Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
EU potřebuje dále rozvinout evropský sociální model, který je pevně včleněný do sociálně tržního hospodářství, posiluje postavení obyvatel a umožňuje udržitelnou prosperitu a vysokou produktivitu založenou na solidaritě, sociální spravedlnosti, rovných příležitostech, spravedlivě rozdělovaném bohatství, mezigenerační solidaritě, zásadách právního státu, nediskriminace a rovnosti pohlaví, veřejně přístupném vzdělávacím systému vysoké kvality, kvalitních pracovních místech a udržitelném, dlouhodobém a inkluzivním růstu bohatém na pracovní místa, to vše v souladu s celosvětovými cíli udržitelného rozvoje.
Silný sociální rozměr evropské správy by měl být jádrem plánu pro budoucnost EU a znovu by měl napomoci spojení s občany. Generální ředitel Mezinárodní organizace práce (ILO) Guy Ryder uvítal iniciativu Evropské komise vybudovat Evropský pilíř sociálních práv. Svá slova adresoval 600 účastníkům z řad sociálních partnerů, občanské společnosti, institucí EU a úřadů členských států na konferenci na vysoké úrovni v Bruselu. Prohlásil, že mezinárodní pracovní standardy by měly být důležitým referenčním bodem pro Evropský pilíř sociálních práv.
„Evropský pilíř sociálních práv začne řešit otázky týkající se ekonomických a sociálních škod způsobených finanční krizí a měl by poskytovat odpovědi, které lidé očekávají“, poznamenal v panelové diskusi.
Generální ředitel Mezinárodní organizace práce zdůraznil, že Evropský pilíř sociálních práv musí být věrohodný a konkrétní a měl by řešit nerovnováhu mezi ekonomickými a sociálními rozměry evropských správních procesů. Připomněl slova prezidenta Evropské komise Junckera, když navštívil Mezinárodní konferenci práce v červnu loňského roku a popsal sociální rozměr jako „chudého příbuzného“ v EU.
„Členské státy EU jsou buď odlišné, pokud jde o sociálně-ekonomické výsledky, nebo směřují k zhoršujícím se výsledkům," řekl Ryder. Evropský pilíř pro sociální práva, v kombinaci s iniciativou prezidenta na téma" Nový začátek sociálního dialogu "by mohl pomoci podpořit silnější sociální rozměr v Evropské unii. Konstrukce pilíře je úzce spojena s budoucností práce. "I když bychom se neměli bát procesů rozdílnosti v EU, musíme o tomto vést diskusi, jelikož svět práce prochází hlubokou transformací," dodal.
Evropský pilíř sociálních práv by měl doplnit hospodářskou integraci eurozóny. Je určen primárně pro země eurozóny, měl by být otevřen pro všechny členské státy a neměl by vést k vytváření překážek na volném trhu. Pro sbližování sociálních práv je zásadní posilovat hospodářskou a sociální soudržnost členských států a podporovat důstojné pracovní a životní podmínky. Situace, kdy stejná firma platí výrazně nižší mzdy v nových členských zemích ve srovnání s těmi starými, je neudržitelná. Očekává se, že Evropská komise předloží svůj návrh na Pilíř v březnu t. r.