Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 09.11.2015

Dne 27. října přijala Evropská komise svůj pracovní program na rok 2016. Tento již druhý program Junckerovy Komise potvrzuje její odhodlání splnit deset politických priorit, které si stanovila ve svých politických směrech. Příprava pracovního programu byla zahájena projevem předsedy Junckera o stavu Unie v Evropském parlamentu dne 9. září a prohlášením o záměru, které předseda Juncker a první místopředseda Timmermans téhož dne odeslali Evropskému parlamentu a Radě. Pracovní program navazuje na konstruktivní dialog s Evropským parlamentem a Radou. Vyzývá Evropský parlament a Radu, aby napomohly k rychlému a účinnému dosahování výsledků v nejdůležitějších oblastech politik.

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans prohlásil: „Před rokem tato Komise iniciovala nový začátek, když přislíbila, že se zaměří na důležité záležitosti, u kterých občané očekávají, že právě akce ze strany EU přinese zlepšení. Dnes činíme další kroky k naplnění těchto politických priorit. V nadcházejícím roce navrhneme další opatření zaměřené na zvládnutí uprchlické krize, podporu zaměstnanosti a růstu a posílení jednotného trhu, prohloubení hospodářské a měnové unie, zajištění daňové spravedlnosti, vysokého sociálního standardu a podporu hospodářské, sociální a environmentální udržitelnosti. Teď není čas pro běžnou agendu. Občané budou Unii posuzovat podle toho, zda v situaci, kdy naše společnost čelí velkým problémům, dokáže EU přinášet konkrétní výsledky. Proto vyzýváme Evropský parlament a Radu, aby upřednostnily legislativní činnost týkající se našich nejnaléhavějších návrhů.“

Letošní pracovní program obsahuje 23 klíčových iniciativ v oblasti našich deset politických priorit, 20 projednávaných návrhů, které budou buď zrušeny, nebo pozměněny, a 40 opatření programu REFIT zaměřených na přezkum kvality stávajících právních předpisů EU. V mnoha oblastech potřebujeme společný přístup na evropské úrovni, máme-li dosáhnout svých ambiciózních cílů politiky – vysoké úrovně ochrany životního prostředí, vysokého standardu v sociální oblasti a oblasti zaměstnanosti, energetické bezpečnosti, prosperující ekonomiky, která je přínosem pro všechny, a migrační politiky, která odráží naše společné hodnoty.

Realizace našich deseti politických priorit prostřednictvím 23 klíčových iniciativ

Letošní pracovní program přinese zásadní legislativní návrhy navazující na strategické programy přijaté v roce 2015. V uplynulém roce jsme vytyčili svou vizi pro investice, jednotný digitální trh, energetickou unii, Evropský program pro bezpečnost, evropský program pro migraci, unii kapitálových trhů, akční plán pro spravedlivé a účinné zdaňování příjmů právnických osob, novou obchodní strategii a nejnovější návrhy k prohloubení a posílení hospodářské a měnové unie. Tento pracovní program představuje klíčové iniciativy, které budeme v příštích dvanácti měsících provádět za účelem splnění těchto závazků.

Nové iniciativy Komise v roce 2016 zahrnují:

iniciativy pro lepší řízení migrace a návrhy ohledně správy hranic,

provádění digitálního jednotného trhu, opatření navazující na strategii pro jednotný trh, kosmickou strategii pro Evropu a akční plán evropské obrany,

oběhové hospodářství, další kroky pro udržitelnou evropskou budoucnost a právní předpisy k provedení energetické unie,

agendu pro nové dovednosti pro Evropu, program pro pracující rodiče a pilíř sociálních práv, jakožto součást prohloubení hospodářské a měnové unie,

balíček v oblasti daně z příjmu právnických osob a akční plán pro DPH.

Další klíčové iniciativy v roce 2016 budou provádět Evropský program pro bezpečnost, navazovat na obchodní a investiční strategii a zprávu pěti předsedů o prohloubení hospodářské a měnové unie a poskytnou Komisi příspěvek ke globální strategii pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Komise rovněž předloží hodnocení víceletého finančního rámce v polovině období a strategii pro lepší zaměření rozpočtu na výsledky.

Zajistit účelnost našich právních předpisů prostřednictvím 40 opatření programu REFIT

Úsilí Komise o zlepšování právní úpravy spočívá v tom, že na základě důkazů zajišťuje, aby v případě zásahu EU měl tento zásah skutečně pozitivní dopad v praxi. Proto musíme neustále věnovat pozornost tomu, aby naše právní předpisy a výdajové programy byly účinně prováděny. Se stávajícími pravidly, která jsou zastaralá, těžkopádná nebo příliš složitá na to, aby mohla být používána v praxi, nelze kýžených cílů dosáhnout.

