Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
V současné době je velmi diskutovaným tématem zrušení karenční doby tj. poskytování náhrady mzdy zaměstnanci až po uplynutí prvních 3 dní trvání dočasné pracovní neschopnosti. Poslanecké a senátorské iniciativy obsahující návrhy na zrušení karenční doby a poskytování náhrady hned od prvého dne nemoci, vyvolaly i širší diskusi nad tématem nemocnosti zaměstnanců a jejich zabezpečení v době nemoci.
V květnu 2016 bylo provedeno Svazem průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) ve spolupráci s firmou TREXIMA podrobné dotazníkové šetření v zaměstnavatelské sféře, jehož cílem bylo zjistit, nejenom jak se firmy staví k tomu, zda zachovat či zrušit karenční dobu, ale získat i další informace, které se zrušením karenční doby souvisejí, jako např. jaká je pracovní neschopnost ve firmách, zejména krátkodobá, jaké benefity, které se váží k řešení situace zaměstnanců v době nemoci, již dnes firmy poskytují, a v neposlední řadě, zjistit názory a preference zaměstnavatelů na možná alternativních řešení karenční doby, která byla součástí šetření.
Šetření se účastnily rovněž firmy z odvětví zemědělství a to umožňuje poskytnout i dílčí výstupy, za tento sektor a případně zjistit, zda vykazuje toto odvětví určitá specifika ve srovnání s ostatními sektory.
Z celkového počtu zúčastněných firem - celkem 372 (pozn. respondenti s vyhodnotitelnými odpověďmi), z hlediska počtu zaměstnanců pokrytých šetřením se jednalo o cca 214 tis. zaměstnanců. Odvětví zemědělství bylo zastoupeno 22 zaměstnavateli, tj. 6%. Nejde tedy o významný podíl na celkovém vzorku zúčastněných firem z dalších odvětví. Rovněž z hlediska počtu zaměstnanců nebyl podíl významný, protože ze zúčastněných zemědělských subjektů se zpravidla jednalo o malé firmy pod nebo na hranici 50 zaměstnanců. To samozřejmě ovlivňuje i validitu výstupů ve vztahu k zemědělství. Pokud jde o data, tak byly jednotně využívány údaje za rok 2015.
Pracovní neschopnost v zemědělství
Pracovní neschopnost v zemědělství (procentuální vyjádření podílu neodpracovaných hodin z důvodů dočasné pracovní neschopnosti na celkovém fondu pracovní doby) byla podle šetření 5,5 %, ve srovnání s ostatními sektory tedy vyšší (průmysl 5,4 %, služby 4,5 %), přičemž průměrná hodnota představovala 5%.
Z hlediska kritéria „velikost“ subjektů v intervalu 0 – 49 bez ohledu na odvětví, kdy se šetření účastnily firmy menší, je již situace jiná, protože v malých firmách obecně byla vykázána nemocnost nižší cca 4,3%, zatímco ve větších firmách výrazně vyšší (s více než 50 zaměstnanci 5%, 250 – 999 cca 5,4%).
Doplněné údaje z Informačního systému TREXIMA poněkud korigují údaje ze šetření a snižují míru dočasné pracovní neschopnosti – zemědělství vykazuje 3,8%, což je pouze 0,1 procentuálního bodu nad republikovým průměrem, který činí 3,7%. Podle sofistikovanějšího členění odvětví je zemědělství na pátém místě nejvyšší míry dočasné pracovní neschopnosti, kdy nejvyšší absence s hodnotou 5,1% byla vykázána u administrativních činností, v dobývání 4.4%, zpracovatelském průmyslu 4.6% a stavebnictví 4,1%.
Porovnání obou výstupů ukazuje, že šetření SP ĆR se pravděpodobně více účastnily firmy, které mají problémy s vyšší pracovní neschopností zaměstnanců, a tudíž se jich problém zrušení karenční doby více dotýká. To platí zejména právě pro odvětví zemědělství, kde byl rozdíl mezi výstupy šetření 5,4% a celorepublikovými daty z informačního systému (5,5% - 3,8% = 1,7%).
Sledování DPN do 14 dnů
Zajímavý je údaj o krátkodobé pracovní neschopnosti, tj. v období prvých 14 dní, kdy zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci náhradu mzdy. Absence v odvětví zemědělství představuje v tomto období 1,2% a je výrazně nejnižší ze šetřených subjektů a i proti republikovému průměru, který činí 1,9% je nižší o 0,7 procentuálního bodu. Ve stavebnictví pro ilustraci činí např. 2%.
Rovněž vztah mezi celkovou a krátkodobou nemocností – tj. podíl hodin neodpracovaných z důvodu dočasné pracovní neschopnosti do 14 dnů na fondu pracovní doby vykazuje pro zemědělství nejnižší úroveň ze sledovaných odvětví, tj. 40,3%, zatímco republikový průměr činí 41,7%, jak vyplynulo ze šetření.
To by do určité míry nasvědčovalo tomu, že pracovní neschopnost zaměstnanců u šetřeného vzorku zemědělských subjektů má převážně vážnější charakter než „pouhá“ krátkodobá PN do 14 dnů. Vliv může mít podíl fyzické práce a nemoci pohybového aparátu, které vyžadují delší dobu léčení.
Benefity související se zajištěním zaměstnanců v době pracovní neschopnosti
V rámci šetření bylo zjišťováno využívání často zmiňovaných benefitů, které firmy poskytují zaměstnancům jako pomoc překlenout období nemoci a vylepšit jejich ekonomickou situaci.
Kromě toho významnou roli ve využití tohoto benefitu hraje existence či neexistence odborové organizace resp. kolektivní smlouvy u zaměstnavatele. Podle údajů dopočtených z informačního systému TREXIMA celkem 39% podniků pokrytých kolektivní smlouvou poskytovalo pátý týden dovolené navíc, zatímco bez kolektivní smlouvy jen 26%.
Názory zaměstnavatelů na varianty řešení
Součástí dotazníkového šetření bylo i 5 variant řešení, z nichž 3 předpokládaly zrušení karenční doby (zrušení karenční doby s náhradou mzdy ve výši 60%, zrušení karenční doby se sníženou náhradou mzdy, zrušení karenční doby a stanovení limitu počtu dočasných pracovních neschopností v roce, tj. ztráta nároku na náhradu mzdy při překročení limitu počtu případů dočasné pracovní neschopnosti) zachování karenční doby a 5 dní volna navíc, zachování karenční doby a řešení dlouhodobé pracovní neschopnosti (zvýšení sazeb pro výpočet nemocenské – návrat na úroveň roku 2009).
Ze šetření jednoznačně vyplynulo, že respondenti preferují zachování karenční doby, tj. tři čtvrtiny zaměstnavatelů nesouhlasily se zrušením karenční doby a náhradou ve výši 60% a to i s refundací ve výši sníženého pojistného na nemocenské pojištění o 0,2% z 2,3 na 2,1%, rovněž nesouhlasili se sníženou náhradou mzdy ve výši 25-30% po dobu prvních 3 dní dočasné pracovní neschopnosti, nesouhlasili ani se zavedením varianty s limitem tzv. akceptovatelných případů, kdy by náležela náhrada mzdy, nesouhlas projevilo dokonce 79% respondentů, což lze přičítat i tomu, že šlo o dříve nediskutované řešení a hlavně spojené s administrativou, spočívající ve sledování četnosti pracovní neschopnosti u každého zaměstnance.
Hlavním důvodem odmítnutí napříč sektory byl nárůst dočasné pracovní neschopnosti, který očekávalo cca 77% respondentů. Tyto obavy jsou reálné, neboť před zavedením karenční doby dosahovala nemocnost u některých respondentů vysokých procent. I když s variantou snížené náhrady mzdy respondenti nesouhlasili, vyjádřilo přesto 73% z nich, že by byli ochotni akceptovat 25% snížení náhrady mzdy. Akceptaci této náhrady mzdy je však vzhledem k míře nesouhlasu považovat spíše jako „menší zlo“, než dobrovolné řešení.
Vzhledem k tomu, že v některých firmách se již jako benefit poskytují tzv. sick days, 5 dní volna navíc, byla celková míra nesouhlasu nižší a činila cca 64%. S touto variantou souhlasilo 55 % zaměstnavatelů (16 % souhlasilo zcela, 39 % spíše souhlasilo). Toto řešení s ohledem na výše uvedená zjištění, by zcela určitě nebylo bráno jako ústupová varianta a alternativní řešení pro oblast zemědělství, protože benefit sick days není využíván vůbec a pátý týden dovolené v omezené míře. Důvodem je zastoupení malých firem, kdy by se jednalo o navýšení nákladů. Vliv může mít i sezonnost výroby, která v letních měsících v některých firmách obtížně umožňuje čerpání dovolené a v podzimních měsících není dostatečně čerpání atraktivní, takže by hrozilo riziko nevyčerpání zákonné dovolené.
Napříč sektory se respondenti shodli na zachování karenční doby a stávající úpravy náhrad zaměstnancům během prvních 14 dní nemoci s tím, že pozornost by měla být soustředěna především na zlepšení situace dlouhodobě nemocných zaměstnanců, 55% se přiklánělo k řešení, nicméně pouze 13 % zaměstnavatelů bylo ochotno na změně participovat. Z pohledu zemědělství, kde převažuje dlouhodobá pracovní neschopnost, je zřejmé, že názor bude shodný.