Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Kolektivní smlouva vyššího stupně na rok 2013 byla podepsána

Dne 30. ledna 2013 podepsali představitelé smluvních stran, tj. Bohumír Dufek, předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR, Ing. Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR a Lubomír Burkoň, předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, před účastníky tiskové konference kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2013.

Na tiskové konferenci byly prezentovány základní ustanovení kolektivní smlouvy, které znamenají další krok k dosažení lepších podmínek pro zaměstnance v rezortu zemědělství. K nim patří především navýšení minimálních mzdových tarifů ve všech 12 tarifních stupních o 3 % a navýšení příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění nebo životní pojištění diferencovaně tak, že u zaměstnanců pracujících u zaměstnavatele tři a více let činí tento příspěvek 450 Kč měsíčně (nárůst o 100 Kč oproti roku 2012).

Kromě toho všichni tři představitelé zodpověděli řadu otázek přítomných novinářů.

Na závěr byli novináři seznámeni s konáním 7. sjezdu Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR, který se bude konat v Praze ve dnech 22. a 23. února 2013 v hotelu Olšanka.

 

Kolektivní smlouva vyššího stupně na rok 2013

Nárůst minimálních mzdových tarifů pro rok 2013 ve srovnání s rokem 2012

 

 

Národní program reforem 2013

V rámci přípravy kulatého stolu k přípravě Národního programu reforem 2013 byly zpracovány zajímavé materiály, a to prezentace České národní banky a Ministerstva financí.
V zájmu zvýšení informovanosti o vývoji a perspektivě českého hospodářství uvádíme tyto materiály na našich webových stránkách.

Strategie pro růst českého zemědělství

Ministerstvo zemědělství předložilo po dlouhé době dokument Strategie pro růst – České zemědělství a potravinářství v rámci společné zemědělské politiky EU po roce 2013.
Je pravda, že ač si to všichni v Evropské unii přáli, není rozpočet na léta 2014 – 2020 schválen a od tohoto rozpočtu se bude odvíjet směrování zemědělské politiky v České republice.
Pokud jde o náš pohled z České republiky či z Těšnova, je třeba konstatovat, že tento dokument nemá důležité politické krytí, což je velice důležité, protože když měl stát peníze, vždy ubral zemědělcům. Tento dokument se také míjí s Evropskou strategií a vytváří určitou stagnaci zemědělských firem a neřeší ekonomickou podporu českých zemědělců z českého rozpočtu. Nechci, aby to vyznělo jako laciná kritika, tak ať si tento materiál každý přečte sám, udělá si svůj úsudek a vlastní názor. Jisté je, že je dobře diskutovat tuto Strategii pro růst, protože může českým zemědělcům pomoci na evropském trhu, v jednání s potravináři a rozvíjet podnikání.

Bohumír Dufek
předseda OSPZV-ASO ČR

Strategie pro růst – České zemědělství a potravinářství v rámci společné zemědělské politiky EU po roce 2013




Předsednictvo OSPZV-ASO ČR podporuje volbu M. Zemana za prezidenta ČR

Předsednictvo Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy-Asociace svobodných odborů ČR podporuje volbu Miloše Zemana za prezidenta České republiky.
Současně s tím vyjadřuje Předsednictvo OSPZV-ASO ČR obavu, že případné zvolení Karla Schwarzenberga prezidentem republiky může vést k "inauguračním milostem" např. pro Martina Bartáka, Miroslava Kalouska, Vlastu Parkanovou..., případně ke zrušení zákona "Lex Schwarzenberg" z roku 1947 včetně vyplacení všech kompenzací za majetek hlubocké větve Schwarzenbergů ze státního rozpočtu ČR.

V Praze dne 22. 1. 2013

Bohumír Dufek
předseda OSPZV-ASO ČR

Prohlášení Předsednictva OSPZV-ASO ČR - podpora volby M. Zemana za prezidenta ČR