Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 21.05.2016

Evropská komise dne 19.5.2016 zveřejnila zprávu o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v roce 2015. Tato zpráva poskytuje přehled o tom, jak byla základní práva uplatňována v celé řadě politik EU a v členských státech.

První místopředseda Komise Frans Timmermans k tomu uvedl: „ Základní práva jsou základem naší Evropské unie a našich společenství. V poslední době byla tato práva vystavena tlaku z důvodu rostoucí nesnášenlivosti, xenofobie a nenávistných projevů. Tváří v tvář těmto problémům je nezbytné prosazovat principy demokracie, základní práva a právní stát. Práva zakotvená v Listině základních práv hrají v tomto ohledu stěžejní roli.  Musíme neustále pracovat na tom, aby pro každého v celé Evropě byla tato práva realitou.“

Komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová zdůrazňuje: Chceme-li skutečně vybudovat prostor svobody, bezpečnosti a práva, musíme aktivně prosazovat naše základní práva a zvyšovat úroveň jejich skutečné obrany v celé EU. Letos EU podnikla konkrétní kroky k posílení základních práv. Dokončila například reformu ochrany údajů a nová pravidla o procesních zárukách pro děti, které se účastní trestního řízení, a zesílila boj proti podněcování k nenávisti. Základní práva neexistují jen na papíře; je třeba jim dostát i v praxi. Naši občané to požadují.“

Ve zprávě se uvádí, že v roce 2015 bylo předloženo několik legislativních projektů na podporu základních práv, mimo jiné balíček reformyochrany údajů, směrnice o zvláštních procesních zárukách pro děti, které se účastní trestního řízení, nebo směrnice o právech obětí. Zpráva popisuje, jak Evropská komise v roce 2015 Listinu základních práv zohledňovala ve své legislativní a politické činnosti, například v opatřeních, která navrhla pro lepší řízení migrace na úrovni EU (Evropský program pro migraci) či pro posílení bezpečnosti (Evropský program pro bezpečnost). Zpráva také uvádí příklady toho, jak Listinu uplatňoval Evropský soudní dvůr, a prezentuje hlavní trendy vývoje judikatury.

Letošní zpráva se věnuje také prvnímu výročnímu kolokviu o základních právech, které se konalo v říjnu 2015 na téma „ Tolerance a respekt: prevence a boj proti antisemitismu a nenávisti vůči muslimům v Evropě“, a zamýšlí se nad hlavními kroky, které Komise podniká.

Na druhém výročním kolokviu na téma „ Pluralita médií a demokracie“, které proběhne v Bruselu ve dnech 17. a 18. listopadu 2016, bude první místopředseda Komise Frans Timmermans společně s komisařem Güntherem Oettingerem a komisařkou Věrou Jourovou debatovat o klíčové úloze svobodných a pluralitních sdělovacích prostředků a zvláště o digitálních médiích v demokratických společnostech. Komise dnes zveřejnila veřejnou konzultaci, z níž vzejdou podklady pro diskuse na tomto druhém kolokviu.

Souvislosti

Se vstupem Lisabonské smlouvy v platnost, k němuž došlo dne 1. prosince 2009, se Listina základních práv Evropské unie stala právně závaznou. Ustanovení Listiny jsou určena hlavně pro orgány EU a následně pro vnitrostátní orgány, jen pokud provádějí právo EU.

Komise spolupracuje s příslušnými orgány na vnitrostátní a místní úrovni i na úrovni EU na zlepšování informovanosti lidí o jejich základních právech a o tom, kde hledat pomoc v případě, že jejich práva byla porušena. Praktické informace o těchto právech poskytuje prostřednictvímportálu evropské e-justice. S veřejnými ochránci práv, orgány pro rovné zacházení a lidskoprávními institucemi zahájila dialog o vyřizování stížností týkajících se základních práv .

  • Zdroj: Evropská komise