REFIT je program Komise, který má zajistit, aby právní předpisy byly i nadále vhodné pro daný účel a dosahovaly zamýšlených výsledků. Zaměřuje se na to, aby soubor právních předpisů EU nenarůstal a byl funkční, odstraňuje zbytečné překážky a přizpůsobuje stávající právní předpisy, aniž by to ohrožovalo naše náročné politické cíle.

Letos přispěje třináct opatření programu REFIT ke klíčovým iniciativám, jako je zjednodušení pravidel pro financování z EU nebo přezkum právních předpisů v oblasti zdanění a energetiky. Kromě toho bude zahájeno 27 opatření programu REFIT, například za účelem vyhodnocení našich námořních předpisů, snížení zátěže malých a středních podniků spojené s veřejnými zakázkami, usnadnění dodržování rámce REACH a zajištění, aby právní předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci byly proveditelné a byly také prosazovány.

Komise rovněž oznamuje stažení nebo změny 20 dosud nepřijatých legislativních návrhů, které nejsou v souladu s našimi politickými prioritami, nemají žádné vyhlídky na přijetí nebo se v legislativním procesu jejich povaha natolik změnila, že již nesplňují původní cíle. Tyto návrhy budou staženy do šesti měsíců, tedy do dubna 2016.

Souvislosti:

Komise každoročně přijímá pracovní program, který obsahuje seznam opatření, jež Komise přijme v nadcházejících dvanácti měsících. Pracovní program informuje veřejnost a spolutvůrce právních předpisů o našich politických závazcích předložit nové iniciativy, stáhnout projednávané návrhy a přezkoumat stávající právní předpisy EU. Nezahrnuje neustálou činnost Komise spočívající v plnění její úlohy strážkyně smluv a prosazování stávajících právních předpisů ani pravidelné iniciativy, které Komise přijímá každý rok.

Komise se snažila přípravu pracovního programu na rok 2016 obohatit konzultacemi s Evropským parlamentem a Radou na základě prohlášení o záměru, které předseda Juncker a první místopředseda Timmermans odeslali 9. září po projevu o stavu Evropské unie. Komise ve svém pracovním programu jasně představuje prioritní záležitosti, u kterých chce, aby spolutvůrci právních předpisů dosáhli co nejrychlejšího pokroku a přinesli evropským občanům rychlé výsledky.

Další informace:

Otázky a odpovědi k pracovnímu programu Komise na rok 2016: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-5920_en.htm

Sdělení o pracovním programu Komise na rok 2016:http://ec.europa.eu/atwork/pdf/cwp_2016_en.pdf

Příloha 1 – Klíčové iniciativy: http://ec.europa.eu/atwork/pdf/cwp_2016_annex_i_en.pdf

Příloha 2 – Nová opatření programu REFIT:http://ec.europa.eu/atwork/pdf/cwp_2016_annex_ii_en.pdf

Příloha 3 – Priority pro spolutvůrce právních předpisů:http://ec.europa.eu/atwork/pdf/cwp_2016_annex_iii_en.pdf

Příloha 4 – Zamýšlená stažení návrhů a změny právních předpisů:http://ec.europa.eu/atwork/pdf/cwp_2016_annex_iv_en.pdf

Příloha 5 – Seznam předpisů ke zrušení: http://ec.europa.eu/atwork/pdf/cwp_2016_annex_v_en.pdf

Příloha 6 – Právní předpisy, které vstoupí v platnost v roce 2016:http://ec.europa.eu/atwork/pdf/cwp_2016_annex_vi_en.pdf

Plány pro iniciativy zveřejněné v pracovním programu: http://ec.europa.eu/smart-regulation/roadmaps/index_cs.htm

Politické směry předsedy Komise Junckera: http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_cs.pdf

Pokrok v plnění deseti priorit Evropské komise: http://ec.europa.eu/priorities/soteu/docs/priorities-progress-report_cs.pdf

Projev předsedy Junckera o stavu Unie:http://ec.europa.eu/priorities/soteu/docs/state_of_the_union_2015_en.pdf

Prohlášení o záměru předsedy Junckera a prvního místopředsedy Timmermanse ohledně pracovního programu na rok 2016: http://ec.europa.eu/priorities/soteu/docs/letter-of-intent_cs.pdf

  • Zdroj: Evropská komise