Nové výsledky ukazují zlepšení klíčových politických ukazatelů:
Stále více občanů vnímá EU pozitivně a má v ní důvěru. Také klíčovým oblastem politiky, které byly nastíněny v hlavních politických směrech Komise, se dostává značné podpory veřejnosti.
Počet Evropanů, kteří vnímají EU pozitivně, se od zvýšil z 35 % v červnu na 39 % v listopadu. Pro 37 % je obraz EU neutrální a 22 % obyvatel vnímá EU negativně (pokles oproti červnovým 25 %). V České republice se pozitivní vnímání EU zvýšilo o 8 procentních bodů na 37 %, neutrálně se k EU staví 40 % Čechů (pokles o 3 procentní body). Rovněž ubylo Čechů, kteří vnímají EU negativně z 28 % na 22 %.
Také podíl Evropanů, kteří uvedli, že mají v Evropskou unii důvěru, se zvýšil na 37 %
(o 6 procentních bodů oproti předchozímu průzkumu bezprostředně po volbách do Evropského parlamentu). Mírně se zvýšila také průměrná úroveň důvěry v národní vlády, a to na 29 % (o 2 procentní body).
Počet lidí, kteří tvrdí, že se s jejich hlasem v EU počítá, se snížil (o 2 procentní body na 40 %), přičemž bezprostředně po volbách do Evropského parlamentu v květnu 2014 dosáhl svého desetiletého maxima.
Hospodářská očekávání a podpora eura zůstávají na setrvalé úrovni:
Pokud jde o vnímání ekonomiky, zůstávají očekávání Evropanů poměrně stabilní, přičemž přibližně každý pátý (22 %, -1 procentní bod) vidí následujících 12 měsíců optimisticky, zatímco 45 % očekává, že situace zůstane stejná. To znamená, že více než šest z deseti Evropanů si myslí, že se hospodářská situace nezhorší. Počet Evropanů, kteří se domnívají, že dopad krize na pracovní místa již dosáhl svého vrcholu (44 %, -2 procentní body), je nepatrně nižší než počet těch, kteří si myslí, že „to nejhorší teprve přijde“ (46 %, +2 procentní body).
Pozitivní postoj k euru je na setrvalé úrovni (56 % v EU, 67 % v eurozóně). Podpora jednotné měny vzrostla v 18 členských státech, nejvýrazněji pak v Litvě (63 %, +13 procentních bodů), která se k eurozóně připojí 1. ledna 2015, a v Lotyšsku (74 %, +6 procentních bodů). V České republice je proti společné měně 70 % občanů (pokles o 3 procentní body), pozitivní postoj pak deklaruje 25 % Čechů (+1 procentní bod).
Evropany nejvíce znepokojuje ekonomika a přistěhovalectví:
Pokud jde o největší obavy občanů, na žebříčku nejčastěji uváděných problémů na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU nadále stoupá přistěhovalectví. Na úrovni EU jde aktuálně o čtvrtou nejčastěji uváděnou položku (24 %, + 3 procentní body) a na vnitrostátní úrovni o třetí nejčastěji zmiňovanou obavu (18 %, + 3 procentní body). Na Maltě, ve Spojeném království a v Německu ji občané dokonce uvádějí jako vůbec nejzávažnější problém. V České republice je nejčastěji zmiňovanými problémy nezaměstnanost (40 %) a veřejný dluh (27 %).
Průzkum Eurobarometr také ukazuje silnou podporu občanů pro prioritní témata, která stanovila Junckerova Komise.
V otázce investic v rámci EU se více než 60 % Evropanů přiklání k názoru, že veřejné finance by měly být využity ke stimulaci investic v soukromém sektoru na úrovni EU.
Pokud jde o energetiku, 73 % Evropanů podporuje společnou energetickou politiku členských států EU.
Většina Evropanů (52 %) považuje za nejpozitivnější přínosy EU jednotný trh (volný pohyb osob, zboží a služeb v rámci EU) a mír mezi členskými státy (56 %).
V souvislosti s problematikou migrace 71 % Evropanů uvádí, že jsou zastánci společné evropské migrační politiky. Většina Evropanů (52 %) se staví pozitivně k imigraci osob z ostatních zemí EU.
Občané i nadále vyhlížejí budoucnost EU s optimismem. Optimisticky ji vnímá 56 % (beze změny) Evropanů, zatímco 37 % (-1 procentní bod) ji vidí pesimisticky. Mezi Čechy je v tomto ohledu 58 % optimistů a 40 % pesimistů.
Souvislosti
Standardní Eurobarometr z podzimu 2014 byl proveden prostřednictvím osobních rozhovorů ve dnech 8.–17. listopadu 2014. V členských státech a kandidátských zemích bylo osloveno celkem 32 598 osob.
Další informace
První výsledky zveřejněné zprávy přinášejí přibližnou představu o postojích Evropanů k EU, jejím institucím a politikám, a také o největších obavách občanů a jejich vnímání hospodářské situace.
První zpráva o výsledcích je k dispozici na internetové adrese:
http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb/eb82/eb82_en.htm
Tisková zpráva v plném znění spolu s přílohami: IP/14/2702
testospzvzv123