Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Lidé v České republice si za poslední měsíce nesmírně oblíbili výjezdy do polského příhraničí, kde berou útokem všechny možné obchody. Podle zpravodajství portálu AAzdraví.cz vzhledem k tomu, že v tuzemsku tlak na ceny stále vzrůstá, vyjíždí tímto směrem a za tímto účelem stále více lidí.
Ceny potravin začínají být před Vánoci opět velkým tématem. Ačkoliv mnozí u nás slibovali, že zdražování nakonec pomine a ceny se možná i vrátí zpět k normálu, opak je pravdou, píše ve svém zpravodajství portál AAzdraví.cz, s tím, že „některé položky nákupních košíků zdražují doslova zběsilým tempem a nikdo už netuší, kde se zastaví“.
Nemocnice a ambulance dlouhodobě bojují s nedostatkem zdravotních sester. V Česku jich chybí až čtyři tisíce, konkrétně jejich pracovních úvazků. Podle zpravodajství Českého rozhlasu to ukázala nová analýza Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Ministerstvo zdravotnictví by chtělo situaci řešit zvýšením počtu míst na vysokých školách pro všeobecné sestry. Kapacita by mohla vzrůst o 20 až 30 procent.
Zhruba v polovině října česká vláda, po zapracování připomínek z Evropské komise, schválila definitivní znění Strategického plánu Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro Českou republiku na léta 2023 až 2027. Tedy dokumentu, který velmi výrazně ovlivní strukturu a výsledky českého zemědělství po dobu několika příštích let.
Emeritní prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, který tuto funkci zastával po tři funkční období, tj. v letech 2005 až 2014, se ve svém středečním rozhovoru pro Parlamentní listy věnoval zhodnocení velmi složité situace, v níž se nyní české zemědělství nalézá, a to v souvislosti ekonomickou a zemědělskou politikou současné vlády.
Velké firmy mohou od úterý žádat ministerstvo průmyslu a obchodu o dotace, které jim mají kompenzovat zvýšené náklady na energie. Podle zpravodajství České televize stát podnikům plánuje rozdělit až třicet miliard korun. Žádosti mohou firmy podávat prostřednictvím informačního systému ministerstva. Příjem žádostí skončí 31. ledna příštího roku. Pomoc české vlády firmám v objemu 1,23 miliardy eur, tedy 30 miliard korun, schválila i Evropská komise.