Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Tři možné cesty:
Dokument přichází v rámci diskuze o budoucí podobě EU spuštěné tzv. bílou knihou o budoucnosti Evropy.
Poté, co Komise zahájila diskusi o budoucnosti Evropy prostřednictvím bílé knihy o budoucnosti Evropy, jež byla představena dne 1. března, zaostřuje dnes Komise na sociální rozměr Evropy do roku 2025.
Dnešní diskusní dokument o sociálním rozměru Evropy představuje začátek diskuse s občany, sociálními partnery a evropskými institucemi a vládami s cílem najít klíč k problémům, které naši společnost a naše občany čekají v nadcházejících letech. Dnes prezentovaný dokument chce rovněž objasnit, jaký bude při řešení těchto úkolů příspěvek na úrovni EU.
Valdis Dombrovskis, místopředseda pro euro a sociální dialog, finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů, k tomu uvedl: „Tento diskusní dokument připravuje půdu pro diskusi o tom, jak si sociální rozměr Evropy představujeme a jaké kroky na evropské úrovni lze učinit při řešení úkolů, před nimiž dnes stojíme. Počítáme s aktivní účastí národních parlamentů, sociálních partnerů a občanů, abychom mohli dosáhnout konsensu ohledně názorů, které jsou v dokumentu prezentovány.“
Konkrétně jde o to, že diskusní dokument o sociálním rozměru Evropy, vypracovaný pod vedením místopředsedy Dombrovskise a komisařky Thyssenové, pokládá obecné společenské otázky zaměřené na to, jak žijeme a jak je uspořádána naše společnost, ale také na to, jak v budoucí společnosti a v budoucím světě práce udržet naši životní úroveň, vytvořit větší počet kvalitnějších pracovních míst, zajistit, aby lidé disponovali správnými dovednostmi, a posílit jednotu naší společnosti.
Popisuje proto tři možné scénáře pro budoucnost, v nichž se odrážejí názory, které často zaznívají ve veřejné debatě:
Vzhledem k tomu, že EU s 27 členskými státy hledá svou budoucí podobu, nadešel pro diskusi o sociálním rozměru naší Unie pravý čas a tato diskuse je důležitá. Tento diskusní dokument stejně jako bílá kniha o budoucnosti Evropy otevírá debatu tím, že předestírá různé nápady, návrhy a alternativy pro sociální rozměr Evropy do roku 2025. Scénáře představené v jednotlivých alternativách lze kombinovat, přičemž nejsou ničím závazným ani definitivním. Mají toliko přinést podněty a poznatky do diskuse, aby bylo možné rozhodnout o dalším postupu.
Současně je Komise odhodlána sledovat cíle v evropské sociální oblasti, jak se zavázala ve svých politických směrech a v pracovním programu Komise. Dnešní zahájení evropského pilíře sociálních práv a doprovodných iniciativ představují v tomto funkčním období hlavní iniciativu, jejíž cílem je zajistit spravedlivější a lépe fungující trhy práce a systémy sociálního zabezpečení, jež budou připravené na budoucnost, a podpořit obnovený proces konvergence, který přinese lepší pracovní a životní podmínky.
Souvislosti
Jendou z klíčových priorit této Komise je dostát svým plánům na vytvoření výrazněji sociální a spravedlivější Evropy. Navzdory nedávným zlepšením hospodářských a sociálních podmínek napříč Evropou přetrvávají mezi jednotlivými zeměmi a regiony stále rozdíly. Život lidí a společnosti citelně poznamenala hospodářská krize, ale nadále chováme společné naděje na sociální zlepšení.
To potvrdilo i Římské prohlášení, které lídři EU přijali dne 25. března 2017 a které vyzdvihlo důležitost silné sociální Evropy, jež na základě udržitelného růstu prosazuje pokrok v hospodářské i sociální oblasti, jakož i soudržnost a konvergenci, a zároveň dohlíží na dodržování integrity vnitřního trhu a bere ohled na rozmanitost vnitrostátních systémů a klíčovou roli sociálních partnerů, aby se mohla EU27 ubírat kupředu.
Země EU27 mají při své rozmanitosti možnost řešit společné problémy individuálně i společně, přičemž si dobře uvědomují, že odpovědnost za to, jak se připraví na budoucnost, leží z velké části v jejich rukou. Jednotlivé scénáře představené v diskusním dokumentu o sociálním rozměru Evropy poskytují přehled o tom, čeho lze na evropské úrovni dosáhnout i jaká mohou existovat omezení v závislosti na míře ambicí, které se rozhodneme přijmout, a na míře, v jaké budou některé – nebo všechny – členské státy připraveny spolupracovat. Dokument má rovněž za úkol připravit půdu pro diskusi, která by měla v zásadě vyjasnit dvě otázky, které zůstávají otevřené: jaké úkoly a problémy by měly naše země řešit společně a jakou přidanou hodnotu mohou přinést nástroje na úrovni EU.
Švédská vláda připravuje společně s Komisí sociální summit na téma spravedlivých pracovních míst a růstu, který se uskuteční dne 17. listopadu 2017 v Göteborgu a bude další příležitostí, jak v této diskusi pokračovat.
Diskusní dokument o sociálním rozměru Evropy navazuje na bílou knihu o budoucnosti Evropy, jež byla představena dne 1. března a nastínila hlavní úkoly a příležitosti pro Evropu v nadcházejícím desetiletí. Bílá kniha značí počátek procesu, v jehož rámci 27 členských států EU rozhodne o budoucnosti Unie. Evropská komise bude společně s Evropským parlamentem a zainteresovanými členskými státy v evropských městech a regionech pořádat řadu diskusí nazvaných „Budoucnost Evropy“, aby tuto rozpravu podpořila.
Po dokumentu o sociálním rozměru Evropy bude následovat řada diskusních dokumentů o: