Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 17.02.2016
  • Autor: tz

Na jednání Rady pro zemědělství a rybářství se shodli představitelé evropského zemědělství, že v průběhu března přijdou s konkrétními návrhy, jak zlepšit situaci v sektoru mléka a vepřového masa. Oblast čelí dlouhodobě nízkým výkupním cenám, které způsobilo přetrvávající ruské embargo na dovoz těchto komodit a převis nabídky na evropském trhu. Rada se poprvé sešla pod novým předsednictvím Nizozemska.

Důležitým bodem bruselského setkání bylo zhodnocení opatření, které EU přijala na podporu sektoru mléka a vepřového masa. V minulém roce EU na mimořádnou podporu vyčlenila 420 milionů eur. Česká republika dostane v přepočtu více než 300 milionů korun, stejnou částku přidá z vlastního rozpočtu, takže mezi chovatele rozdělí asi 604 milionů korun. Zástupci ČR na jednání v Bruselu požádali o urychlené zavedení další mimořádné finanční kompenzace pro producenty mléka a vepřového masa v EU.

Ceny mléka a vepřového dlouhodobě klesají, jsou na nejnižší úrovni od roku 2009. Evropská komise proto zakládá skupinu, která letos na podzim předloží zprávu, jak situaci zlepšit. Už v březnu na zasedání Rady by ale měli zástupci Evropské komise a členských států představit konkrétní návrhy. Mezi ně bude například patřit důraz na hledání nových trhů, v čemž by mělo zemědělcům pomoci subvencování vývozních úvěrů.

 

 

 

  • Zdroj: eagri.cz