o nejnižší cenu, myslí si prezident AK ČR J. Doležal. Podle T. Prouzy jde o kvalitu a dostupnost potravin

Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli jednání obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že řetězce prodávají zboží s větší marží. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal uvedl, že čeští zemědělci jsou schopni zajistit do obchodů kvalitní potraviny, obchodníci ale nejsou schopni za ně zaplatit. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza si myslí, že se ale tuzemští farmáři pomalu přizpůsobují požadavkům obchodních řetězců.

Agrární komora ČR: Základním úkolem zemědělců je zajistit dostatečné množství potravin pro obyvatele České republiky!

Základním úkolem zemědělců je zajistit dostatečné množství potravin pro obyvatele České republiky, o což se také, se přes všechny překážky, snaží. Říká to v rozhovoru v červnovém vydání časopisu AGRObase, který vydává Agrární komora ČR (AK ČR), její prezident Jan Doležal, a ve které vysvětluje podstatu snahy Agrární komory ČR o narovnání podmínek mezi producenty potravin, tj. českými zemědělci a potravináři na jedné straně, a obchodníky, to je obchodními řetězci na straně druhé.

Ministr zemědělství M. Toman: Lidem z obcí zasažených tornádem pomůžeme s odstraňováním škod, na opravu domů poskytneme dřevo, opravíme i vodovody a kanalizace

Sto milionů korun z rozpočtu na pozemkové úpravy uvolnil Státní pozemkový úřad (SPÚ) na rychlou pomoc lidem a obcím poničeným včerejší bouří s tornádem na jižní Moravě. Lidem pomohou také Lesy České republiky (LČR), které každému majiteli zničeného domu poskytnou 50 kubíků kulatiny nebo finanční dar 100 tisíc korun. Každé postižené domácnosti poskytnou i 20 kubíků palivového dříví.

Zemědělci jsou připraveni pomoci na jižní Moravě!

„Soucítíme se všemi, které zasáhla včerejší bouře s tornádem na jižní Moravě. Členové Agrární komory České republiky jsou v oblasti připraveni pomoci při odklízení škod. Zemědělci mají k dispozici traktory s čelním nakladačem a mohou odvážet suť z poničených domů. V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit na telefonním čísle +420 601 563 794 (Markéta Saloňová – Regionální agrární komora Jihomoravského kraje). Děkujeme všem, kteří jakkoliv pomáháte,“ sdělil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal v prohlášení této nevládní zemědělské organizace, která reprezentuje zájmy rozhodující části českých a moravských zemědělců, a kterých se důsledky tornáda v této části naší republiky rovněž velmi úzce dotýkají.