Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 18.05.2016
  • Autor: tz

Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal v Bruselu s dalšími představiteli evropského zemědělství o možnostech řešení kritické situace na trhu s mlékem a vepřovým masem, dvojí kvalitě potravin nebo škodách na zemědělské produkci, způsobených jarními mrazy.

Na zasedání Rady pro zemědělství a rybářství tlumočil ministr Jurečka požadavky, které vzešly z nedávného zasedání zemí Visegrádské čtyřky a představitelů Bulharska, Rumunska, Slovinska a Rakouska v Praze.

„Ve společném prohlášení požadujeme zavedení další dočasné cílené podpory pro producenty v živočišném sektoru minimálně ve stejné výši, jako v loňském roce. Chceme také zvýšit referenční prahy a upravit intervenční ceny u některých mléčných produktů,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Mezi dalšími požadavky bylo i včasné znovuzavedení podpory soukromého skladování vepřového masa a dočasné navýšení podpory soukromého skladování másla a sušeného odtučněného mléka.

Ministr Jurečka rovněž navrhl, aby bylo členským státům na dobrovolné bázi umožněno zvýšit obálku vázané podpory na 20 až 25 %.

Zástupci evropského zemědělství jednali v Bruselu také o závažných škodách, které zemědělcům způsobily nedávné jarní mrazy především ve střední a východní Evropě.

Na zasedání Rady se hovořilo také o dvojí kvalitě potravin na společném trhu EU. Některé nadnárodní společnosti umisťují na trh výrobky ve stejných obalech a pod stejnou obchodní značkou, ale v rozdílné kvalitě či množství. Ministr Jurečka na toto téma jednal přímo v Bruselu i s eurokomisařkou Věrou Jourovou, která má na starost spotřebitelskou oblast.

„Mluvili jsme třeba o tom, že je nutné zajistit nejen bezpečnost potravin
a jejich správné označení, ale také stejnou kvalitu pro všechny spotřebitele EU na společném evropském trhu. Výrobky nesoucí stejný název, bez ohledu na region nebo určitou zemi, by měly mít stejné vlastnosti a měly by tak splňovat očekávání každého spotřebitele,“
uvedl ministr Jurečka.

Podle něj je nutné otevřít odbornou diskusi k této problematice na evropské úrovni s jednoznačným cílem posílení ochrany spotřebitele. Výsledkem by měla být taková legislativní opatření, která v budoucnu zamezí praxi, kdy jsou na společný trh uváděny výrobky stejné značky od stejného výrobce, avšak různé kvality.

 

 

 

 

 

  • Zdroj: eagri.cz