„Podle našeho návrhu by producenti mléka a vepřového, kteří se dobrovolně zavážou, že v příštích měsících nebudou zvyšovat svoji produkci, měli dostat podporu z unijních prostředků. Tím by se stabilizoval sektor vepřového a mléka, vyrovnala by se nabídka a poptávka a také by byla příležitost najít nové trhy mimo Evropskou unii.“ řekl ministr Jurečka.
Chovatelé prasat a dojnic již dostali mimořádné náhrady, o kterých loni na podzim rozhodla EU. České republice přidělila přibližně 300 milionů korun. Ministerstvo zemědělství podporu doplnilo stejnou částkou z vlastních zdrojů. Zemědělcům už vyplatilo jako mimořádnou kompenzaci za nižší výkupní ceny mléka a vepřového masa 600 milionů korun.
Ministr Jurečka oceňuje dosavadní aktivity Evropské komise, ale současný vývoj podle něj ukazuje, že navzdory opatřením na evropské i národní úrovni je situace v sektorech mléka a vepřového masa stále kritická.
„Přes všechna opatření, která Evropská komise dosud přijala, ceny mléka a vepřového stále klesají. Podle našeho názoru by Komise měla hledat další finanční prostředky, aby pomohla evropským chovatelům, zintenzivnila propagaci spotřeby mléka a vepřového masa nebo zlepšila mezinárodní obchod s těmito produkty,“ uvedl Jurečka.
Ministři jednali například také o ekologické produkci a jejich kontrolách. Česká republika chce přísnější pravidla pro odebrání certifikátu bio, pokud se v produktu najde zvýšené množství nepovolených látek. Zrušení certifikátu by mělo následovat i v případech, když se zemědělci neprokáže vědomá nebo úmyslná kontaminace bioproduktů.