Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Jak se nám dnes pracuje? Chceme a musíme takto pracovat? Jakou práci bychom si přáli do budoucna? Co pro nás vlastně znamená pojem důstojné, dobré práce? Tyto a podobné otázky se dotýkají čas od času života každého z nás.
Důstojná práce by v principu měla zaručovat důstojnost člověka, a dále mu zajistit přiměřený příjem, respektive existenční jistoty a taktéž přebírat odpovědnost za životní prostředí.
Klíčové principy důstojné práce*
SMYSLUPLNOST – má práce je v dobrém smyslu slova produktivní, mohu ji ovlivňovat, tvořit; mohu plnit zodpověné úkoly; má práce zároveň přispívá rozvoji lidstva.
SVOBODA – mohu si práci zvolit (či práci opustit) a cítím se svobodný k vyjádření svých zájmů.
ROVNOST – v mém pracovním prostředí jsou respektovány stejné přležitosti, rovnost pohlaví, sociální integrace.
BEZPEČÍ – ve své organizaci vnímám kvalitu pracovních podmínek, zachované bezpečí na pracovišti; moje pracovní doba je důstojná a mohu tak sladit rodinný a pracovní život.
OCHRANA PRÁV – mohu uplatňovat právo hájit své zájmy, právo na informace, právo se sdružovat; v práci jsou dobré podmínky pro sociální dialog, je zde zajištěna ochrana mého zdraví.
SPRAVEDLIVÁ ODMĚNA – moje mzda je pravidelná, dostatečná a férová; zaměstnavatel mi poskytuje potřebné sociální zajištění.
LIDSKÁ DŮSTOJNOST je v mé práci zřejmá z jednání nadřízených; vnímám zde kolegialitu a podporu, mám příležitost ke kariérnímu růstu i seberealizaci.
*Kategorizace dle ILO – Mezinárodní organizace práce