Členství v OSPZV-ASO ČR

  • Sdružujeme 35 000 členů.
  • Členství v odborovém svazu není podmíněno prací v zemědělství či zpracovatelském průmyslu.
  • Našimi členy jsou zaměstnanci z různých pracovních odvětví.
  • Naším cílem je obhajoba lidí, pro něž je práce hlavním zdrojem obživy.

Programové zaměření OSPZV-ASO ČR

  • Upevnění postavení českých zemědělců a zajištění jejich ekonomické stability v rámci zemědělského trhu Evropské unie.
  • Nepřipustit oklešťování zákoníku práce, které připravuje současná vláda a zamezit přijetí zákona o stávce a výluce.
  • Zvýšení minimální mzdy.
  • Zveřejněno: 01.06.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v dubnu. Index PMI stoupl v květnu na 39,6 bodu z dubnových 35,1 bodu, informovala společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru. Květnový údaj ukázal podle IHS Markit druhý největší pokles výkonu českého zpracovatelského sektoru od propadu během finanční krize téměř před jedenácti lety. Informovala o tom dnes ve svém zpravodajství Česká televize.

„Český zpracovatelský sektor zůstal v květnu v útlumu, zatímco důsledky pandemie covidu-19 dál tíží poptávku a výrobu. Tempo poklesu sice díky mírnému uvolňování ekonomiky zvolnilo, ale podmínky v sektoru zůstávají pro firmy, které se snaží oživit poptávku, náročné,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Řada podniků, podle ní, využila podpůrné programy vlády, aby udržela zaměstnance, počet pracujících ale podle průzkumu opět výrazně klesl kvůli úbytku nových zakázek a růstu volných kapacit. K propouštění přispěl také pesimismus mezi výrobci, jejichž důvěru pro příští rok tíží očekávání poklesu výroby a vyhlídky vleklé obnovy.

Zároveň firmy v květnu kvůli snaze udržet si klienty snížily ceny svých výrobků, uvádí průzkum. Nákupní aktivita podle průzkumu v květnu klesla druhým nejprudším tempem od března 2009 kvůli slabé poptávce. Společnost IHS Markit dále uvedla, že narušení dodavatelských řetězců vedlo k dalšímu zhoršení v zásobování, ovšem firmy obecně hlásily, že jim k výrobě postačily stávající zásoby.

Podle Hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče i nadále platí konstatování, že situace v průmyslu a dalších odvětvích ekonomiky se bude zlepšovat spolu s uvolňováním omezení spojených s koronavirem. Červen by měl přinést další zmírnění poklesu průmyslové aktivity napříč Evropou. I tak ale bude aktivita v průmyslu a ekonomice jako celku meziročně klesat a nájezd k oživení bude dle všeho pozvolný, uvedl hlavní ekonom.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler připomněl, že prudký dubnový propad indikátorů PMI nebyl s ohledem na odstavení výroby v automobilkách a dalších průmyslových podnicích velkým překvapením. Proto se vzhledem k postupnému obnovení výroby, podle něho, proto indikátor v květnu zlepšil, ačkoli nárůst nebyl příliš citelný. To je dáno i tím, že květnové otevírání ekonomiky a návrat k normálu byly pomalejší a některé významné podniky v odstávkách pokračovaly, dodal Jakub Seidler.

Podle Jakuba Seidlera se nyní zdá pravděpodobnější, že návrat k předkrizovému stavu může probíhat pomaleji, než se předpokládalo v březnu či dubnu. Zároveň uvedl, že to naznačují také dosavadní indikátory z Číny. Tamní indikátory PMI se sice již nachází nad hranicí 50 bodů oddělující růst a pokles, nicméně k výraznějšímu skokovému růstu nad 50 bodů signalizujícímu scénář rychlého návratu k normálu ve tvaru nedošlo, konstatoval Jakub Seidler.

  • Zdroj: Česká televize