Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
„Zajištění dostatečného množství cenově dostupných potravin je jeden z hlavních cílů, které Evropská unie nyní sleduje. Kromě pomoci Ukrajině s vývozem dochází k odkladu některé legislativy vyplývající z Green Dealu, která může mít negativní dopad na produkci potravin,“ řekla ve čtvrtek na tiskové konferenci Potravinářské komory ČR (PK ČR) poslankyně Evropského parlamentu Veronika Vrecionová (ODS). Situace ve světě je v tuto chvíli velmi nejistá. „Očekáváme, že dojde i k jistému přehodnocení všech nastavených cílů. Předpokládané dopady mohou být pro některé regiony velmi vyčerpávající,“ doplnila její slova prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.
Za některé potraviny si Češi od ledna připlácejí až desítky korun navíc. Zdražuje až na výjimky prakticky všechno a všude. Podle odborníků, jak o tom informuje Seznam Zprávy, ale další inflační vlna do regálů ještě přijde. Mimochodem, Seznam Zprávy to dokumentuje vlastními fotografiemi, které zveřejnil na svém webu.
Podle ekonomů už jsme boj s inflací prohráli a řítíme se do tzv. stagflace. Podle zpravodajství Televizních novin TV Nova se musíme připravit na to, že prudký růst cen bude dlouhodobou záležitostí a lidé budou stále více chudnout. Za pár let se klidně můžeme dostat do situace, kdy například rohlík v obchodě bude stát deset korun.
Počty skotu v Česku ve srovnání s předchozím rokem stouply, zatímco v případě prasat, drůbeže, ovcí i koz poklesly. Podle informací Agrární komory ČR to vyplývá z dubnového šetření Českého statistického úřadu o stavech hospodářských zvířat.
Stavy skotu celkem rostou již třetím rokem, k 1. dubnu 2022 se meziročně zvýšily o 1,1 % na 1 421 tisíc kusů, z toho stavy masných krav vzrostly na 230 tisíc (+ 1,1 %), počty krav dojených stagnují na úrovni 358 tisíc (- 0,1 %). Stavy býků ve výkrmu přesáhly 116 tisíc (+ 2,0 %).
Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici čekali pomalejší růst mírně nad třinácti procenty. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 procenta.