Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Aktuální situace v nastavení Společné zemědělské politiky v ČR na období 2014-2020

Mezi hlavní body Společné zemědělské politiky v ČR pro následující období 2014-2020 patří Přímé platby a Program rozvoje venkova.
Přímé platby byly notifikovány Evropskou komisí k 1. 8. 2014 s platností od 1. 1. 2015. Jednalo se o první vyjádření členských států ohledně nastavení pravidel Společné zemědělské politiky, jenž bude v říjnu následovat doplnění detailů k plochám využívaných v ekologickém zájmu.
U Programu rozvoje venkova se v současnosti zpracovávají připomínky k Pravidlům, dle nichž budou aplikována Projektová opatření PRV. Pro rok 2015 se pak navrhuje otevření operací týkajících se především modernizace zemědělských podniků, mladých zemědělců a lesnických projektových operací.Vzhledem k nastavení Společné zemědělské politiky v ČR by si zemědělství mělo udržet vysoký potenciál růstu, jaký vykazovalo v minulosti. České zemědělství by zároveň mělo zvládnout i případné dopady ruských sankcí. Je předpoklad, že v rámci zemědělství již nebude docházet k snižování počtu zaměstnanců a naopak bude pokračovat pravidelný narůst mezd.

Odliv zisků jako symptom vyčerpaného hospodářského modelu

Evropská Unie, nevyjímaje Českou Republiku, se nachází v období pomalého růstu, jenž následuje po stagnaci způsobené hospodářskou krizí, celosvětovou změnou makroekonomických a pracovně tržních podmínek, a v současnosti umocněnou ruskými sankcemi. Samotná ČR se pak nachází v potenciálně rizikové fázi svého dlouhodobého hospodářského přetváření.
V počáteční fázi, charakterizované zahraničními investicemi, se ekonomický růst přibližoval směrem k životní úrovni západní Evropy. Avšak z důvodu konkurence nově industrializovaných zemí se projevuje dopad snížení přílivu zahraničních investic a odliv zisků z investic uskutečněných v minulosti.
Jednou z cest do další fáze by mohlo být vytvoření fungující ekonomiky bez výjimečných či dočasných soukromých zahraničních zdrojů. Další možností je pak vytvoření takových podmínek, jež by využily plně přednosti ČR, jako jsou geografické umístění v rámci Evropy, stabilní ekonomické a podnikatelské prostředí vytvořené vládou a pevným daňovým systémem. Toto, a např. zboží s vysokou přidanou hodnotou, by pak mohlo přilákat více zahraničních investorů a vyvést tak ekonomiku ze současné stagnující pozice.

. Odliv zisků jako symptom vyčerpaného hospodářského modelu

Materiály na 113. Plenární schůze RHSD dne 20. října 2014

Směrnice pro jednání o transatlantickém obchodu a investicích o partnerství mezi EU a USA

V červenci 2013 zahájila Evropská unie a Spojené státy americké vícekolová jednání o budoucí komplexní obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými. Cílem vyjednávání je uzavření Transatlantické dohody obchodu a investicích TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership).
Poskytnout další aktuální informace k Transatlantickému obchodu a investičnímu partnerství mezi EU a USA umožnilo rozhodnutí členských států EU odtajnit "Směrnice pro jednání o transatlantickém obchodu a investicích. O partnerství mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými".

. Směrnice pro jednání o transatlantickém obchodu a investicích. O partnerství mezi EU a USA

. Co je Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP)?