Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 04.08.2016
  • Autor: Petr Dufek

Ekonomický růst české ekonomiky se konečně začal ve větší míře odrážet i ve vývoji mezd. Už první statistiky o vývoji průměrné mzdy v prvním čtvrtletí naznačily, že se situace na trhu práce začíná zlepšovat, a že oblíbený argument o krizi, který bránil více než symbolickému navyšování odměn zaměstnanců, začal být konečně lichý. Samozřejmě průměrná mzda je z tohoto pohledu stále jen imaginárním číslem, na které si nesáhnou více než dvě třetiny zaměstnanců, avšak pozitivní vývoj vidíme i u mzdy mediánové. Jen pro úplnost dodávám, že minimálně mediánovou mzdu pobírá polovina zaměstnanců.

A medián se sune nahoru dokonce rychleji než samotný průměr. A to neznamená nic jiného, než že ke zvyšování mezd dochází i u lidí s nižšími a nejnižšími příjmy. Ostatně to potvrzují i podrobné statistiky prezentované Ministerstvem práce a sociálních věcí. Medián mezd v podnikatelském sektoru dosáhl v prvním čtvrtletí roku 22.474 korun, což je o 4,4 % více než v úvodu roku předchozího. Ještě rychleji rostly mzdy ve zpracovatelském průmyslu, který je stále hlavním motorem ekonomického růstu, v obchodu a dopravě vykazujících nadprůměrné výsledky, a v administrativě.

Když se navíc podíváme na předchozí výsledky, tak je vidět, že růst mezd je patrný nejen napříč odvětvími, ale i profesemi. Mzdy rostou u kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců s tím, jak se jich fakticky na trhu práce neodstává. Ostatně ani každý týden není výjimkou vidět v médiích konstatování firem, že je velmi obtížné sehnat nové zaměstnance, a že tedy musí se svojí nabídkou jít znovu nahoru. To si nejspíše budou muset uvědomit podniky nabízející aktuálně přes 130 tisíc volných pracovních míst, která mimochodem z velké části leží ladem díky své velmi nízké atraktivitě i v regionech, které vykazují dlouhodobě nadprůměrnou nezaměstnanost.

A čas od času se začínají ozývat hlasy o škodlivém dopadu rychlého růstu mezd na konkurenceschopnost. V této souvislosti však stojí za pozornost podívat se na několik zajímavých parametrů. V první řadě na vývoj ziskovosti firem v posledních čtyřech letech. Není až tak překvapivé, že nefinanční podniky v ČR vykazují celkově nejvyšší profit v historii. Není až tak překvapivé, že jejich v posledních letech byl růst mezd poměrně utlumený. Ani to, že „devalvace“ výrazně vylepšila eurovou úroveň mzdových nákladů v ČR, což se projevilo mj. i ve výsledcích exportérů. A tak nakonec letošní zrychlení mezd vlastně jen umožňuje zaměstnancům podílet se i na výhodách ekonomického růstu země, respektive dosáhnout zvýšení jejich životní úrovně. Vzhledem k tomu, že jde pouze o čtyřprocentní růst mezd, tak rozhodně s ohledem na podíl mzdových nákladů na celkových nákladech či tržbách firem nejde o dramatický skok vzhůru, který by pohřbil konkurenceschopnost tuzemských firem.