Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 15.04.2017

Hlavní priority ochrany migrujících dětí:

Rychlá identifikace a ochrana po příjezdu - v každém hotspotu by měli být jmenováni úředníci odpovědní za ochranu dětí

Vhodné podmínky pro přijímání dětí - přístup k právní pomoci, zdravotní péči, psychosociální podpoře a vzdělávání

Rychlé určení statusu a účinné opatrovnictví - Komise zřídí Evropskou síť opatrovnických institucí, urychlená řízení ve věci vyhledávání rodinných příslušníků a slučování rodin

Trvalá řešení a opatření v rané fázi integrace - intenzivní přesídlování dětí, které potřebují ochranu, opatření pro vyhledávání rodinných příslušníků a reintegraci

Řešení hlavních příčin a ochrana dětí na migračních trasách mimo EU - předcházení obchodování s dětmi.

V průběhu dvou uplynulých let přicházel do EU stále větší počet migrujících dětí, přičemž většina z nich přišla bez rodiny.

Přestože právní předpisy EU a členských států poskytují pevný ochranný rámec, nedávný prudký nárůst počtu přicházejících osob vystavil vnitrostátní systémy určitému tlaku a odhalil mezery a nedostatky. Proto dnes Komise stanoví opatření na posílení ochrany všech migrujících dětí ve všech fázích procesu. Je nutné zajistit, aby migrující děti byly při příchodu do EU rychle identifikovány a bylo s nimi zacházeno přiměřeně jejich dětskému věku. Je třeba, aby byl k dispozici vyškolený personál, který by se o děti postaral během fáze určování jejich statusu, a co nejdříve by jim díky lepšímu přístupu ke vzdělání a zdravotní péči měla být nabídnuta udržitelná perspektivní budoucnost. Ochrana dětí je hlavní prioritou evropského programu pro migraci a Komise bude členské státy v jejich úsilí nadále podporovat prostřednictvím školení, poradenství, operativní podpory a poskytování finančních prostředků.

První místopředseda Komise Frans Timmermans řekl: „Počet dětí přicházejících do EU, ať už se svou rodinou či bez ní, dramaticky stoupl. Musíme zajistit, aby děti, které potřebují ochranu, ji skutečně dostaly. A musíme to udělat hned. Je to naše morální povinnost i naše právní odpovědnost. Děti musí být naší hlavní prioritou, neboť jsou nejzranitelnější, zvláště v případě, že nemají nikoho, kdo by se o ně postaral. Proto jsme dnes stanovili řadu konkrétních opatření pro lepší ochranu, prosazování a respektování nejlepších zájmů všech dětí přicházejících do Evropské unie.“

Komisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopoulos dodal: „Každý třetí žadatel o azyl v Evropě je dítě. Děti jsou nejzranitelnějšími migranty a hlavní prioritou naší migrační politiky by mělo být zajištění jejich ochrany od okamžiku, kdy opouštějí svou domovskou zemi. Znamená to, že reakce na tuto situaci musí být komplexní a důraznější. Dnes navrhujeme konkrétní opatření, abychom členské státy EU podpořili při řešení potřeb všech dětí ve všech fázích migrace: cílem je zlepšit identifikaci dětí, vyškolit personál působící v této oblasti, posílit relokaci, ale také zajistit rychlé vyhledávání rodinných příslušníků v zemích původu a přijmout opatření na posílení včasné integrace. Jak Komise, tak agentury EU jsou připraveny učinit kroky k provedení těchto opatření.“

Komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová k tomu dodala: „Pokud mluvíme o migrujících dětech, měli bychom mít na paměti, že v první řadě jde o děti. Jejich nejlepší zájmy musíme zohlednit ve všech etapách migračního procesu. O migrující děti, zejména ty, které jsou bez doprovodu, by se měli co nejdříve postarat opatrovníci nebo pěstounské rodiny. Čím dříve se tyto děti navrátí do prostředí, v němž naleznou větší stabilitu, tím dříve se začlení do naší společnosti. Členské státy budeme i nadále podporovat v tom, aby těmto dětem zaručily dětství, které si zaslouží.“

Na základě odborných poznatků získaných ve všech příslušných oblastech politiky Komise navrhuje řadu prioritních oblastí, na něž by se měly členské státy zaměřit a jež jsou podporovány Komisí a agenturami EU. Jejich cílem je zlepšit ochranu migrujících dětí a zajistit užší vztah mezi azylovými zařízeními a úřady na ochranu dětí.

