Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 02.02.2017

Evropská komise spustila konzultaci o modernizaci společné zemědělské politiky. Ode dneška 2.2.2017 bude tři měsíce probíhat veřejná konzultace o společné zemědělské politice.Cílem je modernizace a zjednodušení.
Svůj názor mohou vyslovit jednotlivci a zainteresované subjekty na tomto odkaze: 

https://ec.europa.eu/agriculture/consultations/cap-modernising/2017_en
Výsledky konzultace se promítnou do návrhu na budoucnost zemědělské politiky před koncem 2017.

Díky modernizaci a zjednodušení společné zemědělské politiky (SZP), jedné z nejstarších politik Evropské unie, bude možné lépe reagovat na současné politické, environmentální a hospodářské výzvy.
Oslovením veřejnosti prostřednictvím tříměsíční konzultace dnes Evropská komise zahajuje první fázi modernizace a zjednodušení společné zemědělské politiky (SZP). Na základě příspěvků, které Komise získá, bude moci definovat priority zemědělské politiky do budoucna. Modernizovaná a zjednodušená společná zemědělská politika by měla řešit základní výzvy, kterým zemědělství a venkovské oblasti čelí. Zároveň by měla přispět k realizaci politických priorit Komise (zejména v oblasti zaměstnanosti a hospodářského růstu), k udržitelnému rozvoji, rozpočtu zaměřenému na výsledky, zjednodušení a subsidiaritě.
U příležitosti oznámení konzultačního procesu komisař EU pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan řekl: „Dnes jsme učinili další kroky k modernizaci a zjednodušení společné zemědělské politiky 21. století. Touto veřejnou konzultací žádáme všechny zainteresované subjekty i jednotlivce, které budoucnost potravinářství a zemědělství v Evropě zajímá, aby se zapojili do formování politiky určené všem evropským občanům. Výsledky této veřejné konzultace přímo ovlivní plán budoucí společné zemědělské politiky, který předseda Juncker oznámil v prosinci minulého roku. Společná zemědělská politika již dnes přináší občanům Evropy řadu pozitivního z hlediska zabezpečení dodávek potravin, životaschopnosti venkovských oblastí a jejich životního prostředí i přínosu k opatřením v oblasti klimatu. Jsem si jistý, že vytvořením plánu do budoucnosti toho může dosáhnout ještě více. Musíme ji však zdokonalit a dodat novou energii. A samozřejmě ji také musíme odpovídajícím způsobem financovat.
Veřejná konzultace potrvá 12 týdnů, během kterých budou mít zemědělci, občané, organizace a další zainteresované strany možnost vyjádřit svůj názor na budoucnost společné zemědělské politiky. Výsledky konzultace Komise použije při vypracování návrhu sdělení, které předloží do konce roku 2017 a které bude obsahovat závěry o aktuální úspěšnosti společné zemědělské politiky a eventuální politické varianty do budoucnosti opírající se o spolehlivé podklady.
Výsledky veřejné konzultace budou zveřejněny na internetových stránkách a prezentovány komisařem Hoganem na konferenci pořádané v červenci 2017 v Bruselu.
Souvislosti
Společná zemědělská politika fungující od roku 1962 je jednou z nejstarších politik EU. Během let se neustále vyvíjela, aby reagovala na měnící se situaci na zemědělských trzích. I když její poslední reforma spadá teprve do roku 2013, došlo od té doby k několika zásadním událostem, na něž musí společná zemědělská politika odpovědět účinnějším způsobem (např. zvýšená nejistota na trhu a propad cen, nové mezinárodní závazky v oblasti změny klimatu a udržitelný rozvoj).
Vzhledem k těmto i dalším výzvám je nutné společnou zemědělskou politiku modernizovat, zjednodušit v zájmu dalšího snížení administrativní zátěže a uvést v daleko větší soulad s ostatními politikami EU, aby se maximalizoval její přínos k 10 politickým prioritám Komise, cílům udržitelného rozvoje a Pařížské dohodě o změně klimatu.

 
  • Zdroj: Evropska komise