Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Evropský parlament dnes hlasoval ve prospěch Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi EU a Kanadou (CETA), a tím uzavřel proces ratifikace této dohody na úrovni EU.
Předseda Komise Jean-Claude Juncker uvítal výsledek hlasování, které se konalo ve Štrasburku, a prohlásil: „Dnešní hlasování Evropského parlamentu je důležitým milníkem v demokratickém procesu ratifikace dohody s Kanadou a umožňuje rovněž její prozatímní vstup v platnost. Občané a společnosti v EU tedy začnou co nejdříve sklízet plody, které tato dohoda nabízí. Tato obchodní dohoda byla předmětem důkladného parlamentního přezkumu, který odráží zvýšený zájem občanů o obchodní politiku. Intenzivní jednání o dohodě CETA během tohoto procesu svědčí o demokratičnosti evropského rozhodování.
Tato progresivní dohoda představuje příležitost ke společnému ovlivňování podoby globalizace i určování pravidel celosvětového obchodu. Nejlepším příkladem je práce, kterou již provádíme s našimi kanadskými přáteli, abychom stanovili mnohostranná pravidla pro řešení investičních otázek.
Vyzývám nyní všechny členské státy, aby uspořádaly komplexní a důkladnou diskusi na vnitrostátní úrovni s příslušnými zúčastněnými stranami v rámci procesu vnitrostátní ratifikace této dohody“.
Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová k tomu uvedla: „Toto hlasování představuje začátek nové éry ve vztazích mezi EU a Kanadou – dnes společně vysíláme jasný signál. Budováním mostů, a nikoli zdí můžeme společně čelit problémům, které tíží naše společnosti. V těchto nejistých dobách s rostoucím protekcionismem po celém světě zdůrazňuje CETA naše odhodlání zachovat udržitelný obchod.
Kanada je blízkým spojencem Evropy. Sdílíme společné hodnoty a ideály a snahu o otevřené trhy a spravedlivé sociální politiky. Kanada je důležitým hospodářským partnerem, protože její roční objem obchodu má hodnotu téměř jeden bilion eur. Jakmile tuto dohodu ratifikuje kanadský parlament, dalším krokem bude uvést ji prozatímně v platnost a já doufám, že to bude možné provést rychle a účinně. Občané a podniky na obou stranách Atlantiku by měli začít využívat těchto výhod velmi brzy.“
Co dohoda přinese?
CETA vytváří nové příležitosti pro společnosti EU. Ušetří podnikům z EU více než 500 milionů eur ročně. Tyto prostředky jsou nyní vynakládány na cla ze zboží vyváženého do Kanady. Téměř 99 % těchto úspor se projeví již od prvního dne. Přinese firmám z EU dosud nejlepší přístup ke kanadským veřejným zakázkám, a to i na úrovni provincií (ale i na úrovni federální i komunální).
Dohoda přinese velmi výrazný prospěch menším firmám, které si nemohou dovolit náklady na byrokracii. Malé podniky ušetří čas i peníze, jelikož se vyhnou například dvojím požadavkům na zkoušky, zdlouhavým celním procedurám a vysokým právním poplatkům.
CETA vytvoří nové příležitosti pro zemědělce a producenty potravin, přičemž současně ochrání specifika EU. Otevřenost EU vůči určitým produktům je omezená a kalibrovaná a je vyvážená tím, že se Kanada otevírá důležitým evropským vývozním zájmům, například v oblasti sýrů, vína a lihovin, ovoce a zeleniny, zpracovaných výrobků, a že poskytne ochranu 143 velmi kvalitním evropským výrobkům (tzv. „zeměpisným označením“) na kanadském trhu.
CETA bude přínosná také pro 500 milionů spotřebitelů v EU. Dohoda nabízí větší výběr a zároveň zachovává evropské standardy, jelikož na trhu v EU bude možné nabízet pouze zboží a služby, které jsou zcela v souladu s právními předpisy EU. CETA tedy nezmění způsob, jakým EU upravuje bezpečnost potravin, což platí také pro geneticky modifikované produkty nebo zákaz hormonálně ošetřeného hovězího masa.
Dohoda poskytne větší právní jistotu v ekonomice služeb, lepší mobilitu pro zaměstnance firem, jakož i rámec vedoucí k uznávání profesních kvalifikací – od architektů po jeřábníky.
V současnosti používané řešení sporů mezi investory a státem, které je zakotveno v řadě dvoustranných dohod vyjednaných vládami států EU, bylo nahrazeno novým a zdokonaleným systémem soudů pro investice. Tento nový mechanismus bude transparentní a nebude založen na ad hoc tribunálech.
Členské státy budou moci i nadále dle vlastního uvážení organizovat veřejné služby. Tyto a další otázky byly vyjasněny v rámci společného nástroje k výkladu, který bude právně závazný a který jasně a jednoznačně vymezuje, na čem se Kanada a EU v řadě článků CETA dohodly.
Souvislosti a další kroky
Dne 30. října podepsaly EU a Kanada obchodní dohodu a Evropský parlament dnes vyslovil svůj souhlas. Tento krok otevírá cestu k tomu, aby CETA vstoupila prozatímně v platnost, jakmile bude ratifikována i kanadskou stranou. CETA bude plně provedena, jakmile dohodu schválí parlamenty všech členských států v souladu se svými příslušnými vnitrostátními ústavními požadavky.
Je zjevně prokázáno, že dohody o volném obchodu podporují evropský růst a tvorbu pracovních míst. Jako příklad lze uvést obchodní dohodu mezi EU a Jižní Koreou, od jejíhož uzavření v roce 2011 vzrostl objem vývozu z Unie do Jižní Korey o 55 %. Vývoz některých zemědělských produktů vzrostl o 70 % a prodej automobilů z EU se v Jižní Koreji během posledních pěti let ztrojnásobil. Dohoda s Koreou byla v průběhu ratifikačního procesu rovněž prozatímně uplatňována. Díky vývozu v objemu 1 miliardy eur se v EU vytvoří v průměru 15 000 dalších pracovních míst. V Evropě na vývozu závisí 31 milionů pracovních míst.