Dámy a pánové,
dlouhou dobu jsme všichni konfrontováni s krizí, kterou prochází Evropská unie. Není to krize jenom finanční a v bankovním sektoru, ale je to krize politiky EU a jejich vládců, kteří neví na kterou stranu se vrtnout, jestli posilovat vliv jednotlivých států unie nebo posilovat vliv EU na jednotlivé státy.
Na vystoupení předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa jsem čekal, protože to mělo být po dlouhé době vystoupení, které mělo poslancům Europarlamentu, představitelům jednotlivých zemí a občanům naznačit, kam by měla směřovat Evropská unie.
Čekal jsem, a to se také potvrdilo, že vystoupení bude o silném ovlivňování států z pozice EU a o silném rozhodování a posílení pravomocí Europarlamentu. Takže v Bruselu museli být všichni spokojeni. Jestli byli spokojeni přestavitelé jednotlivých států uvidíme do budoucna, a hlavně do konce roku, až se bude schvalovat Evropská zemědělská politika do roku 2020.
Slyšeli jsme vize o nové strategii Evropa 2020. Tam já vidím několik problémů - takových strategií tady již bylo a nic nepřinesly, máme tady Evropu skládajících se z 27 států, a to Evropu, které diktují svoji politiku jen ti velcí, do Evropského rozpočtu platí i ti malí. Nejsou tady vyrovnané ekonomické vazby a volný trh, státy nadále uplatňují diskriminaci v obchodních vztazích a co je nejhorší - je tady veliký rozdíl v životní úrovni občanů. Za stejnou práci jsou tady velké platové rozdíly a v některých oblastech životní úroveň místo toho aby rostla, spíše klesá.
Jsem přesvědčen, že dokud Evropa nesrovná tyto disproporce, není možné hovořit o další integraci včetně proklamované bankovní unie a o omezení vlivu států a předávání kompetencí Bruselu. Zákony se musí tvořit v Praze.
Nechci hodnotit, co je pro našeho občana, potažmo pro náš stát, dobré a co zlé. Přeji si, aby si udělal svůj názor každý sám.
V Praze dne 19.9.201
Bohumír Dufek, předseda ASO
Projev o stavu Unie, Barroso, 12.9.2012, ŠtrasburkZdroj: Evropský parlament