Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 14.05.2016
  • Autor: (egi)

Dne 10. května 2016 byl schválen návrh na úpravu Pilotního projektu „Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny“, jehož cílem je, na základě dosavadních zkušeností, rozšířit možnosti společností nabírat zaměstnance vytvářející vysokou přidanou hodnotu.

„Jsem rád, že se podařilo schválit návrh na úpravu projektu, který rozšíří jeho využití tak, abychom mohli do České republiky dostat vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, která na českém trhu práce není. Věřím, že úprava projektu jej zatraktivní pro zaměstnavatele a povede k jeho vyšší užitečnosti a využitelnosti,“ uvedl ministr Jan Mládek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu přijímá od 9. listopadu 2015 žádosti o zařazení do Pilotního projektu „Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny“. Projekt umožňuje získat až 500 technickým specialistům ročně rychlejší zacházení při přijímání a vyřizování jejich žádostí o zaměstnanecké, respektive modré karty na zastupitelských úřadech ČR na Ukrajině, a to tak, že žadatel nemusí žádat o termín pohovoru na ZÚ prostřednictvím systému Visapoint, ale naopak je aktivně osloven ze strany ZÚ, pokud je jeho budoucí zaměstnavatel zařazen do projektu.

Úprava, již schválil Koordinační orgán pro řízení ochrany státních hranic a migraci na vládní úrovni, zavádí především následující modifikace:

  1. změna nastavení úrovně minimální úrovně mzdy, jež musí být vysoce kvalifikovanému zaměstnanci z Ukrajiny vyplácena po dobu výkonu závislé práce pro zaměstnavatele, na průměrnou oborovou mzdu v kraji
  2. snížení počtu osob, jež musí zaměstnavatel zaměstnávat v období 2 let před plánovaným podáním žádosti na území ČR, na 3 osoby
  3. zapojení Ministerstva zdravotnictví do projektu (Ministerstvo zdravotnictví je výlučně odpovědné za příjem a administraci žádostí zdravotnických zařízení/profesí o zařazení do projektu)

Ministerstvo průmyslu a obchodu je nadále zodpovědné za příjem a administraci žádostí o zařazení do projektu, s výjimkou žádostí podaných zdravotnickými zařízeními. V příloze je proto k dispozici plné aktuální znění projektu, včetně všech podmínek, které je pro zařazení do projektu nezbytné splnit, formulář žádosti o vydání doporučení podnikatelské reprezentace, seznam nejčastějších otázek a odpovědí týkající se realizace projektu a žádost o zařazení do projektu. Všechny tyto informace jsou k dispozici i na internetové stránce www.mpo.cz/projektukrajina.

 

 

  • Zdroj: MPO