- Komise chce odstranit mezery v přenosu dat mezi státy EU v oblasti bezpečnosti
- Všechny centralizované informační systémy EU pro bezpečnost, správu hranic a řízení migrace mají být interoperabilní
- Konkrétní návrhy:
- Evropský portál pro vyhledávání – možnost souběžně vyhledávat v systémech
- Sdílená služba po porovnávání biometrických prvků – možnost vyhledávat v různých informačních systémech
- Společné úložiště údajů o totožnosti – možnost zjistit, jestli je osoba zaregistrovaná v různých databázích pod různými identitami
Zpráva se vedle aktuálních informací o pokroku dosaženém v hlavních oblastech zaměřuje na kroky, které jsou podnikány ke zlepšení správy informací týkajících se ochrany hranic a bezpečnosti. Stanovuje rovněž nový přístup Komise směrem k dosažení interoperability informačních systémů EU zabývajících se bezpečností, správou hranic a řízením migrace do roku 2020.
V návaznosti na nedávný celosvětový kybernetický útok zpráva zdůrazňuje závazek Komise k urychlení přezkumu strategie kybernetické bezpečnosti EU z roku 2013, aby se zajistila efektivní reakce na tyto hrozby.
Komisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopoulos k tomu uvedl: „Hodnota našich bezpečnostních informací poroste, pokud budou jednotlivé systémy propojeny. Složitost a roztříštěnost systémů, kterými v současnosti disponujeme, představuje velkou slabinu. Pro pracovníky donucovacích orgánů není vždy snadné dostat se ke konkrétním informacím, které potřebují. Proto dnes představujeme jasnou vizi, jak tyto nedostatky odstranit a jednotlivé systémy účinně propojit, a tak posílit bezpečnost našich občanů.“
Komisař odpovědný za bezpečnostní unii Julian King slova svého kolegy doplnil: „Nedávné tragické útoky v Evropě ukázaly, jak je důležité, aby si orgány členských států mezi sebou vyměňovaly informace. Přístup, který dnes představujeme, stanovuje jasný směr a navrhuje inteligentní způsob, jak existující údaje využívat tak, aby měly nejvyšší možný účinek. Jedná se o zásadní změnu toho, jak budeme bezpečností údaje spravovat, a o pomoc vnitrostátním orgánům lépe reagovat na mezinárodní hrozby a odhalovat teroristy, kteří působí ve více zemích.“
V dubnu 2016 Komise předložila sdělení o silnějších a inteligentnějších informačních systémech pro hranice a bezpečnost a zřídila skupina odborníků na vysoké úrovni pro informační systémy a interoperabilitu. Tato skupina předložila 11. května 2017
zprávu, ve které potvrdila názory vyjádřené ve sdělení Komise z dubna 2016 a představila doporučení ohledně interoperability informačních systémů. Dnešní zpráva bere doporučení skupiny odborníků na vysoké úrovni v úvahu a navrhuje další kroky k řešení strukturálních nedostatků ve třech hlavních oblastech: 1. optimalizace využití stávajících informačních systémů, 2. v případě potřeby vytvoření doplňkových systémů s cílem zaplnit informační mezery a 3. zajištění interoperability mezi systémy.
V uplynulém roce Komise předložila několik návrhů, jejichž účelem je zaplnit zbývající mezery v přenosu informací, včetně zavedení nových systémů (jako je systém pro vstup na území EU a jeho opuštění či evropský systém pro cestovní informace a povolení – ETIAS) a také posílení stávajících opatření (jako je Schengenský informační systém, systém Eurodac či Evropský informační systém rejstříků trestů – ECRIS).
Dnešní zpráva stanoví nový přístup ke správě údajů takovým způsobem, aby všechny centralizované informační systémy EU pro bezpečnost, správu hranic a řízení migrace byly interoperabilní a byla při tom plně dodržována pravidla ochrany údajů a základních práv. Toto jsou hlavní prvky nového přístupu:
- Evropský portál pro vyhledávání – umožní souběžné vyhledávání v systémech v plném souladu se zárukami ohledně ochrany údajů; pravděpodobně se budou také uplatňovat jednodušší pravidla pro přístup k těmto systémům ze strany donucovacích orgánů
- Sdílená služba pro porovnávání biometrických prvků – umožní vyhledávat v různých informačních systémech obsahujících různé biometrické údaje a případně ihned naznačí vztah k souvisejícím biometrickým údajům, nalezne-li je v jiném systému
- Společné úložiště údajů o totožnosti – založené na alfanumerických údajích o totožnosti (např. datum narození, číslo pasu); umožní zjistit, zda je osoba zaregistrována v různých databázích pod různými identitami
Navrhovaný přístup by měl odstranit stávající nedostatky a slabá místa v architektuře evropských systémů pro správu údajů. Zásadní úlohu při poskytování technických znalostí bude proto hrát evropská agentura odpovědná za řízení informačních systémů (eu-LISA), která by měla práci na dosažení interoperability informačních systémů urychlit. V červnu 2017 předloží Komise legislativní návrh na posílení mandátu agentury eu-LISA, aby se mohl tento nový přístup co nejrychleji realizovat.
Další kroky
Komise bude o novém přístupu jednat s Evropským parlamentem a Radou s cílem dosáhnout do konce roku 2017 obecnou shodu o dalším postupu. Výsledky jednání poslouží jako podklad návrhu o interoperabilitě, který Komise předloží co nejdříve.
Komise zároveň vyzývá Evropský parlament a Radu, aby se urychleně zaměřily na plnění legislativních priorit v oblasti informačních systémů pro bezpečnost, správu hranic a řízení migrace.
V oblasti ochrany letectví před protiprávními činy zprostředkovala Komise kontakty na politické úrovni s cílem zajistit koordinované akce mezi Spojenými státy a EU. Dne 17. května 2017 proběhne v Bruselu jednání mezi představiteli EU a USA, kteří společně posoudí možná rizika a domluví se na jednotném postupu pro řešení možných rostoucích hrozeb.
Souvislosti
Projev předsedy Evropské komise Junckera o
stavu Unie ze září 2016 a závěry Evropské rady z
prosince 2016 zdůraznily význam překonání současných nedostatků v oblasti správy dat a zlepšení interoperability stávajících informačních systémů. Nedávné teroristické útoky na tuto skutečnost také bolestivě upozornily. Jasně se ukázalo, že je naléhavě potřeba informační systémy propojit, a odstranit tak jejich slabá místa, která způsobují, že osoby podezřelé ze spáchání teroristických činů jsou v nich sice vedené, ale v jednotlivých, navzájem nepropojených databázích figurují pod různými jmény.
V
dubnu 2016 předložila Komise sdělení o silnějších a inteligentnějších informačních systémech pro hranice a bezpečnost, a zahájila tak diskusi o tom, jak mohou informační systémy v Evropské unii správu hranic a vnitřní bezpečnost zlepšit. V červnu 2016 zřídila Komise skupinu odborníků na vysoké úrovni pro informační systémy a interoperabilitu, jejímž úkolem bylo pokračovat v této činnosti a řešit právní, technické a operativní problémy s dosažením interoperability spojené. Poslední zasedání skupiny odborníků na vysoké úrovni se konalo 25. dubna 2017 a 11. května 2017 předložila skupina
závěrečnou zprávu.
Evropský program pro bezpečnost určuje činnost Komise v této oblasti a stanoví hlavní kroky k zajištění účinné reakce EU na terorismus a bezpečnostní hrozby v Unii. Od přijetí tohoto programu došlo v jeho provádění k významnému pokroku, což připravilo cestu k vytvoření účinné a skutečné
bezpečnostní unie.