Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 15.07.2016
  • Autor: (li)

Produkce konzumních vajec v České republice se nachází v hluboké výrobní a  odbytové  krizi, která je zejména způsobena nerovnými podmínkami, které panují mezi tuzemskými a zahraničními producenty. Drůbežáři mají informace, že dlouhodobě dochází na jednotném trhu EU k záměrné  manipulací s označením země původu vajec, a zároveň k umělému snižování cen dovážených vajec do ČR. V důsledku čehož došlo k 1. 6. 2016 v ČR ke snížení stavů nosnic na pouhých 3 860 000 ks nosnic v zemědělském sektoru, což je srovnatelné s obdobím1. 1. 2012, kdy se v EU zakázaly staré klece a došlo v ČR k prudkému 25 % poklesu nosnic. (Např. před 10 lety bylo v ČR chováno 5, 5 mil. nosnic)

Českomoravská drůbežářská unie, z.s. považuje za nutné upozornit spotřebitele na nezávadnost a potravní bezpečnost vajec pocházejícího z produkce chovatelů v České republice. Krmení pro nosnice je vyrobeno z tuzemské produkce obilí v registrovaných  a schválených zařízeních.

Spotřebitel by měl při nákupu konzumních vajec věnovat pozornost označení jak na vejci, takna krabičce. Na vejci je podstatné sledovat kód, který označuje producenta, včetně státu, ze kterého pochází, a v obchodech požadovat pouze vejce s čitelným označením na každém vejci. Na krabičce pak sledovat především datum spotřeby, označení pro hmotnost vajec (S, M, L a XL) a další doporučení výrobce.

 Je tedy třeba hledat na vejci označení CZ a budete mít jistotu, že máte kvalitní, čerstvá a bezpečná vejce. Možné však je, a legislativa EU to umožňuje, že si v obchodě koupíte vejce, kde bude na krabičce kód země původu CZ, podle posledního článku výrobního řetězce – to je třídírny a balírny, ale v krabičce budou vejce se symbolem kódu země původu jiného státu, např. PL, LT. To možné je. Vejce třídy A (čestná, vytříděná a označená kódem) se mohou přesunovat v EU ze státu do státu, ale jen označená kódem na vejci, který se skládá ze symbolu metody chovu nosnic, označení země původu a registračního čísla farmy. Metodu chovu nosnic označuje číslo pro požitý způsob chovu (0 = ekologický chov, 1 = volný venkovní výběh, 2 = volně v halách, 3 = klecový chov), podle ISO norem se na vejci značí zkratka členského státu, ve kterém se nachází producent a číslo hospodářství, které přidělil producentovi příslušný dozorový orgán členské země EU.

 (Na vejci najdete např. značení 1 CZ 1234)

Kód na vejci se skládá:

První číslice uvedená na vejci - označuje metodu chovu nosnic:

  • 0“ – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO)
  • 1“ – vejce nosnic ve volném výběhu
  • 2“ – vejce nosnic v halách (na podestýlce)
  • 3“ – vejce nosnice v klecích

 Druhá v pořadí je na vejci uvedená zkratka státu - označuje zemi původu – např.:

  • CZ – Česká republika
  • SK – Slovenská republika
  • DE – Spolková republika Německo
  • AT – Republika Rakousko
  • PL – Polská republika
  • LT – Litevská republika

Poslední je číselné označení hospodářství:

  • Např. „1234“ – znamená v ČR poslední čtyřčíslí registračního čísla hospodářství (chovu) odkud pochází vejce. U vajec z jiných členských států může mít registrační
  • číslo hospodářství více čísel.
  • Dohledat příslušnou farmu odkud vejce pochází můžete na stránkách podniku  Mezinárodní testování drůbeže: http://www.mtd-ustrasice.cz/vyhledavani/

Chovatelé, sdružení v ČMDU, z.s. zajišťují dodávky spotřebitelům v požadované kvalitě a s jistotou zdravotní nezávadnosti nabízeného sortimentu vajec a drůbeže.

Producenti vajec mají v současné době velké problémy. Realizační ceny jsou pod hranicí výrobních nákladů. Situace se začala výrazně zhoršovat již minulý rok a obchodní řetězce jsou zavaleny vejci o převážně nižší hmotnosti (S a M) z okolních států za ceny nižší, než je možné v ČR vyrobit. 

 

  • Zdroj: ČMDU