Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 16.09.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

Pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na celostátní i regionální úrovni, přijmout zcela mimořádná opatření a vyčlenit na boj s kalamitou finanční prostředky v řádu miliard korun. Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství to uvedl na středečním zasedání vlády ČR ministr zemědělství Miroslav Toman.

Podle ministra Miroslav Tomana je pro řešení kalamity naprosto nutné zásadní zvládnutí prvního rojení kůrovců na jaře příštího roku. Na to se musí Česká republika nyní soustředit. Miroslav Toman zdůraznil, že chce tuto situaci řešit. Proto vládu ČR seznámil s rozsahem kalamity, přijatými a nově plánovanými opatřeními. „Nebude to snadné, ale pokud nechceme o naše lesy přijít, musíme razantně zakročit,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Vzhledem k rozsahu kalamity, propadům cen dřeva, odbytové krizi, limitovaným těžebním, dopravním i zpracovatelským kapacitám a minimálním možnostem obrany menších vlastníků lesa je podle názoru Ministerstva zemědělství nutné řídit akce na celostátní i regionální úrovni a přijmout zcela mimořádná opatření.

Pro rok 2018 v tuto chvíli ministerstvo zemědělství odhaduje celkové napadení kůrovcem na 15 až 20 mil. m3, což představuje objem celoročních řádných těžeb (které se v předchozích letech pohybovaly kolem 17 mil. m3).

„Jednou z možností, kterou zvažujeme, je i zastavení úmyslných těžeb na jeden rok, což by pomohlo zlepšit odbytovou situaci na trhu se dřívím a uvolnit zpracovatelské kapacity. Také proto jsme připravili návrh novely lesního zákona, který chceme projednat v urychleném režimu legislativní nouze,“ uvedl ministr Toman.

Do poloviny letošního listopadu chce ministerstvo zemědělství také detailně zmonitorovat aktuální stav napadení porostů kůrovci. Monitoring bude podkladem pro volbu strategie boje s kůrovcem v roce 2019. Vzniknout by do konce roku měly také plány krizového řízení pro tlumení kalamity na celostátní i regionální úrovni.

„V nejpostiženějších oblastech bude nutné zvážit vyhlášení nouzového stavu, který by umožnil účelně nasadit všechny dostupné síly a prostředky,“ prohlásil ministr Miroslav Toman. Nouzový stav by v případě rozhodnutí vlády pravděpodobně začal platit na přelomu března a dubna příštího roku, tedy se začátkem očekávané aktivity kůrovce.

Vzhledem k množství vytěženého dřeva chce ministerstvo zemědělství otevřít i otázku energetického využití dřeva v rámci stávajících spalovacích kapacit. Nezbytný je rovněž dostatek kvalifikované pracovní síly v celém sektoru lesního hospodářství, a to z tuzemských i zahraničních zdrojů. Ministerstvo zemědělství plánuje také připravit pravidla podpor vlastníkům lesů, která by zahrnovala kompenzaci ztrát zpeněžení dříví. Nestátní vlastníci lesů vyčíslili tyto ztráty na částku 2,7 mld. Kč.

V letošním roce již vláda prostřednictvím ministerstva zemědělství, a ve spolupráci s dalšími rezorty, přijala několik mimořádných opatření. Například se upravily podmínky pro přijímání pracovníků ze zahraničí, zvýšila kapacita pro silniční a železniční dopravu kalamitního dřeva nebo zajistily přípravky pro asanaci napadeného dřeva. Státní podnik Lesy ČR zastavil všechny úmyslné těžby a vytipoval plochy vhodné pro skladování kalamitního dřeva. Ministerstvo zemědělství také hodlá navýšit příspěvky na hospodaření v lesích v roce 2019 o 650 mil. Kč, jejichž součástí je nový dotační titul na asanaci kůrovcového dříví s alokací 200 mil. Kč.