Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 20.07.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

Senát PČR včera rovněž projednával důchodovou reformu, která se týkala vyplácení příspěvku 1000 Kč měsíčně důchodcům starším 85 let věku.

Senátoři odhlasovali změnu, že místo důchodců starších 85 let by měli dostávat tento tisícikorunový příplatek k měsíčnímu důchodu senioři, kteří čerpají důchod 25 a více let. Tímto návrhem změnili tu část důchodové reformy, kterou na návrh vlády ČR předtím schválila Poslanecká sněmovna. Zároveň rozhodli o tom, že důchodovou reformu vrátili poslancům k novému projednání. Mimochodem, tato předloha důchodové reformy zvyšuje pevnou část důchodů o procentní bod na deset procent průměrné mzdy.

Návrh na úpravu důchodové reformy předložil v Senátu senátor Miloš Vystrčil (ODS) se zdůvodněním, že jeho úprava tisícikorunového příplatku je spravedlivější k ženám, které vychovávaly děti a které kvůli tomu odcházely v minulosti do penze dříve než muži. Rozpočtové náklady odhadl nad rámec vládní novely na dvě miliardy korun ročně.

Senátoři, členové KDU-ČSL, se pokusili v Senátu prosadit návrh zvýšení penzí zvýšení penzí všem důchodkyním, které vychovávaly děti. Chtěli, aby se jim měsíční částka zvýšila o 500 korun za každé dítě. Což se jim nepodařilo.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který v horní komoře předlohu uváděl, s žádnou senátorskou úpravou nesouhlasil. Před senátory také uvedl, zvýšení pevné části penzí neznamená oslabení principu zásluhovosti. Všechny nově přiznávané důchody budou podle něho vyšší.

Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Pravidlo zůstane stejné, zvětší se ale podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky. Státní rozpočet vyjde navýšení penzí příští rok asi na 14,2 miliardy korun v případě, že by novela byla účinná včas ve vládním znění. Sněmovna do ní vložila jedinou úpravu, podle které bude stát důchodové pojištění platit i za smluvní asistenty postižených lidí.

Poslanecká sněmovna by důchodovou reformu měla projednat a schválit v září. Potom také vláda stanoví přesnou částku výměry důchodů na příští rok rovněž v září, aby zvýšení části důchodů - o tisíc korun měsíčně - bylo účinné od 1. ledna 2019.

Podle autorů vládního návrhu je třeba starším seniorům přidat více kvůli jejich vyšším výdajům na péči a léky. Důvodem je i to, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší. Před 30 lety nastupovali do starobního důchodu s nižší částkou. I když se jim později přepočítala, stále je výrazně menší, než mají mladší důchodci.

Podle zprávy ČTK starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo na konci loňska od České správy sociálního zabezpečení téměř 2,9 milionu lidí. Starobní důchod dostávalo 2,4 milionu osob. Průměrný starobní důchod činil 11.850 korun.