Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
S účinností od 1. června 2018 byla po otcovské zavedena další nová nemocenská dávka tzv. dlouhodobé ošetřovné (zákon č. 310/2017 Sb. kterým se novelizuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění).
Nárok na tuto dávku má osoba (pojištěnec), která pečuje o osobu potřebující poskytování dlouhodobé péče v domácím prostředí. Dlouhodobá péče znamená celodenní každodenní ošetřování, provádění opatření spojených se zajištěním léčebného režimu nebo pomoc při péči o vlastní osobu ošetřované osoby (např. podávání jídla a pití, oblékání, tělesná hygiena).
Ošetřovanou osobou je fyzická osoba, u které došlo k závažné poruše zdraví, která si vyžádala hospitalizaci alespoň na 7 kalendářních dnů a je předpoklad potřeby následné domácí péče nejméně 30 kalendářních dnů.
Podmínky vzniku nároku na dávku
Nárok na dlouhodobé ošetřovné nevzniká v taxativně stanovených případech:
Výše dlouhodobého ošetřovného je stanovena na 60% denního vyměřovacího základu po celou dobu čerpání (do částky první redukční hranice se počítá jen 90%).
Maximální doba čerpání je 90 kalendářních dnů ode dne propuštění ošetřované osoby z hospitalizace (včetně tohoto dne).
Nárok se uplatňuje na tiskopise, který zaměstnanec dává vyplnit zaměstnavateli.
Zaměstnavatel podle nového § 191a ZP není povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno po dobu poskytování dlouhodobé péče jen v případě, že tomu brání vážné provozní důvody. Takže zaměstnance je povinen prokázat zaměstnavateli existenci překážky v práci:
Co to jsou vážné provozní důvody
Tento pojem zákon nijak nedefinuje a bude na zaměstnavateli, aby existenci vážných provozních důvodů prokázal. Z dosavadní judikatury, která se týká § 241 odst. 2 ZP (povolení kratší pracovní doby z důvodu péče o dítě, kdy je použita stejná formulace s vážnými provozními důvody), lze dovodit, že vážnými provozními důvody jsou takové, že vyhovění žádosti zaměstnance by znemožnilo, narušilo nebo vážně ohrozilo řádný provoz zaměstnavatele. Existenci vážných provozních důvodů je třeba zkoumat v konkrétním případě v daném čase. Je třeba zohlednit povahu provozu a další organizačně technické podmínky u zaměstnavatele, počet zaměstnanců, jejich vzájemnou zastupitelnost a možnost či nemožnost dočasně přijmout nového zaměstnance.
A nakonec pár praktických poznámek: