Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 04.09.2017
  • Autor: (li)

Česká ekonomika podle upřesněných odhadů Českého statistického úřadu značně vzrostla a nachází se ve výborné kondici. Podle zpřesněného odhadu dosáhlo její meziroční růstové tempo ve 2. čtvrtletí 4,7 %, což je ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku zrychlení o 1,9 procentního bodu. Růst domácí ekonomiky je pozoruhodný rovněž v celoevropském měřítku, když podle předběžného odhadu vzrostl ve 2. čtvrtletí HDP v Evropské unii meziročně o 2,3 % (eurozóna o 2,2 %) a Česká republika se zařadila na 4. místo zatím nekompletního žebříčku nejrychleji rostoucích zemí.

„Že si česká ekonomika vede v letošním roce dobře, naznačil už první odhad. Dnešní údaje nám potvrdily, že její kondice je ještě lepší, než napověděla minulá čísla. Díky zahraničnímu obchodu a českým domácnostem ekonomika značně akcelerovala růst, nicméně musím ještě zmínit nezastupitelnou roli investic, které po roce půstu definitivně nastoupily dráhu dynamického oživení. Potěšitelné je, že se jedná o investice, které byly směrovány nejen do dopravních prostředků a obydlí, ale výrazně především do strojů a zařízení, kde jsou motivovány snahou o zvýšení produktivity práce, protože nedostatek pracovních sil v některých profesích se stává bariérou dalšího růstu,“ uvedl ministr Jiří Havlíček.

Proti předchozímu čtvrtletí se výkonnost české ekonomiky ve 2. čtvrtletí 2017 zvýšila o rekordní 2,5 % a výrazně tak překročila dosud nejlepší výsledek z 1. čtvrtletí 2006 (růst o 2,2 %).

Dynamický růst tuzemské ekonomiky byl podpořen příznivým vývojem domácí a zejména zahraniční poptávky.

Tvorba hrubého kapitálu meziročně vzrostla o 3,5 % (příspěvek 1,7 p. b.) a definitivně ukončila období poklesu, který souvisel především s odezněním jednorázového vlivu dočerpávání evropských fondů. K oživení investiční aktivity došlo u všech kategorií aktiv. Růst soukromých investic byl směrován nejen do dopravních prostředků a obydlí, ale výrazně především do strojů a zařízení, kde byl mj. motivován snahou o zvýšení produktivity práce při stále akutnějším nedostatku pracovníků. Tvorba fixního kapitálu meziročně vzrostla o 7,7 %.

K hospodářskému růstu přispěl také zahraniční obchod (příspěvek 2,1 p. b.), navzdory skutečnosti, že strana dovozů je stále více zatěžována silnou domácí poptávkou. Vývoz zboží a služeb (ve stálých cenách) vzrostl meziročně o 7,3 % (zejména dopravních prostředků a strojů a elektrických zařízení) a dovoz o 6,2 % (subdodávky pro automobily, elektrická zařízení a obchod se základními kovy).

Na nabídkové straně ekonomiky vzrostla hrubá přidaná hodnota meziročně také o 4,7 %. Příznivý vývoj pokračoval ve většině odvětví tuzemské ekonomiky, pozici hlavního tahouna si drží zpracovatelský průmysl (příspěvek 2,1 p. b.), který vytvořil o 7,9 % meziročně vyšší hrubou přidanou hodnotu. K oživení došlo ve stavebnictví, kde HPH vzrostla o 3,1 %.

Spotřeba domácností prodloužila tendenci stabilního růstu, který ve 2. čtvrtletí 2017 ještě zrychlil meziročně na 4,4 % (příspěvek 1,5 p. b.). Výdaje rostly ve všech kategoriích spotřeby. V chování domácností se nadále prosazuje vyšší sklon ke spotřebě, podporovaný nízkou nezaměstnaností a zrychlením mzdového vývoje. Je to patrné také na vývoji maloobchodu, jehož tržby (ve s. c., bez prodejů a oprav motorových vozidel) za 2. čtvrtletí 2017 vzrostly o 5,1 %. Spotřeba vlády se zvýšila o 1,9 %.

Za 1. pololetí vzrostla domácí ekonomika o 3,8 % a mírně nad tímto tempem by se měl pohybovat také její celoroční výsledek.

  • Zdroj: MPO