  • Rychlá identifikace a ochrana po příjezdu: v počáteční fázi registrace, jakož i ve všech přijímacích střediscích, v nichž děti pobývají, by měla být přítomna osoba odpovědná za ochranu dětí a v každém hotspotu by měli být jmenováni úředníci odpovědní za ochranu dětí. Členské státy by měly zavést nezbytné postupy s cílem pravidelně podávat zprávy a vyměňovat si informace o všech pohřešovaných dětech.
  • Vhodné podmínky pro přijímání dětí: potřeby každého dítěte je třeba posoudit co nejdříve po jeho příjezdu a všechny děti musí mít přístup k právní pomoci, zdravotní péči, psychosociální podpoře a vzdělávání, a to neprodleně a bez ohledu na svůj status. Pokud jde o nezletilé osoby bez doprovodu, měla by jim být poskytnuta pěstounská či rodinná péče. Je třeba udělat vše pro to, aby byla dětem namísto správního zajištění nabídnuta alternativní řešení.
  • Rychlé určení statusu a účinné opatrovnictví: v případě nezletilých osob bez doprovodu by měla být posílena role opatrovníků. Za tímto účelem Komise zřídí Evropskou síť opatrovnických institucí, která bude sloužit k výměně osvědčených postupů. Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EASO) v brzké době zaktualizuje své pokyny, aby všechny členské státy podpořil ve vedení spolehlivých řízení ve věci posouzení věku. V rámci EU nebo mimo ni je rovněž třeba společně usilovat o urychlená řízení ve věci vyhledávání rodinných příslušníků a slučování rodin. Ve všech řízeních souvisejících s migrací by měly být případy týkající se dětí vždy prioritou. To také platí pro relokaci migrantů bez doprovodu z Řecka nebo Itálie.
  • Trvalá řešení a opatření v rané fázi integrace: Komise bude dále prosazovat integraci dětí poskytováním finančních prostředků a výměnou osvědčených postupů. Členské státy se vyzývají, aby zintenzivnily přesídlování dětí, které potřebují ochranu, a aby v zájmu dětí, které mají být navráceny, přijalyopatření pro vyhledávání rodinných příslušníků a reintegraci.
  • Řešení hlavních příčin a ochrana dětí na migračních trasách mimo EU: EU zintenzivnila svou spolupráci s partnerskými zeměmi na prosazování ochrany migrujících dětí podle rámce pro migrační partnerství. Je třeba vyvinout další úsilí s cílem podpořit partnerské země při posilování vnitrostátních systémů ochrany dětí a předcházet obchodování s dětmi. Mělo by být zajištěno včasné přijetí opatření v návaznosti na nedávno aktualizované obecné zásady EU v oblasti prosazování a ochrany práv dítěte, mimo jiné i v zemích původu a tranzitu.

 

Na úrovni EU, jakož i na vnitrostátní, regionální a místní úrovni je nutné přijmout rázné, společné a koordinované kroky, jež by navazovaly na klíčová opatření stanovená v tomto sdělení, a to i ve spolupráci s občanskou společností a mezinárodními organizacemi. Komise bude tento proces důkladně sledovat a pravidelně podávat zprávy Radě a Evropskému parlamentu.

Souvislosti

V souvislosti s migrační krizí se počet migrujících dětí přicházejících do Evropy výrazně zvýšil. V letech 2015 a 2016 děti představovaly 30 % žadatelů o azyl v EU.

Migrujícím dětem je nutné poskytnout zvláštní ochranu, jelikož jsou na migračních trasách vystaveny vysokému riziku násilí, obchodování s lidmi či zneužívání, nebo mohou také zmizet či být odloučeny od svých rodin. Děti mají právo na ochranu, a to v souladu s příslušnými ustanoveními právních předpisů EU, včetně Listiny základních práv EU, a s mezinárodními právními předpisy v oblasti práv dítěte. Ve všech opatřeních či rozhodnutích týkajících se dětí se musí v první řadě zohlednit jejich nejlepší zájmy.

Toto sdělení navazuje na evropský program pro migraci a sdělení Komise o aktuálním stavu provádění prioritních opatření v rámci evropského programu pro migraci. Vychází z pokroku, jehož bylo dosaženo v rámci akčního plánu pro nezletilé osoby bez doprovodu (2010–2014), jak je uvedeno v pracovním dokumentu útvarů Komise, který je přiložen k tomuto sdělení.

Rovněž navazuje na 10. Evropské fórum pro práva dítěte, které uspořádala Komise v listopadu 2016, a na konferenci „Lost in Migration“ z ledna 2017, které zdůraznily, že je třeba urychleně přijmout cílená opatření v zájmu lepší ochrany migrujících dětí.